Zdrowie

Piotr Falkiewicz: Kiedyś sądzono, że łąkotka nie jest istotnym elementem stawu. Jednak jak przedstawiają wyniki badań u osób które miały w przeszłości uszkodzoną łąkotkę  następuje znacznie szybsze wyniszczenie stawu. Czy jest szansa aby naprawić uszkodzenie po latach? Kto może sobie pozwolić na łąkotkowy implant? Łąkotki boczna i przyśrodkowa czasami błędnie określane łękotkami są to twory włóknisto-chrzęstne w kształcie dwóch półksiężycy. W 90 % łąkotka zbudowana jest z kolagenu I typu ale zawiera również kolagen II, III, V i VI. Łąkotki są uzupełnieniem i pogłębieniem powierzchni stawowej kości piszczelowej.

Napisz komentarz (6 Komentarzy)

ABC zdrowego biegania - cz. I
ABC zdrowego biegania - cz. II
ABC zdrowego biegania - cz. III

ABC biegania

Co robić, gdy masz uraz – pierwsza pomoc

Co Was boli?

1.    Pięta - rozcięgno podeszwowe (część podeszwy, najczęściej w okolicy pięty)
2.    Staw skokowy
3.    Ścięgno Achillesa
4.    Kolano - staw rzepkowo-udowy (dookoła rzepki)
5.    Mięśnie: m. brzuchaty łydki (pod kolanem),m. dwugłowy (z tyłu uda i boku kolana),mm. gęsiej stopki (od przyśrodkowej strony kolana),pasmo biodrowo-piszczelowe (bok kolana), m. biodrowo-lędźwiowy (z przodu miednicy)
6.    Piszczel
7.    Bok biodra - mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Piotr Falkiewicz: Jak zbudowana jest chrząstka? Chrząstkę zaliczamy do podporowych odmian tkanki łącznej. Jej skład opiera się na wyspecjalizowanych komórkach fibroblastów zwanych osteocytami i chondrocytami. Powierzchnie stawowe ciała ludzkiego zbudowane są z 2 typów chrząstki: szklistej i włóknistej. Chrząstka szklista jest to silnie uwodniona substancja międzykomórkowa zbudowana z włókien kolagenowych typu II i substancji podstawowej. Chrząstka stawowa ma bardzo mały współczynnik tarcia. Dla kolana wynosi on 0,002. Z wiekiem chrząstka zmienia barwę przybierając bardziej żółty kolor oraz zmniejsza się jej sprężystość. Powoduje to większą podatność na urazy oraz ograniczoną amortyzację stawów. W późnej starości chrząstka zanika tylko w wyjątkowych przypadkach. Grubość chrząstki jest zależna od rodzaju stawu jak i umiejscowienia w stawie. Najgrubsza ma 6 mm i występuje w listewce rzepki, najcieńsza ma ok. 0,2 mm. Średnia grubość chrząstki wynosi 0,5 - 2 mm.

Napisz komentarz (3 Komentarze)

ABC zdrowego biegania - cz. I
ABC zdrowego biegania - cz. II
ABC zdrowego biegania - cz. III

ABC biegania
Ewa Witek-Piotrowska: Wybierając buty, musisz wziąć pod uwagę kilka następujących spraw:

1.    Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie potrzebujesz super szybkich i lekkich butów. Most łączący przodo- i tyłostopie powinien być elastyczny.
2.    Jeśli jesteś osobą szczupłą lub masz normalną wagę, nie wybieraj butów z dużą amortyzacją. Mogą one spowodować kontuzję łydki lub Achillesa - noga potrzebuje dużej siły do wybicia, czego nie zapewnia but z dużą amortyzacją (można to porównać do biegania po bardzo miękkim podłożu - łydki szybko się męczą). Duża amortyzacja może także spowodować, że staw skokowy będzie narażony na skręcenia.

