Strona www

Sauny na podczerwień. Nas temat zaciekawił. Zachęcamy do zapoznania się z interesującym wywiadem, który przybliża szczegóły związane z ich działaniem.  

Maratończyk.pl: Arku pamiętamy nasze rozmowy, które miały miejsce we wrześniu tego roku w Nałęczowie po Kongresie Balneologicznym. Prowadziliśmy wtedy dyskusję na temat działania saun tradycyjnych oraz niskotemperaturowych Infrared (na podczerwień). Czy moglibyśmy powrócić do tego tematu? Chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom właściwości saun na podczerwień. Nasi czytelnicy pytają o sauny - ich działanie, właściwości lecznicze jak również sposoby rozróżniania.
(Nasz rozmówca, Arkadiusz Wyszyński od lat związany jest z branżą medyczną, zarówno od strony teoretycznej - wydawniczej/naukowej - jak też praktycznej czyli sprzętowej. Jest też twórcą portalu poświęconego saunom www.medicalspa.org.pl, a także właścicielem marki saun MedicalSPA).


Arkadiusz Wyszyński: Bardzo chętnie. Od pewnego czasu termoterapia (zarówno w ujęciu ciepłolecznictwa jak i krioterapii) zajmuje coraz więcej miejsca w moim życiu prywatnym, ale także w pracy zawodowej. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i doświadczeniem z użytkownikami portalu maratończyk.pl

Maratończyk.pl: Mamy wiele opracowań na temat właściwości leczniczych i kosmetycznych saun. Niestety wiedza ta jest rozproszona. Dogłębne poznanie tematu wiąże się z koniecznością dotarcia do wielu materiałów źródłowych. A to zabiera dużo czasu i wymaga posiadania dobrych podstaw teoretycznych. Czy jest szansa w kilku zdaniach usystematyzować tę wiedzę?

AW: W kilku raczej będzie to niewykonalne. Ciepłolecznictwo, albo potocznie saunowanie lub leczenie ciepłem jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny naturalnej. Czy wiesz, że w googlach zapytanie o sauny wpisywane jest ok. 12 milionów razy w skali miesiąca, z czego na sauny Infrared (na poczerwień) przypada ok. 10 milionów. Dowodzi to faktu, że sauna przestała być ekskluzywnym produktem dotychczas kojarzonym wyłącznie z sanatorium czy rehabilitacją w placówce medycznej. Zawdzięczamy to saunie Infrared. Sauny Infrared to urządzenia, które mogą być użytkowane w każdym miejscu: w siłowni, na basenie, w hotelach, gabinetach masażu, ośrodkach SPA oraz w domach prywatnych. To takie domowe SPA. Osoby czynnie uprawiające sport stanowią grupę najwierniejszych użytkowników saun.

Maratończyk.pl: Jakie mamy typy saun?

AW: Sauny dzielimy na dwa podstawowe typy: tradycyjne i Infrared (na podczerwień). W saunach tradycyjnych źródłem ciepła jest piec zainstalowany wewnątrz (sauna fińska) lub generator pary (sauna parowa). Piec lub generator ogrzewają powietrze do bardzo wysokich temperatur. Ogrzane powietrze jest źródłem ciepła nagrzewającego ciało. Temperatura, osiągana w trakcie seansu przekracza 110°C, a wilgotność dochodzi do 99%. Pobyt w saunie wymaga przestrzegania pewnych procedur: przerywania  seansu w celu schłodzenia organizmu zimną wodą - po kilku, kilkunastu minutach pobytu oraz kilkukrotnego powtarzania seansu.
W saunie Infrared źródłem ciepła jest promieniowanie podczerwone emitowane z promienników. Temperatura dochodzi zaledwie do 60°C, a wilgotność zbliżona jest do anatomicznej (nie przekraczającej 50%). Promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio nasze ciało, a nie otoczenie sauny, czyli powietrze. Dzięki temu seans nie jest uciążliwy i może trwać nieprzerwanie do 40 minut.

Maratończyk.pl: Który typ saun jest lepszy, ma lepsze właściwości lecznicze?

AW: Sauny tradycyjne są z nami od lat, najczęściej mówiąc sauna mamy na myśli saunę tradycyjną. Sauny tradycyjne wybierają osoby kochające bardzo wysoką temperaturę oraz ekstremalne doznania. I oczywiście mające doskonałe zdrowie. Spośród saun tradycyjnych najbardziej zaawansowana technologicznie, a przy tym uniwersalna jest sauna szwedzka. Od sauny fińskiej różni się temperaturą (do 95°C) oraz wilgotnością (5-10%).

