Michał Dachowski: Foam roller, wałek, czy też rolka. Na pewno wielu biegaczy spotkało się z przyrządem, który nazywa się w ten sposób. Jednak nie wszyscy wiedzą jeszcze, jak pożyteczna i skuteczna może być ta niepozorna piankowa rolka.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai zarówno rolek o różnym stopniu twardości i powierzchni lub też piłek. Mają one na celu rozluźnienie powięzi, zniwelowanie napięcia mięśniowego oraz automasaż, a dzięki temu szybszą regenerację i lepszą sprawność ruchową.

To tak w pigułce, ale zdecydowanie warto poświęcić temu zagadnieniu trochę więcej uwagi. Idea automasażu rolką wyszła z nauki o podwięziach, która w ostatnim czasie szturmem zdobywa uznanie fizjoterapeutów na całym świecie. A w szczególności fascial fitness, który oferuje formę treningu zabezpieczającego przed niechcianymi kontuzjami i urazami.

Zagadnieniem, wokół którego skupia się ta dziedzina jest – powięź, jako struktura okalająca całe ciało człowieka i odpowiadająca za jego prawidłowe funkcjonowanie. Powięź, jak niewidoczna sieć otacza wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Można ją porównać do gąbki, która poprzez wysiłek i aktywność fizyczną wysycha, co sprawia, że staje się bardziej krucha i podatna na uszkodzenia. 

Aby zapobiec wysuszeniu powięzi należy systematycznie ją rozciągać, dzięki czemu staje się elastyczna. Powięź można rozciągać w tradycyjny statyczny sposób, jednak jest to rozciąganie bardzo powierzchowne i mało skuteczne. Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powięzi, jest jej regularne rolowanie z wykorzystaniem wałka. Rolowanie to dogłębny i bardzo efektywny automasaż, który poprzez wprawienie w ruch włókien kolagenowych skutecznie rozciąga powięź i odkleja jej warstwy jedna od drugiej, aby nasze ciało było bardziej gibkie i mobilne.

Piankowe rolki zdecydowanie wychodzą z pomocą w utrzymaniu „nawodnionej” powięzi. Są bardzo uniwersalne, a do ich użytkowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Poprzez systematyczne rolowanie oferują osobom w każdym wieku swobodę ruchu oraz lepszą kondycję fizyczną. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się rollery Blackroll, które znane są ze swojej trwałości i różnorodności.. Dzięki wielu stopniom twardości (występują modele: MED.-miękki, STANDARD-średni, PRO-twardy), a także dwóch rodzajach powierzchni każdy może dopasować rolkę indywidualnie do swoich potrzeb. A ma to niemałe znaczenie, jeżeli chcemy, aby rolowanie stało się jedną z naszych ulubionych czynności. Dobór odpowiedniej rolki przekłada się na  skuteczność jej działania. Twardość zależy od napięcia mięśniowego. Jeżeli ktoś posiada bardzo wysokie napięcie powinien wybrać bardziej miękką rolkę, natomiast jeśli napięcie jest mniejsze twardszą. Blackroll o gładkiej powierzchni służy do rozluźniania wszystkich partii ciała, ma bardzie terapeutyczne zastosowanie. Z kolei wałki karbowane (Groove) poprzez swoją wypustową powierzchnię dedykowane są w szczególności mięśniom. Wchodzą dogłębnie w mięsień, dając uczucie intensywnego masażu. Stymulują tkankę podskórną i zwiększają krążenie krwi, co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Groove nie są zalecane do masażu kręgosłupa, gdyż podrażniają strukturę kostną kręgów, a także do rolowania pasma biodrowo-piszczelowego, ponieważ nie są w stanie dokładnie rozciągnąć tej powięzi poprzez przerwy w swojej strukturze.

Tradycyjne rolki służą do automasażu zarówno kończyn dolnych, czyli mięśni łydki, uda, pośladków oraz co najistotniejsze pasma biodrowo-piszczelowego, jak i górnych, a także pleców. Dają możliwość optymalnego rozluźnienia całego ciała. Do bardziej precyzyjnych miejsc bólu stworzone zostały pojedyncze i podwójne piłki Blackroll (BALL oraz DUOBALL) o dwóch rodzajach średnicy. Zwykłe piłki służą do ucisku punktów spustowych, a także uciskania miejsc mało dostępnych dla zwykłej rolki. Duoball natomiast jest jedynym w swoim rodzaju przyrządem skupiającym się na rozciąganiu mięśni wzdłuż kręgosłupa. Dzięki swojej charakterystycznej budowie połączonych piłek pozwala rozluźnić prostowniki równomiernie rozkładając ciężar ciała na kręgosłupie. Występuje w dwóch rozmiarach, mniejszy do odcinka szyjnego, większy piersiowego i lędźwiowego.

Korzystanie z wałka nie zabiera więcej czasu, jak dziesięć minut. Wystarczy 8-10 powtórzeń (przesunięć po rolce w górę i dół) na każdą partię mięśniową ciała. Można zwiększyć ilość powtórzeń np. do 15, jeżeli czujemy taką potrzebę. Ale nie powinno się przesadzać. Bardzo istotne jest, aby rolować się powoli, skupiając się przy tym na rozciąganiu wybranego pasma. Na wałku należy rolować tylko jeden mięsień, dzięki czemu ciężar koncentruje się na wybranej części. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów dobrze jest rolować się po każdym treningu, a w dni bez treningowe według potrzeby. Jeżeli czujemy silne napięcie i zmęczenie mięśni nie tylko po treningu, ale także po pracy warto poświęci chwilę czasu na przerolowanie ciała lub wybranej partii. Z wałka powinno się również skorzystać przed treningiem w formie rozgrzewki, aby przygotować ciało do wysiłku fizycznego.

Wałki i piłki Blackroll to nie tylko przyrządy do automasażu. Można na nich przeprowadzić również trening funkcjonalny mający na celu wzmocnienie całego ciała. Poprzez mało stabilny kształt wałka świetnie pracuje się nad balansem i stabilizacją ciała. Wzmacnia się percepcja ruchu oraz czucie głębokie mięśni. Poprzez trening na foam rollerze obudowywujemy cały core, czyli mięśnie, które stabilizują stawy.

Zdrowie i dobre samopoczucie jest kluczem do uprawiania sportu i cieszenia się nim każdego dnia. Dlaczego więc, jeżeli inwestujemy w drogie markowe ciuchy treningowe, buty najwyższych modeli, czy gadżeciarski sprzęt biegowy nie zainwestujemy we własne zdrowie? Prawdziwe w tym przypadku staje się twierdzenie „mądry Polak po szkodzie”, gdy przeważnie jest już za późno na prewencję. Warto zakupić niepozornie wyglądający wałek, którego cena z pewnością nie przewyższy kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją urazu.
 
 
 
Przygotowanie i Regeneracja:

Roluj wybraną przez siebie część ciała. Umieść Blackroll pod miejscem, na którym chcesz się skupić, a następnie wykorzystując własny ciężar ciała przesuwaj się w przód i tył. Powtórz 8-12 razy.
 
 
Trening i Mobilizacja:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy do obejrzenia BLACKROLL DVD. Film zawiera przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów Blackroll.
 

 
 
 
{moscomment}