Strona www

MP1979 foto2

Sentymentalne wspomnienia, rozmowy, wywiady z wyjątkowymi osobami, projekcje fantastycznych filmów, historyczne upominki... A to wszystko z okazji 40-lecia Maratonu Pokoju. Klub Sportowy Polskie Himalaje – Biuro Biegu Stulecia oraz maratonczyk.pl zapraszają na jubileuszowe spotkanie w sobotę 28 września o godz. 18 do sali kinowej Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4). Rejestracja przez portal datasport.pl

Rok 1979. Czas głębokiej komuny. W styczniu zima stulecia paraliżuje cały kraj. Latem na pierwszą pielgrzymkę do ojczyzny przylatuje św. Jan Paweł II. Miesiąc później w Lublinie Edward Gierek odsłania pomnik Bolesława Bieruta. We wrześniu do kin wchodzą "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy, a ostatniego dnia tego miesiąca - po raz pierwszy w kraju, w Warszawie, odbył się masowy bieg długodystansowy – Maraton Pokoju, otwarty zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów. Ukończyło go 1861 osób, a rok później aż 2289.

Tak duża frekwencja w zawodach w socjalistycznym kraju, w którym brakowało wszystkiego, a bieganie nie miało zwolenników, była ogromnym zaskoczeniem, zwłaszcza dla organizatorów podobnych zawodów za granicą. Np. w pierwszym maratonie w Nowym Jorku wystartowało 127 osób, a do mety dotarło zaledwie 55.

Dziś w sobotę 28 września zapraszamy wszystkich miłośników biegania, a w szczególności uczestników Maratonu Pokoju, który w 1992 roku zmienił nazwę na Maraton Warszawski. W programie spotkania, oprócz wywiadów z gwiazdami tamtych lat, projekcja filmów, m.in. „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego ze znakomitą obsadą aktorską. To historia Jerzego Górskiego, który był na samym dnie a potem dotykał gwiazd. Swój pierwszy maraton pokonał w 3 godziny 56 minut zaledwie po 10 miesiącach od rozpoczęcia terapii w ośrodku Monaru. W ósmej edycji Maratonu Pokoju w 1986 roku zajął 774. miejsce wynikiem 3:43.28.

MP1979

Na historycznym dziś plakacie I Maratonu Pokoju widnieje informacja: „Maratończykom będą towarzyszyły czołowe polskie zespoły jazzu tradycyjnego: Old Timers (start-meta), Swing Workshop (punkty żywieniowe), Gold Washboard (przed czołówką na całej trasie). Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą, jednym z najlepszych zespołów w Europie. Jego lider Zbigniew Konopczyński, jeden z najwybitniejszych polskich puzonistów, zapowiedział, że z przyjemnością przybędzie na mityng 28 września.