Napisz komentarz (1 Komentarz)
Ewa Witek: Specjalistyczne ćwiczenia
ogólnorozwojowe dla biegaczy :)
Zaproponowane przez klinikę Ortoreh ćwiczenia mają na celu:
- Zapobieganie kontuzjom
- Wzmocnienie mięśni biorących bezpośredni udział w bieganiu, jak również tych, które wspomagają nas podczas ruchu
- Stabilizację tułowia, zapobieganiu bólom kręgosłupa
- Poprawę szybkości i efektywności biegania

Napisz komentarz (2 Komentarze)
Artykuł Ewy Witek o przygotowaniach do Biegu Rzeźnika otwiera nowy dział serwisu maratończyk.pl - ZDROWIE

Ewa Witek: W tym trudnym biegu górskim, największym problemem zdrowotnym są zbiegi. Najwięcej osób narzeka a niekiedy wręcz rezygnuje z dalszego biegu z powodu bólu kolan. Wtedy nasze stawy obciążane są ciężarem kilkakrotnie przekraczającym naszą masę. Podobnie jak schodzenie ze schodów, zbieganie z góry wiąże się z ekscentryczną pracą mięśnia czworogłowego, która jest bardzo trudna dla naszego układu mięśniowo-stawowego.  

Napisz komentarz (7 Komentarzy)

kleszczow na 5 2022 cz.1 200

Ostatnio onet.pl opublikował za brytyjskim "The Guardian" tekst podważające kilka teorii na temat fizjologii wysiłku i spożywania płynów. Teza jest taka, że „picie zbyt małych lub zbyt dużych ilości wody może być równie szkodliwe. Wszystko zależy od tego, jak bardzo się pocimy. W ostatnich latach naukowcy zajmujący się sportem odkryli, że tak samo ryzykowne jest spożywanie zbyt dużych ilości płynów podczas ćwiczeń". Poniżej cytujemy kilka ciekawszych fragmentów autorstwa Pety Bee.

Napisz komentarz (7 Komentarzy)
 
 
Michał Dachowski: Foam roller, wałek, czy też rolka. Na pewno wielu biegaczy spotkało się z przyrządem, który nazywa się w ten sposób. Jednak nie wszyscy wiedzą jeszcze, jak pożyteczna i skuteczna może być ta niepozorna piankowa rolka.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai zarówno rolek o różnym stopniu twardości i powierzchni lub też piłek. Mają one na celu rozluźnienie powięzi, zniwelowanie napięcia mięśniowego oraz automasaż, a dzięki temu szybszą regenerację i lepszą sprawność ruchową.

To tak w pigułce, ale zdecydowanie warto poświęcić temu zagadnieniu trochę więcej uwagi. Idea automasażu rolką wyszła z nauki o podwięziach, która w ostatnim czasie szturmem zdobywa uznanie fizjoterapeutów na całym świecie. A w szczególności fascial fitness, który oferuje formę treningu zabezpieczającego przed niechcianymi kontuzjami i urazami.

Zagadnieniem, wokół którego skupia się ta dziedzina jest – powięź, jako struktura okalająca całe ciało człowieka i odpowiadająca za jego prawidłowe funkcjonowanie. Powięź, jak niewidoczna sieć otacza wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Można ją porównać do gąbki, która poprzez wysiłek i aktywność fizyczną wysycha, co sprawia, że staje się bardziej krucha i podatna na uszkodzenia. 

Napisz komentarz (2 Komentarze)

ABC zdrowego biegania - cz. I
ABC zdrowego biegania - cz. II
ABC zdrowego biegania - cz. III

ABC biegania

Maratończyk.pl: Połowa wakacji już za nami. Jeszcze tylko sierpień i sezon biegowy ruszy pełną parą. Aby bez kontuzji przejść okres przygotowań do największych maratonów prezentujemy Wam krótki cykl artykułów „ABC zdrowego biegania" przygotowanych przez Ewę Witek - Piotrowską z Kliniki Rehabilitacji Ortoreh.

Część I

Dlaczego coraz więcej biegaczy zgłasza się do placówek medycznych z problemami zdrowotnymi? Dlaczego, po dobrze rozpoczętym sezonie, musicie zrobić długą przerwę spowodowaną kontuzją?

