Magdalena Krause-Pietkiewicz: 13 września już po raz trzydziesty trzeci przez Wrocław przebiegną maratończycy. W tym roku na starcie stanie aż 6000 osób z 32 krajów świata. Bieg rozpocznie się o godz. 9.00. Start i meta usytuowane są na Stadionie Olimpijskim.

Atutem Wrocławia jest malownicza i szybka trasa
- Wyznaczyliśmy trasę, która nie będzie zbyt wymagająca, a jednocześnie pozwoli uczestnikom zobaczyć piękno naszego miasta. Po drodze mijamy Operę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, Halę Targową, Ostrów Tumski, Stadion Wrocław. Chcielibyśmy, żeby biegacze przyjeżdżali do Wrocławia po życiówki, tak jak podróżują w tym celu do Berlina – tłumaczy Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu.

Start i meta tradycyjnie już na Stadionie Olimpijskim. Trasa będzie posiadała oznaczone wszystkie kilometry – od 1 do 42 (co 1 km). Punkty pomiaru czasu znajdą się na: starcie; 5; 10; 15; 21.0975, 25, 30, 35, 40 kilometrze oraz na mecie. Natomiast punkty odżywiania staną na około: 5; 10; 15; 20; 25; 30; 35 i 40 kilometrze. Z kolei punkty odświeżania będą znajdowały się na: 7,5; 12,5; 17,5; 22,5; 27,5; 32,5 i 37,5 kilometrze. Obok punktów odżywiania i odświeżania staną punkty medyczne, które będą obsługiwane przez ratowników medycznych. Na trasie będą również funkcjonowały punkty masażu – na: 17,6; 22,6; 27,6; 32,6 i 37,6 kilometrze. Kabiny WC będą znajdowały się za punktami odżywiania i odświeżania.

Warto wiedzieć, że trasa 33. PKO Wrocław Maratonu posiada atest IAAF, AIMS i PZLA.

Trasa 33. PKO Wrocław Maratonu – główne ulice.

Start Stadion Olimpijski - al. Różyckiego - al. Kochanowskiego - ul. Toruńska - al. Kasprowicza - ul. Żmigrodzka - Obwodnica Śródmiejska - ul. Popowicka - ul. Pilczycka - al. Śląska - ul. Lotnicza - ul. Legnicka - Podwale - ul. Piłsudskiego - ul. Grabiszyńska - al. Hallera - al. Wiśniowa - ul. Armii Krajowej - ul. Borowska - ul. Komandorska - ul. Piłsudskiego - ul. Świdnicka - ul. Widok - ul. Kazimierza Wielkiego - ul. Nowy Świat - ul. Grodzka - most Piaskowy - mosty Młyńskie - pl. Bema - ul. Sienkiewicza - ul. Grunwaldzka - most Szczytnicki - al. Różyckiego - Stadion Olimpijski Meta

Rejestracja trwa
Zapisy do biegu przyjmowane są tylko drogą elektroniczną poprzez formularz, który znajduje się na stronie www.wroclawmaraton.pl. Koszt udziału w zawodach to 150 zł.

W pakiecie startowym termoaktywna koszulka marki BRUBECK
Koszulka termoaktywna marki BRUBECK została stworzona specjalnie dla uczestników 33. PKO Wrocław Maratonu. Łączy ona w sobie wygodę i funkcjonalność. Wykonana została z microfibry w technologii bezszwowej, dzięki czemu nie powoduje obtarć i nie podrażnia skóry, nawet podczas długodystansowego biegu. Dla uzyskania jak największego komfortu biegacza, wykorzystano lekką i szybkoschnąca dzianinę.

W zestawie startowym również: napój izotoniczny Iso Fresh, baton energetyczny Protein Snack, Warka Radler 0%, chrupki kukurydziane, kupon do Aquaparku Wrocław na baseny rekreacyjne, magazyn "Runner's World", opaska silikonowa na rękę.