Bez wątpienia obecny dynamiczny rozwój rynku saun i wzrost zainteresowania ciepłolecznictwem zawdzięczamy fali podczerwonej występującej w saunach Infrared. Dzięki bezpieczeństwu, jakie daje promieniowanie IR oraz dobroczynnym właściwościom leczniczym, mogą z tego typu sauny korzystać niemalże wszyscy. Źródła sukcesu Infraredu to: uniwersalność (mogą być użytkowane w każdym miejscu posiadającym dostęp do zwykłego gniazdka prądowego 230V-łazienka, sypialnia, salon), brak konieczności adaptacji pomieszczenia (nie jest potrzebna kanalizacja-odprowadzenie nadmiaru wilgoci, wentylacja-odprowadzenie nadmiaru ciepła), bezpieczeństwo w trakcie seansu (komfort termiczny-wyeliminowanie tzw. efektu gorącego ciepła lub przegrzania-ogrzewane jest ciało a nie powietrze w saunie), cena zakupu (sauna Infrared jest dwukrotnie tańsza w zakupie od sauny tradycyjnej), cena użytkowania (sauna Infrared jest wielokrotnie tańsza w użytkowaniu - koszt godziny pracy urządzenia to kwota od 1 do 2 zł) oraz wymogi powierzchniowe (zajmuje od 1 do 2 m²).

Maratończyk.pl: Czym jest promieniowanie podczerwone?


AW:
Promieniowanie podczerwone jest dobroczynnym zjawiskiem elektromagnetycznym o wysokich właściwościach leczniczych, od lat wykorzystywanym w fizykoterapii. Stanowi ono 40% promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi, dającego ciepło i dobre samopoczucie psychofizyczne, bez udziału szkodliwych promieni UV. Zapobiega występowaniu zaburzeń rozwoju układu kostnego i mięśniowego, powoduje rozpad komórek tkanki tłuszczowej, zwalcza cellulit, nadmiar tłuszczu oraz ujędrnia i wygładza ciało. To takie tropikalne słońce w naszym domu na żądanie, bez względu na porę roku :)

Maratończyk.pl: Ciepło w saunie Infrared emitowane jest z promienników. Jakie cechy powinien mieć promiennik?

AW:
Dwie podstawowe cechy promienników, czyli serca sauny Infrared to:
Współczynnik emisji - stosunek wszystkich emitowanych przez promienniki fal do fali Infrared. Im fala IR jest czystsza (pozbawiona fal szkodliwych), tym właściwości lecznicze są lepsze. Współczynnik przenikania - im wyższy współczynnik, tym więcej fali podczerwonej wnika w ciało lecząc je, nie ogrzewając otoczenia w saunie. To ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo i komfort w trakcie seansu, a także na osiągane właściwości lecznicze.Obie cechy bezpośrednio przekładają się na skuteczność kuracji. Jeśli chcemy uzyskać bardzo dobry efekt leczniczy ekspozycja fali podczerwonej w nasze ciało musi być na tyle głęboka, by poprzez pocenie nie następowała utrata wyłącznie wody (ok. 70%). Ważne jest pozbywanie się tłuszczu (15–20%), cholesterolu, metali ciężkich, kwasów i związków toksycznych (10–15%). W saunach tradycyjnych wraz z potem tracimy głównie wodę, stanowi ona ponad 90%.

Maratończyk.pl: Jakie właściwości można przypisać saunom?

AW: Sauny to urządzenia wszechstronne, szczególnie sauny Infrared. Na ich przykładzie opisze właściwości. Można je podzielić na dwie kategorie:

1. Działanie terapeutyczne i kosmetyczne:

Odchudzanie - podczas jednej 30-minutowej sesji w saunie Infrared, wyposażonej w dobrej klasy promienniki spala się trzykrotnie więcej kalorii (do 900 kalorii), niż w trakcie intensywnego 10-kilometrowego biegu.

Detox - skuteczna penetracja fali IR w trakcie procesu pocenia powoduje oczyszczanie organizmu (pozbywanie się nadmiaru tłuszczu, cholesterolu, kwasów i metali ciężkich oraz związków toksycznych).