1. Tylko biegacie
- zapominacie o treningu ogólnorozwojowym. To podstawowy błąd. Będzie brakować Wam nie tylko siły, ale mogą także pojawić się kontuzje. Będziecie przeciążać jedne grupy mięśniowe, zupełnie nie wykorzystując innych. Taki dysbalans mięśniowy w odległym czasie może spowodować uraz.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Strona www

Sauny na podczerwień. Nas temat zaciekawił. Zachęcamy do zapoznania się z interesującym wywiadem, który przybliża szczegóły związane z ich działaniem.  

Maratończyk.pl: Arku pamiętamy nasze rozmowy, które miały miejsce we wrześniu tego roku w Nałęczowie po Kongresie Balneologicznym. Prowadziliśmy wtedy dyskusję na temat działania saun tradycyjnych oraz niskotemperaturowych Infrared (na podczerwień). Czy moglibyśmy powrócić do tego tematu? Chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom właściwości saun na podczerwień. Nasi czytelnicy pytają o sauny - ich działanie, właściwości lecznicze jak również sposoby rozróżniania.
(Nasz rozmówca, Arkadiusz Wyszyński od lat związany jest z branżą medyczną, zarówno od strony teoretycznej - wydawniczej/naukowej - jak też praktycznej czyli sprzętowej. Jest też twórcą portalu poświęconego saunom www.medicalspa.org.pl, a także właścicielem marki saun MedicalSPA).

Napisz komentarz (7 Komentarzy)
Jacek Chmiel: Chyba żaden z zawodników-biegaczy nie lubi zimy, tej ze śniegiem po kostki, z zimnym wiatrem i odwilżami w czasie których trzeba biegać po błocie pośniegowym. No tak ale czy chcemy czy nie chcemy, to ona sroższa lub trochę mniej, ale nadejdzie. Jak się do niej odpowiednio przygotować? Trzeba pomyśleć o nowych butach, bo te w których biegaliśmy latem mają już podeszwę  trochę zniszczoną i ciężko będzie nam biegać po śliskiej nawierzchni. Niestety na butach nie wolno oszczędzać, resztę odzienia możemy skompletować nawet w sklepie z odzieżą używaną. Ale but to podstawa. Musimy na śniegu czuć się pewnie. Rozjeżdżające się nogi,  to droga do nieprzyjemnej kontuzji.

Napisz komentarz (5 Komentarzy)
Paweł Wichłacz: Witamy wszystkich biegaczy odliczających ostatnie chwile przed poznańskim półmaratonem. Dzisiaj proponujemy Wam trochę informacji na temat przedstartowego żywienia. Niech to będzie taki "zestaw dobrych praktyk – niby nic obowiązkowego, nic co byłoby regulowane twardymi zapisami w regulaminach, ale coś wartego zastosowania w praktyce.Ten tekst kierujemy do osób początkujących, dla których nasz półmaraton jest początkiem przygody ze startami w biegach ulicznych. Większość z Was, przygotowując się do biegu, na pewno dotarła do informacji jak trenować, aby przygotować się do startu, jak dobrać sprzęt oraz jaką przyjąć taktykę pokonania trasy. Teraz chcemy podać na tacy kilka wskazówek dotyczących żywienia, które pozwolą cieszyć się biegiem, bez zbędnych niespodzianek ze strony własnych kiszek. Różnorodność menu podczas śniadania w dzień biegu oraz dzień wcześniej jest pewnie równa ilości biegaczy stających na linii startu. Tym, co nas wszystkich łączy jest żelazna zasada, aby podczas tych posiłków nie próbować żadnych nowych dań.

Napisz komentarz (5 Komentarzy)
Jesień rozgościła się już na dobre. Zachmurzone niebo, deszcz, ciemno i zimno. Nie warto jednak rezygnować z uprawiania sportu (najlepiej biegania:)
„Im bardziej jesteśmy aktywni i sprawni fizycznie, tym rzadziej przeziębiamy się jesienią i zimą. Potwierdzili to naukowcy z USA w nowej serii badań przeprowadzonych na tysiącu dorosłych osób" - donoszą agencje. „Eksperci nie umieją jednak dokładnie wyjaśnić, na czym polega ten fenomen. Możliwe, że każdorazowe pokonywanie oporów własnego organizmu powoduje chwilowy wzrost aktywności układu odpornościowego, co powoduje wzrost liczby białych ciałek krwi i immunoglobulin, zmniejszając naszą wrażliwość na choroby - sugerują."

