Dział ZDROWIE

monika kaczmarek1Monika Kaczmarek: Archiwum prywatne

ZIS Kraków/Monika Kaczmarek/ASICS FrontRunner: Dużo słyszymy o tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest ruch. Zamiast tony leków, suplementów, to właśnie aktywność fizyczna potrafi zdziałać cuda dla naszego organizmu. Obserwujemy, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, a wynika to z faktu, że młodzi ludzie zaczynają się więcej ruszać. Widać to na siłowniach czy w terenie, zwłaszcza w dni z dobrą pogodą. Osoby starsze, które dbają o ruch lub były aktywne całe życie, również cieszą się lepszym samopoczuciem, mniej chorują i mają mniej problemów ze zdrowiem. To fakt!

Żyjemy w czasach, gdzie siedzący tryb pracy zaczyna być normą. To niepokojący kierunek. Dodatkowo szczególnie w dużych miastach, pośpiech, gwar i codzienna gonitwa wpływają negatywnie na nasz mental. Non stop za czymś „gonimy”, mamy długą listę „to do”, a doba bywa często za krótka. Znacie to, prawda?

Fot. Andy Astfalck

Jak wiemy, głowa, a co za tym idzie nasz mózg, to najważniejszy organ w naszym organizmie, odpowiedzialny za samopoczucie i sterujący naszym całym ciałem. Jeżeli jesteśmy zestresowani, mało śpimy i nie dbamy o siebie, może to prowadzić w dalszym efekcie do chorób i pogorszenia naszego stanu zdrowia. Dlatego tak ważny i pomocny tutaj jest ruch! I to regularny ruch, który powinien być wliczony w nasz codzienny plan działań. Wystarczy 15-30 min dziennie na drobną aktywność, by nasz organizm pozyskał odpowiednią dawkę endorfin, dotlenienia i przyspieszenia krążenia krwi.

Dlaczego jest to tak istotne?

Ponieważ nasze ciała są stworzone do tego, by się ruszać. Aktywność wpływa bardzo dobrze na naszą głowę, bo w momencie ćwiczeń i kiedy wykonujemy ruch, nasze myśli skupiają się w innym obszarze. Krew zaczyna szybciej płynąć, nasze komórki są dotlenione.

Czas z aktywnością pozwala zapomnieć o problemach, troskach dnia codziennego. Ba! Podczas monotonnej aktywności, tj. bieganie, rower czy pływanie, często do głowy przychodzą bardzo ciekawe rozwiązania czy pomysły. Spróbujcie!

monika kaczmarek3Fot. Andy Astfalck

Kolejnym aspektem jest pokonywanie swoich słabości i udowodnienie sobie, że naprawdę mogę! Kiedy zakładamy sobie cel i udaje się nam go zrealizować, czujemy się z tym super! W sporcie wszystko jest możliwe.

Przykładowo, przebiegając na treningu dystans 5 km, który jeszcze do niedawna wydawał nam się mało realny. Trenując sumiennie, udaje nam się to! A co piękne, z biegiem czasu i przy regularnym treningu ten sam dystans staje się dla nas całkiem łatwy i nie sprawia nam większych trudności.

monika kaczmarek4Fot. Andy Astfalck

Udowodnione jest licznymi badaniami, że ruch powoduje, iż czujemy się po prostu lepiej, łapiemy tzw. oddech i chwilę wytchnienia w codzienności. To bardzo potrzebne, zwłaszcza w czasach, gdzie jesteśmy bombardowani ogromem informacji, notyfikacji i innymi bodźcami.

Pamiętajmy, by znaleźć w ciągu dnia chwilę tylko dla siebie. Każdy z nas potrzebuje takiego momentu, po pierwsze po to, by zrobić coś dla siebie i dla swojego zdrowia, po drugie po to, by zresetować swój umysł, odbiec myślami na moment od codziennej rutyny oraz po trzecie po to, by naładować swoją głowę pozytywnymi emocjami! A to wszystko daje nam aktywność fizyczna.

Monika Kaczmarek/ASICS FrontRunner

monika kaczmarek5

REKLAMA