Lifting skóry - działanie fali IR wpływa korzystnie na usuwanie martwego naskórka, opóźnia proces starzenia się, redukuje cellulit. Dodatkowo zastosowanie skoncentrowanych naturalnych olejków długo dojrzewających działających w niższych temperaturach i zastosowanie kominków z kamienia naturalnego sprawia, że skóra staje się jak u niemowlaka. Oczyszczona skóra łatwiej wchłania dobroczynne właściwości zawarte w balsamach i kremach (kuracje odmładzające, przeciwzmarszczkowe).

Przeziębienia - fala IR wpływa korzystnie na efekty leczenia pierwszych objawów grypy i przeziębienia, a także skutecznie leczy przewlekłe zapalenie zatok.

Rozgrzewka - penetracja fali IR stanowi doskonałą rozgrzewkę przed masażami, zabiegami rehabilitacyjnymi oraz ćwiczeniami sportowymi czy wzmożonym wysiłkiem fizycznym.

Kontuzje - są zalecane przez lekarzy w leczeniu schorzeń aparatu ruchowego (kontuzje).

Zakwasy - osobom, które ćwiczą nieregularnie lub źle oceniły swoje możliwości pozwala łagodzić uciążliwe bóle mięśniowe (zakwasy).

Stres - działanie fali podczerwonej w połączeniu z koloroterapią i ulubioną muzyką wpływa korzystnie na zmniejszenie napięć stresowych oraz poprawę samopoczucia.

Komfort termiczny - fala IR stymuluje temperaturę wewnątrz organizmu-eliminowanie efektu przenikliwego zimna, dreszczy lub tzw. zimne stopy.

2. Działanie lecznicze - działanie fali IR niweluje bóle:
Pleców - wywołane stresem, przemęczeniem, reumatyzmem, chorobą zwyrodnieniową,
Stawów - spowodowane intensywnym wysiłkiem, urazami i uszkodzeniem tkanek miękkich
Pochodzenia zapalnego - niedokrwiennego i nerwobóle
Zmiany skórne - towarzyszące oparzeniom, owrzodzeniom, trądzikowi
Menstruacyjne i menopauzalne - wywołane skurczem narządów rodnych, spowolnionym metabolizmem.

Maratończyk.pl:
Co decyduje o właściwościach leczniczych sauny Infrared?


AW: I tu już musimy wejść głębiej w kwestie technologiczne. Przede wszystkim o jakości terapii w saunie decydują promienniki - im lepsze mają współczynniki tym więcej korzyści dla naszego zdrowia. Istotne jest też odpowiednie ich rozmieszczenie - by uzyskać równomierne rozprzestrzenianie się fali IR, by każda część naszego ciała otrzymała właściwą ilość ciepła. O tym, ile ciepła wniknie w nasze ciało decyduje też konstrukcja komór, w których osadzone są promienniki. Komora składa się z ekranu, jego odpowiednia budowa ukierunkowuje falę IR. To, jakich użyjemy promienników, jak je rozmieścimy wewnątrz kabiny i jak spolaryzujemy fale IR poprzez ekran decyduje, jakie uzyskamy efekty:
szybkie działanie - odchudzanie, detox, lifting skóry, przeziębienia
wolniejsze a przez to trwalsze - bóle reumatyczne, stawowe, zmiana komfortu termicznego ciała, stres, trądzik, owrzodzenia, oparzenia
w obniżonej temperaturze terapeutycznej - bóle niedokrwienne, nerwobóle, bóle menstruacyjne i menopauzalne, rozgrzewka, zakwasy

Maratończyk.pl:
Co to jest temperatura terapeutyczna?

AW:
Jest to temperatura, od której efekty lecznicze są możliwe do uzyskania. Rodzaj użytych promienników, sposób ich rozmieszczenia i konstrukcja ekranu powodują, że np. wzmożony efekt pocenia, czy też rozluźnienie mięśni uzyskujemy w temperaturze 40 czy też 50°C. Są osoby, które źle tolerują wysokie temperatury. Obniżenie temperatury terapeutycznej umożliwia im korzystanie z sauny w niższych temperaturach przy zachowaniu doskonałych efektów terapeutycznych bez narażania się na efekt gorącego ciepła - duszności.

Maratończyk.pl: Jak uchronić się przed uczuciem duszności w saunie?