Napisz komentarz (1 Komentarz)
Wojciech Szota: Serwis maratończyk.pl uczestniczył w spotkaniu dla osób przygotowujących się do startu w zawodach triathlonowych, zwłaszcza typu IRONMAN (ale nie tylko). Spotkanie zorganizowane zostało przez Klinikę Rehabilitacji Ortoreh z Warszawy w siedzibie kliniki. Ciekawa tematyka i osoby prelegentów zgromadziły ok. 50 osób. Nie spodziewaliśmy się, że dyskusja przeciągnie się do późnego wieczora. Najwytrwalsi spędzili na konferencji prawie 6 godzin, ale było warto. Organizatorzy zadbali o napoje i małe przekąski a uczestnicy z ciekawością słuchali tematów, które z pewnością zainteresowałyby każdego biegacza.

Napisz komentarz (2 Komentarze)
Strona kliniki

14 maja br. o godz. 11.00, na terenie Kliniki, odbędzie się pierwszy z serii bezpłatnych wykładów: 'Przez żołądek do zdrowego serca'. W ramach współpracy w firmami: 'Pięć smaków' oraz 'Centrum  Diety', bezpośrednio po wykładzie odbędą się warsztaty zdrowego gotowania oraz degustacja potraw 'przyjaznych sercu'. Wykłady poprowadzi mgr Małgorzata Desmond, specjalista w dziedzinie Medycyny Żywienia i Dietetyki, absolwentka University of West London, London Imperial College oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; prowadzi konsultacje z zakresu medycyny żywienia w Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center.

Napisz komentarz (1 Komentarz)
Jacek Chmiel: Przyszła jesień. Już nie dokuczają nam letnie upały, temperatura powietrza pozwala nam na trening w bardziej komfortowych warunkach. Możemy biegać więcej i praktycznie o każdej porze dnia bez obawy o przegrzanie organizmu.  Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inne walory wczesnojesiennej pory. Widać je na straganach z warzywami i owocami. Kolorowo, różnorodnie, wybór, że nie wiadomo  na co się zdecydować. Dla nas biegaczy, jest to wspaniała okazja do uzupełnienia witamin i soli mineralnych z naturalnych produktów. Warzywa: patison, kabaczek, cukinia, bakłażan, kapusta, ogórek i pomidor, to tylko niektóre dobrodziejstwa natury jakie powinny znaleźć się na naszym stole. Z owoców polecam te nasze polskie, które dojrzewają w naszym klimacie na drzewie a nie na statku wiozącym je do kraju. A więc jabłka, śliwki, gruszki, morele i winogrono ale to nasze, krajowe, małe ale bardzo słodkie i soczyste. Pamiętajcie, jesienią odrzucamy suplementację chemiczną!!! Żadnych sztucznych witamin  i odżywek.

Napisz komentarz (2 Komentarze)
 
 
ALARM! PASMO BIODROWO-PISZCZELOWE

Dominika Stelmach: O wychodzeniu z najczęstszej  kontuzji biegaczy, zarówno tych zaawansowanych, jak i początkujących. O kontuzji, której nie da się wyleczyć samym niebieganiem. O przypadłości, która potrafi doskwierać miesiącami!

Koniec grudnia. Jestem znowu w formie. Biegowo niewiele ustępującej moim najlepszym okresom (spokojnie wybieg uje 37 minut na dychę). Ogólnorozwojowo prezentuję poziom znacznie wyższy niż kiedykolwiek. Wydaje mi się, że jestem niezniszczalna, że teraz wystarczy tylko dodać objętość, zwiększyć prędkości i na wiosnę nikt mnie nie dogoni. Zapominam o umiarze. Idę na całość.

W 4 dni przebiegam sto kilometrów, do tego 3 treningi ogólnorozwojowe i niestety „nieszczęsny” crosssfit (koncepcja, której już zawsze będę przeciwna, bo wykonywanie na czas ćwiczeń technicznych nie powinno znaleźć się w treningu biegacza).