Nagrody dla zawodników
Wśród osób, które dobiegną do mety rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody, w tym samochód osobowy Kia Rio oraz iPady. Dla najlepszych przewidziane są puchary i nagrody pieniężne. I to niemałe. Nagrody finansowe otrzymają - 10 najszybszych pań i 10 najszybszych panów w klasyfikacji generalnej, odpowiednio: 15000 zł, 12000 zł, 9000 zł, 7000 zł, 5000 zł, 4000 zł, 3000 zł, 2000 zł, 1500 zł, 1000 zł. W klasyfikacji obywatelek i obywateli RP zostanie nagrodzonych po 5 pierwszych zawodniczek i zawodników, i są to nagrody w wysokości: 5000 zł, 4000 zł, 3000 zł, 2000 zł i 1000 zł. Dodatkowo przewidziane są premie dla biegaczek i biegaczy, którym uda się złamać wyznaczone bariery czasowe. Kobieta, która dotrze na metę w czasie poniżej 2:37:27, otrzyma dodatkowo 20000 zł. Tyle samo dostanie mężczyzna, który złamie czas 2:13:28. Przewidzianych jest więcej premii – w wysokości od 1000
do 3500 zł.

Unikatowy medal
W tym roku organizatorzy wrocławskich biegów przygotowali wyjątkowy medal, złożony z dwóch części. Pierwszą część składanki, czyli krasnala-maratończyka, otrzymali ci, którzy ukończyli 3. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Druga część, czyli domek dla krasnala, czeka na uczestników 33. PKO Wrocław Maratonu.

Biegi towarzyszące
Oprócz biegu głównego na dystansie 42 km i 195 m odbędą się dwa biegi towarzyszące – sztafeta charytatywna „Bieg po Nadzieję” oraz „PKO Bieg Rodzinny - Mila Olimpijska”. Wciąż można dołączyć do uczestników sztafety. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 września. Z kolei zapisy do biegu rodzinnego trwać będą do 12 września. W tym roku przygotowano aż 3,5 tys. numerów startowych.

Zapraszamy do udziału w TARGACH SPORT EXPO
Targi będą imprezą towarzyszącą 33. PKO Wrocław Maratonowi. Będą one miały charakter targów wystawienniczych. Stoiska w tym roku pojawią się w Hali Sportów Walki AWF Stadion Olimpijski. Odwiedzający TARGI SPORT EXPO będą mogli zapoznać się z bogatą ofertą dla biegaczy i sportowców. Podczas targów prezentowany będzie między innymi sprzęt do biegania, odzież, buty, odżywki oraz inne produkty.

Targi będą czynne:
•    w piątek, 11 września 2015 r., w godz. 16.00-22.00,
•    w sobotę, 12 września 2015 r., w godz. 9.00-22.00,
•    w niedzielę, 13 września 2015 r., w godz. 6.00-16.00.
 
Panel Dyskusyjny – zapraszamy 12 września
12 września odbędzie się Panel Dyskusyjny, który jest imprezą towarzyszącą maratonowi. Do grona prelegentów zostali zaproszeni prof. dr hab. Piotr Ponikowski (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), prof. dr hab. Jan Chmura (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), Jerzy Skarżyński - jeden z najlepszych polskich maratończyków lat 80., dziennikarz Maciej Kurzajewski oraz Piotr Przygoński, prezes Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 we Wrocławiu. Patronat nad tym wydarzeniem objął dr hab. Kazimierz Witkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu). Początek o godz. 18.00. Wykłady w sali 103 budynku P-1 AWF Wrocław.