AW:
W saunach tradycyjnych efekt duszności nie jest możliwy do wyeliminowania. By nie był on uciążliwy należy skracać czas pobytu w saunie, w przerwach schładzać ciało zimną wodą. Z uroków sauny np. fińskiej mogą cieszyć się osoby mające doskonałe zdrowie.
W saunach Infrared temperatura jest niższa, przez co efekt duszności nie jest aż tak bardzo uciążliwy. W saunach na podczerwień można wprowadzić podwójną wentylację -pobór powietrza od dołu (z zewnątrz), pozbywanie się nadmiaru ciepła na górze. Uzyskujemy wówczas najlepszy komfort termiczny. Efekt duszności jest praktycznie wyeliminowany. Pobyt w takiej saunie staje się wielką przyjemnością, podobnie jak wygrzewanie się na tropikalnej plaży :) ale do tego potrzebne są naprawdę bardzo dobre promienniki, w przeciwnym razie sauna będzie niedogrzana, a efekty znikome.
 
Maratończyk.pl: Czy temperatura osiągana przez saunę Infrared ma wpływ na właściwości lecznicze?

AW: Nie tylko temperatura i jej wysokość ma wpływ na jakość osiąganych efektów leczniczych. Cztery wartości decydują o tym, czy są one dobre i trwałe: wysokość temperatury, czas seansu, częstotliwość powtarzania kuracji oraz ilość powtórzeń. Inne będą wartości przy kuracji odchudzania się, inne przy detoxie i jeszcze inne przy bólach reumatycznych. Niezbędne jest dobranie właściwych seansów (programów) uwzględniających przedstawione cztery wartości. Tabela seansów (programów) dostępna na www.medicalspa.org.pl.

Maratończyk.pl: Niektórzy producenci w saunie instalują np. radio czy telewizor :), czy one też poprawiają jakość kuracji w saunie?

AW: To jest temat, który lubię najbardziej. Dzięki saunom Infrared, w których temperatura jest niższa, stało się możliwe instalowanie pomocnych w leczeniu zdobyczy technologii. Moim zdaniem to jest najważniejsza cecha, odróżniająca saunę tradycyjną od sauny Infrared. Różnica, która przekłada się nie tylko na poprawę właściwości leczniczych, ale przede wszystkim czyni ją urządzeniem wszechstronnym. W tym upatruję dalszy rozwój saun na podczerwień. Radio często z CD, czy też telewizor umilają seans, ale ich wpływ na właściwości lecznicze jest znikomy. Zupełnie inaczej jest z jonizatorem. W wyniku ingerencji fali IR następuje intensywne pocenie (w saunie Infrared kilkukrotnie bardziej obfite niż w saunie tradycyjnej). Wraz z potem pozbywamy się toksyn. Jonizator niweluje toksyny, likwiduje też efekt podrażnienia skóry - typowe zjawisko przy obfitym poceniu w podwyższonej temperaturze. Nasza skóra staje się gładka i oczyszczona. Idealnie jest jeśli jonizator dodatkowo wyposażony jest w urządzenie o3. Z sauny najczęściej korzystamy wtedy, gdy czujemy, że zaczyna nas dopadać przeziębienie. Dzięki o3 bakterie i wirusy wydalane w trakcie pocenia są neutralizowane i nie przenoszą się na innych użytkowników sauny bądź domowników. A my szybciej pozbywamy się objawów grypy. Największe pole do popisu daje aromaterapia. Nie wyobrażam sobie seansu w saunie IR bez dobroczynnego wspomagania odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi. Ich działanie pomaga w niwelowaniu stanów grypowych, problemach oddechowych, skórnych, ale przede wszystkich bólach reumatologicznych i mięśniowych. Niestety na rynku dostępne są najczęściej olejki syntetyczne, które w saunach tradycyjnych mają zadowalające działanie, ale w saunach Infrared zupełnie się nie sprawdzają z racji niższej temperatury, przy której parowanie nie następuje. Należy używać silnie skoncentrowanych, naturalnych, długo dojrzewających olejków odpowiednio dobranych do konkretnego schorzenia. Idealnie jest, gdy zaaplikowane olejki podgrzewane są w kamiennych kominkach. Efekty takiej kuracji widoczne są już po dwóch, trzech seansach, a pierwszy z nich to wyjątkowa gładkość skóry.

Maratończyk.pl Czy z sauny korzystamy tylko zimą?