Zaczyna mnie boleć lewe kolano. Dziwny, nieznany mi dotąd ból. Niby z lewej strony, ale też jakby pod kolanem i trochę z prawej. 

Napisz komentarz (2 Komentarze)
Jacek Będkowski:  Od dwóch dni trwa największa impreza biegowa tego sezonu - The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. W kolejnym odcinku z serii Get Ready For TNF UTMB (jeszcze w ramach wcześniejszych przygotowań do zawodów) kamera towarzyszyła Sebstienowi Chaigneau w Bretanii, gdzie wraz ze specjalistami z Overstim i dietetyczką Emilie omawiał zasady właściwego odżywiania się przed, w czasie i po biegu.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

 Dariusz Król: Z opowiadań i wspomnień starszych kolegów biegaczy wiem, że w dłuższych biegach, głównie w maratonach jako odżywki na punktach stosowano kostki cukru czy kawałki czekolady. Dziś jeszcze sporadycznie można spotkać ten sposób uzupełniania węglowodanów. W chwili obecnej mamy bardzo szeroką gamę produktów jak i sposobów ich aplikowania w trakcie zawodów jak i treningów. Jak do tej pory dość sporadycznie i to głównie na zawodach korzystałem z tego typu udogodnień. Izotoniki głównie na punktach, a odżywki w formie żeli w ilości maksymalnie trzech i tylko na maraton. Jeszcze parę lat temu, można było suplementację na wyścig przygotowaną ze środków gotowych, czy skomponowanych samemu oznaczyć swoim numerem startowym z zaznaczeniem na którym punkcie chcemy go otrzymać, by liczyć na podanie go przez wolontariusza. Od takich praktyk na zawodach amatorskich chyba już się odeszło. Także odżywki w formie żeli spotykałem i stosowałem w okolicznościach zawodów, a izotoniki od pewnego czasu dodawane są do pakietów startowych, zatem w zależności od sponsora, co styczność raz mam styczność  z różnymi tego typu produktami. 

Tymczasem w moje ręce dostał się zestaw tego  typu produktów od firmy ALE, nowego gracza na tym rynku z polskimi korzeniami. W skład zestawu wchodził napój węglowodanowy w proszku o smaku jabłkowym, żele energetyczne w trzech smakach w tym jeden z kofeiną oraz w postaci kapsułek żelazo, magnez i witamina D.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
fot. istockreseller
 
Malwina Jachowicz:  Moda na bieganie przyszła do naszego kraju ok 3 lata temu.. Coraz częściej można było spotkać ludzi biegających po chodnikach, ścieżkach nad rzeką, w parkach i lasach. Najwięcej jednak widać ich było na biegach organizowanych przez miasto. Jednym z największych był maraton, tam były tysiące biegaczy…

Większość osób przygotowując się do tego ważnego wydarzenia sportowego trenowała biegi na chodnikach, ścieżkach rowerowych i kostkowych alejkach miasta. Trenowali na takich nawierzchniach, które później powtórzą się na zawodach. Musieli przygotować swoje ciało na podobne obciążenia.

A miało być tak pięknie…

Wielu z nich musiało przerywać te przygotowania z powodu różnych dolegliwości. Najczęściej były to kontuzje okolicy nóg – wysiadały kolana, biodra, kostki, stopy, a czasami kręgosłupy. Bóle dotyczyły mięśni, stawów, a nawet kości. Część z nich spowiadała się ze swoich grzeszków i błędów biegowych właśnie mnie. Teraz ja mogę podzielić się z Wami tymi ciekawymi spostrzeżeniami..

Cóż takiego dotykało boleśnie ich treningów, co takiego stało się z ich zapałem i chęcią biegania? Co zatrzymało tą pędzącą maszynę, jaką jest nasze ciało? Przyczyn było wiele..

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Wydawać by się mogło, że o zaleceniach w zakresie picia wody powiedziano już wszystko. Mimo to, wiele osób nadal nie przykłada wagi do odpowiedniego nawadniania organizmu, a wielu spośród tych, którzydbają o regularne picie wody, w natłoku informacji gubi sens prawidłowych rekomendacji.Warto mieć tę kwestie na uwadze szczególnie teraz, jesienią, kiedy brak pragnienia sprawia, że zapominamy o piciu wody. Marka SodaStream pokazuje zalecenia od drugiej strony – analizy przypadku nie picia wody i jego wpływu na organizm.