Program
18.00        dr hab. Kazimierz Witkowski – prodziekan Wydziału Sportu AWF Wrocław
        Powitanie uczestników Panelu Dyskusyjnego
18.05         prof. dr hab. Jan Chmura – AWF Wrocław, fizjolog, maratończyk
    Zmiany fizjologiczne i psychomotoryczne po zakończeniu maratonu u zawodników
w wieku powyżej 50 lat
18.25      Jerzy Skarżyński – maratończyk, autor poradników dla biegaczy
Nowe rozwiązania treningowe w przygotowaniu do maratonu
18.45     prof. dr hab. Piotr Ponikowski – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich
we Wrocławiu, kardiolog, maratończyk
Wpływ maratonu na zmiany kardiologiczne u zawodników w wieku powyżej 50 lat
19.10    Maciej Kurzajewski – dziennikarz TVP Sport, maratończyk
Moja droga do Korony Maratonów Ziemi
19.30       Marcin Budzyński – kierownik ds. marketingu we Wrocławskim Komitecie     Organizacyjnym The World Games 2017
Lech Guzowski – koordynator wolontariatu we Wrocławskim Komitecie Organizacyjnym The World Games 2017
Idea Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017

Kibicuj i wygrywaj!

Wrocławski maraton to wyzwanie nie tylko dla biegaczy. O nagrody powalczą też kibice. Podczas biegu odbędzie się konkurs na kibicowanie. W konkursie mogą wziąć udział grupy złożone z 3 do 20 osób. Każda z grup musi mieć pełnoletniego przedstawiciela. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, który trwa do 10 września br., uczestnicy zgłaszają się do udziału w konkursie, wysyłając wypełnioną kartę zgłoszeniową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

11 września zostaną im przydzielone miejsca na trasie oraz numer startowy. Pierwszym zadaniem ekip jest wykonanie numeru. Drugim – oczywiście – gorący doping maratończyków w dniu 13 września. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 września o godz. 15.00 w MCS Wrocław.

O wyborze nagrodzonych i wyróżnionych grup zadecydują zawodnicy, którzy po zakończeniu imprezy oddadzą głosy drogą internetową na jedną wybraną grupę. Na najlepsze ekipy czekają ciekawe nagrody.

Uczestnicy programu „I Ty możesz zostać maratończykiem” na ostatniej prostej. W tym roku zajęcia prowadzone są w kilku miejscach we Wrocławiu, a także w Sobótce i Oławie. Bierze w nich udział ok. 600 osób. Start w maratonie zadeklarowało 200 uczestników ITMZM.

Biegamy i pomagamy
Organizatorzy wrocławskich biegów mocno angażują się w działania charytatywne. W tym roku już po raz piąty z rzędu wraz z maratończykami wystartują uczestnicy sztafety charytatywnej „Bieg po Nadzieję”, by nieść pomoc podopiecznym Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zakup kosztownych leków ratujących życie, zabiegi medyczne, rehabilitację, sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny.

W trakcie 33. PKO Wrocław Maratonu będzie można pomóc 2-letniemu Wojtusiowi z Bolesławca, który urodził się z poważną wadą serca. Zaangażowanie uczestników biegu zostanie przeliczone na pomoc finansową – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na zabieg całkowitej korekty wady serca chłopca. Kartki „biegnę dla Wojtusia” będą do odebrania 11 i 12 września w biurze zawodów.

Podczas maratonu odbędzie się zbiórka odzieży sportowej dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zebrane rzeczy trafią do ubogich i bezdomnych. Stroje należy przekazać pracownikom biura zawodów.

Wrocław Maraton łączy siły z The World Games 2017
Tuż obok Miasteczka Maratońskiego stanie namiot sferyczny The World Games 2017, gdzie dzięki goglom do rzeczywistości wirtualnej będzie można poczuć się jak zawodnik kilku dyscyplin z programu wrocławskich Igrzysk. Urządzenia sprawią, że kibice spojrzą na świat oczami spadochroniarza, czy zawodnika boksu tajskiego. Dodatkowo, wokół namiotu prezentować się będzie w sumie 10 dyscyplin, których najlepsi przedstawiciele przyjadą rywalizować do Wrocławia za niespełna dwa lata. Swój udział zapowiedzieli zawodnicy biegu na orientację, lacrosse, squasha, unihokeja, futbolu amerykańskiego, wioślarstwa halowego, ultimate, korfballu, snookera i  muay-thai. Kibice będą mogli spróbować w nich swoich sił. Zabawie towarzyszyć będą maskotki The World Games 2017 – Jaś i Małgosia. Wrocławski Komitet Organizacyjny przygotował także specjalną nagrodę dla 2017. zawodnika, który przybiegnie na metę.