AW: To jeden z mitów na temat saun. W czasach, gdy na rynku dostępne były wyłącznie sauny tradycyjne, korzystano z nich tylko zimą (żar sauny jako synonim minionego gorącego lata). Z chwilą pojawienia się saun Infrared myślenie uległo zmianie. Owszem, na początku naszej przygody z sauną wchodzimy do niej w poszukiwaniu ciepła. Z czasem odkrywamy pozostałe cenniejsze właściwości. Ostatecznie równie często zażywamy kąpieli tak latem jak i zimą, zwłaszcza, że ostatnio pogoda nie rozpieszcza nas nadmiarem słońca. Nie bez znaczenia jest fakt, iż sauna Infrared nagrzewa się błyskawicznie, w saunie tradycyjnej czas nagrzewania jest zmorą, zarówno czasową, jaki i kosztową.

Maratończyk.pl: W jakim kierunku będzie zmierzał rozwój rynku saun w Polsce?


AW: Tak jak wcześniej mówiłem przyszłość należy do saun Infrared. Rozwój technologii daje ciągle nowe możliwości wykorzystania fali podczerwonej. Sprzedaż tego typu saun rośnie w skali roku o prawie 50%. Oczywiście, tak jak w każdej dziedzinie panują mody. Coraz częściej spotyka się modyfikacje kabiny sauny (użycie wielu gatunków drewna, wymyślne kształty, czy też przeszklenia). Bardzo dobrze, że tak się dzieje. Ważne jest, by materiały użyte do produkcji kabin nie wchodziły w interakcję z fala podczerwoną. Dla mnie najważniejsze jest nie to, jak sauna wygląda, lecz jakie ma właściwości lecznicze.

Maratończyk.pl: Ile kosztuje bardzo dobrze wyposażona sauna Infrared?


AW: Ceny najlepiej wyposażonych saun leczniczych Infrared zaczynają się od 4-4,5 tys. zł netto (cena zawiera maksymalne wyposażenie, transport i montaż). Niestety nadal mamy dużo modeli, których jedyną wartością jest cena. Na szczęście jest to tendencja malejąca. Ludzie zainteresowani zakupem sauny posiadają coraz większą wiedzę na temat właściwości leczniczych i wpływu ciepłolecznictwa na zdrowie. I coraz liczniejsze grono sprzedawców posiada odpowiednia wiedzę na temat termoterapii.

Maratończyk.pl: Którą ze swoich saun poleciłby Pan szczególnie użytkownikom portalu maratończyk.pl?

AW: Decydując się na rozmowę miałem tylko jedno marzenie: podzielić się wiedzą i doświadczeniem na temat konstrukcji i właściwości leczniczych saun oraz przybliżyć ideę ciepłolecznictwa szerszemu gronu jej zwolenników. Nie chciałbym rekomendować żadnego ze swoich modeli. Decyzję o wyborze konkretnego modelu zawsze pozostawiam zainteresowanemu. Moją rolą jest doradzać. Wierzę, że przedstawiony materiał pozwoli odkryć nowe możliwości tym, którzy już korzystają z sauny, tym zaś, którzy decydują się na jej zakup ułatwi podjęcie decyzji o wyborze takiego modelu, który sprosta ich potrzebom.

Maratończyk.pl: Jakie mają oczekiwania osoby decydujące się na zakup sauny?

AW: Oczekiwania są różne. Najczęściej osoby, które decydują się na zakup sauny liczą na szybkie efekty odchudzania. Liczną grupę stanowią ludzie traktujący saunę jako miejsce kompleksowej i ciągłej regeneracji i odnowy biologicznej organizmu. Coraz częściej mam kontakt z ludźmi mającymi poważne schorzenia, posiadającymi ogromną wiedzę na temat swojej choroby. Od saun oczekują konkretnych efektów leczniczych.
Nic dziwnego, sauny są po to, by leczyć.

Maratończyk.pl: Bardzo dziękujemy za wywiad, a naszych czytelników zapraszam do komentowania wywiadu na forum i na facebooku, itp.


Rozmawiała: Dorota Świderska.


Sauny są po to by leczyć i zapobiegać schorzeniom.
Sauna to spełnienie marzenie o wygrzewaniu się na słońcu, ale… w zaciszu domowym. To wszystko może być w zasięgu ręki w każdej chwili.


Dla biegaczy, którzy złożą zamówienie na sauny za pośrednictwem Portalu Maratończyk.pl wynegocjowaliśmy atrakcyjne rabaty przy zakupie lub do wyboru telewizor do sauny TFT LCD z tunerem cyfrowym DVB-T.
 
{moscomment}