Główny składnik ludzkiego ciała – woda!
Aby zrozumieć jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu warto przyjrzeć się budowie ludzkiego ciała. Nowonarodzone dziecko w 75% składa się z wody. Do pierwszych urodzin traci  10% tej zawartości, by już jako dorosły osiągnąć wynik 55-60% zawartości wody w ciele. Wydawałoby się, że skoro woda stanowi tak dużą część ciała człowieka, nie ma potrzeby dodatkowo mu jej dostarczać. Nic bardziej mylnego. Każdego dnia ze wspomnianego zasobu tracimy bowiem od 2 do 3 litrów (pot, mocz, a nawet oddychanie), które należy regularnie uzupełniać.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

 
Dowiedz się jak i dlaczego studzić organizm po każdym biegu

Asics.pl : Podobnie jak rozgrzewka, także studzenie jest istotnym elementem biegania. Nawet jeśli po biegu masz wielką ochotę zwyczajnie się położyć, później docenisz prawidłowe studzenie organizmu, które pozwala zmniejszyć napięcie i bolesność mięśni.

Studzenie obejmuje jogging relaksacyjny lub chód trwający pięć do dziesięciu minut, które są wykonywane po zakończeniu biegu lub sesji treningowej. Krótko mówiąc im bardziej intensywny był bieg, tym większa konieczność studzenia organizmu. Istnieje klika ważnych powodów przemawiających za włączeniem studzenia organizmu do zwyczajów związanych z bieganiem.

Chronienie się przed zawrotami głowy


Najważniejszym powodem studzenia organizmu jest konieczność przywrócenia, za pomocą łagodnego joggingu, częstotliwości akcji serca do stanu spoczynkowego. W przypadku gwałtownego zatrzymania się, mięśnie przestają być aktywne, jednak serce nie potrafi przystosować się tak szybko. Nadal pompuje ono znaczne ilości krwi, która gromadzi się w nogach, a inne części ciała, na przykład mózg, cierpią z powodu jej niedoboru. Właśnie dlatego po długim biegu niektórzy ludzie czują zawroty głowy.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Grzegorz Dulnik: W niedzielę, podczas 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego za funkcjonowanie strefy masażu będzie odpowiadać Gabinet Rehabilitacji i Masażu Fizmed. Na biegaczy, którzy dotrą do mety warszawskiej połówki czekać będzie 50 stołów do masażu oraz prawie setka masażystów. Jak informuje Mateusz Chajęcki - szef Fizmedu, strefa gotowa jest na przyjęcie nawet 750 biegaczy, którzy po biegu będą mogli liczyć na bezpłatny masaż przyspieszający regenerację mięśni.

Strefa masażu 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego będzie znajdować się na Placu Teatralnym, niedaleko strefy mety. Funkcjonowanie rozpocznie w momencie ukończenia biegu przez pierwszego zawodnika, masażyści zakończą pracę o godzinie 14:00.

„Czas, jaki poświęcimy na masaż jest zależny od tego, z czym do nas przychodzi konkretny zawodnik. Niestety, żeby obsłużyć rzesze chętnych, nie możemy poświęcić jednej osobie więcej, niż 10-15 minut. Spodziewam się, że w niedzielę obsłużymy do 250 osób w godzinę i 750 osób podczas całego czasu funkcjonowania strefy. Najczęściej trafiają do nas osoby ze skurczami i bólami mięśni, a czasami osoby, które po prostu chcą je porozbijać. Zawodnicy kończący bieg z czasem powyżej 2 godzin, są często bardziej obolali od tych, którzy dotarli do mety przed upływem 120 minut.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział Zdrowie

jubileusz 20poznan 2019 282

Robert Zakrzewski: Menu przedstartowe, to nie bułka z masłem, choć pieczywo z dżemem, masłem orzechowym, lub miodem, faktycznie dominuje w relacjach biegaczy. Nie są to dania wyszukane, ale powinny być na tyle skuteczne, żeby dostarczyć organizmowi niezbędnego „paliwa”. Po co warto sięgać, a czego unikać? Tak, żeby nie zjeść zębów na błędach.

