ABC zdrowego biegania - cz. I
ABC zdrowego biegania - cz. II
ABC zdrowego biegania - cz. III

ABC biegania
Ewa Witek-Piotrowska: Wybierając buty, musisz wziąć pod uwagę kilka następujących spraw:

1.    Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie potrzebujesz super szybkich i lekkich butów. Most łączący przodo- i tyłostopie powinien być elastyczny.
2.    Jeśli jesteś osobą szczupłą lub masz normalną wagę, nie wybieraj butów z dużą amortyzacją. Mogą one spowodować kontuzję łydki lub Achillesa - noga potrzebuje dużej siły do wybicia, czego nie zapewnia but z dużą amortyzacją (można to porównać do biegania po bardzo miękkim podłożu - łydki szybko się męczą). Duża amortyzacja może także spowodować, że staw skokowy będzie narażony na skręcenia.

3.    Buty z dużą amortyzacją przeznaczone są dla osób z nadwagą. Większa masa ciała powoduje znaczne przeciążenie aparatu ruchu (zarówno kończyn, jak i kręgosłupa). Buty będą „zbierały" energię oddawaną przez podłoże i ciało nie odczuje tak dużego przeciążenia, jak w butach bez amortyzacji.

4.    Jeśli biegasz po lesie lub górach, potrzebujesz butów trialowych z agresywnym bieżnikiem. Taki rodzaj obuwia umożliwi większą przyczepność do podłoża i ograniczy skręcanie stawu skokowego.

5.    Biegaczom zaawansowanym często potrzebne są dwa rodzaje butów: treningowe i startowe. Do codziennego treningu będziesz używać butów cięższych, a do startu w biegach - lżejszych, „odchudzonych", dzięki czemu można osiągnąć większą prędkość.

6.    Stopa i kolano. Wybierając buty, powinieneś wiedzieć, czy masz prawidłowo ustawione stopy i kolana. Badanie powinno odbywać się nie tylko w statyce, ale także w dynamice, która jest najważniejsza przy bieganiu.

  • Nadmierny pronator - osoba, której pięta pronuje (koślawi się), czyli „ucieka" do wewnątrz. Obciążona jest głównie wewnętrzna krawędź pięty. Linia przechodząca przez ścięgno Achillesa do guza piętowego odchyla się do wewnątrz. Buty dla takiej stopy są z kategorii stabilizujących.
  • Nadmierny supinator - osoba, której pięta supinuje (szpotawi się), czyli jest obciążona głównie na zewnętrznej krawędzi. Linia przechodząca przez ścięgno Achillesa do guza piętowego odchyla się na zewnątrz.
  • Stopa neutralna, prawidłowa - obciążona jest równomiernie na trzech punktach podparcia (nasada palucha i małego palca oraz zewnętrzna krawędź pięty). Linia przechodząca przez Achilles do guza piętowego jest ustawiona prawie pionowo (w delikatnej koślawości, czyli lekko do wewnątrz).
  • Dobrym pomysłem na ćwiczenie siły mięśni nóg, a szczególnie stóp, jest trening raz wtygodniu w butach Nike free. Przybliżą Ci bieganie na bosaka, będziesz czuć się komfortowo. Tak trenuje teraz wiele największych gwiazd biegania.

Mam płaskostopie. Czy potrzebuję specjalnego obuwia?

Jeżeli nie odczuwasz żadnego bólu, często wystarczy dobrze dobrany but ze wsparciem łuku podłużnego. Jeżeli płaskostopie jest duże i czasami pobolewają stopy, oprócz butów, warto zrobić sobie specjalne wkładki ortopedyczne Formthotics.

Czy potrzebne jest specjalne ubranie do biegania?

Tak. Bieganie w bawełnianym podkoszulku jest, oczywiście, możliwe, ale mało przyjemne -  wszystek pot wsiąka w koszulkę i przez cały bieg utrzymuje się przy ciele. Potrzebujesz odzieży wykonanej z materiałów oddychających: gore-tex, dry-fit. Dla kobiet bardzo ważna jest odpowiednia bielizna - sportowy stanik, top, który podczas biegania przytrzyma biust. Mężczyźni powinni mieć dopasowane koszulki. Przed biegiem newralgiczne miejsca warto posmarować sudocremem lub wazeliną, żeby uniknąć otarć. Ważne są także skarpetki biegowe, dzięki którym oszczędzisz stopy przed otarciami.

 Ewa Witek - Piotrowska
www.klinikarehabilitacji.pl

{m}

REKLAMAfalenica 2023 do art