Przygotowania do startu, to nie tylko wybiegane kilometry, ale również odpoczynek, właściwie nawodnienie organizmu i jedzenie. Wszystko można zepsuć nawet tak banalną i codzienną czynnością jaką jest śniadanie. W dniu zawodów może nie okazać się ono wcale być śniadaniem mistrzów. Niektórzy pewnie przerabiali scenariusz, gdy na trasie spotykały ich problemy żołądkowe.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Dział Zdrowie

orlen maraton artykul 6

Robert Zakrzewski: Podczas biegu, zwłaszcza latem, nasze ciało traci wiele płynów. Pocimy się i to dobrze, bo w ten sposób organizm utrzymuję odpowiednią temperaturę ciała. Jednak nadmierne odwodnienie, to niebezpieczny stan. Napijmy się więc na zdrowie.

Mówi się, że woda to źródło życia i to nie tylko naszego, ale także całej ziemi. W organizmie dorosłego człowieka, woda stanowi 60 - 70 % masy ciała i zmienia się z wiekiem. Wokół odpowiedniego nawadniania narosło już wiele teorii. Mówi się, że człowiek powinien wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie, albo minimum osiem szklanek.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Dział Zdrowie
Dział Triathlon

Maja Makowska

Zbyszek Jankowski: Informacja o cukrzycy dla wielu osób brzmi jak wyrok. Dla innych to wyzwanie i szansa na zmiany w życiu. Są też tacy, którzy zmagając się z cukrzycą T1 od ponad 20 lat postanawiają zacząć uprawiać triathlon i przygotowywać się do Ironmana. Nigdy nie jest za późno, a granice często są tylko w naszych głowach. Jak przygotować się do uprawiana sportu, nawet wyczynowego będąc diabetykiem?

Czy sport jest dla chorych na cukrzycę?
O zaletach regularnego uprawiania sportu regularnego nie trzeba nikogo przekonywać, ta reguła również dotyczy diabetyków, dla których stanowi ona podstawę leczenia. Wysiłek fizyczny wpływa bardzo korzystnie na układ naczyniowo-sercowy, redukcji ciśnienia tętniczego, a często diabetycy mają zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział Zdrowie

Biegowe endorfiny mogą przysporzyć nam stanów euforii, ale chyba aż tak nie poprawią wzroku. "Niewidzialna zaraza", rzeczywiście jest mało widzialna. Jak duże są cząsteczki koronawirusa pokazuje filmik, który chcemy Wam zaprezentować. Interesująca animacja porównuje proporcje ludzkiego włosa do czerwonej krwinki, bakterii i pojedyńczego koronawirusa.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział Zdrowie

Fot PIOTR KUCZA 2 1024Fot. Piotr Kucza

ZIS Kraków (Jacek Tomczak/ASICS FrontRunner): Emocje, uczucia, nastroje są elementem codziennego życia każdego człowieka. Ubogacają je, pomagają dokonywać wyborów, ale w niektórych sytuacjach traktowane są jako coś niepożądanego, mogą wręcz utrudnić funkcjonowanie. Dlatego wciąż poszukiwana jest odpowiedź na pytanie o skuteczne metody wpływania na własne życie emocjonalne.

Stres i emocje mają ze sobą wiele wspólnego. Bardzo często są ze sobą powiązane. Emocje mają do spełnienia pewne zadania, tzn. są narzędziem umożliwiającym szybką reakcję, np. na bodźce z otoczenia. Z kolei ze stresem związane jest pobudzenie organizmu, będące też elementem emocji. Radzenie sobie z emocjami rozumiane jest jako świadoma aktywność poznawcza, ukierunkowana na zmniejszenie natężenia lub czasu trwania nieprzyjemnych odczuć, przeciwdziałanie pojawieniu się oraz rozwojowi emocji albo ograniczenie negatywnych konsekwencji ich przeżywania.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)