Zdobądź Koronę Dolnego Śląska w Maratonach!
Otrzyma ją zawodnik, który w 2016 r. ukończy Bieg Piastów na głównym dystansie (54 km techniką klasyczną) i Wrocław Maraton (42 km i 195 m). Barwa Korony będzie zależeć od łącznego czasu uzyskanego w obu zawodach.

Diamentowa: 5:15 (mężczyźni), 6 (kobiety)
Platynowa: 5:45 (mężczyźni), 6:30 (kobiety)
Złota: 6:30 (mężczyźni), 7:30 (kobiety)
Srebrna: 8 (mężczyźni), 9 (kobiety)
Brązowa: 10 (mężczyźni), 11 (kobiety).

Sponsorzy: PKO Bank Polski, Brubeck, KIA GAM, Carrefour, Mineral Zdrój

Patroni medialni: TVP Sport, TVP Wrocław, „Gazeta Wyborcza”, „Logo”, Radio Wrocław, „Runner’s World”, „Słowo Sportowe”, Wroclaw.pl, TuWroclaw.com, MaratonyPolskie.pl, Maratończyk.pl

PROGRAM 33. PKO WROCŁAW MARATONU
PKO BIEGU RODZINNEGO – MILA OLIMPIJSKA
Wrocław, 11 – 13 września 2015 roku

11  września  2015 r. (piątek)
10.00 - 20.00         weryfikacja, wydawanie numerów startowych uczestnikom PKO Biegu Rodzinnego – Mila Olimpijska w Sekretariacie - w holu Hali Wielofunkcyjnej AWF, Stadion Olimpijski,
al. I. J. Paderewskiego 35,
16.00 - 22.00        weryfikacja, wydawanie numerów startowych i materiałów uczestnikom Maratonu
w Sekretariacie 33. PKO Wrocław Maratonu, Hala Gier AWF, Stadion Olimpijski
al. I. J. Paderewskiego 35,
16.00 - 22.00        TARGI SPORT EXPO – kiermasz sprzętu sportowego, Hala Sportów Walki AWF, Stadion Olimpijski,

12  września 2015 r. (sobota)
09.00 - 20.00        weryfikacja, wydawanie numerów startowych uczestnikom PKO Biegu Rodzinnego – Mila Olimpijska w Sekretariacie w holu Hali Wielofunkcyjnej AWF, Stadion Olimpijski,
al. I. J. Paderewskiego 35,
09.00 - 22.00        ciąg dalszy weryfikacji, wydawanie numerów startowych i materiałów uczestnikom Maratonu
w Sekretariacie 33. PKO Wrocław Maratonu, Hala Gier AWF, Stadion Olimpijski
al. I. J. Paderewskiego 35,
09.00 - 22.00        TARGI SPORT EXPO – kiermasz sprzętu sportowego, Hala Sportów Walki,  Stadion Olimpijski,
10.00 - 22.00        zakwaterowanie zaproszonych zawodników i gości w hotelach na podstawie skierowań wydanych przez Sekretariat Maratonu,
16.00 - 20.00
18.00 - 20.00        Pasta Party - uczta makaronowa dla uczestników i gości 33. PKO Wrocław Maratonu,
Panel Dyskusyjny. Udział wezmą: dr hab. Kazimierz Witkowski AWF Wrocław - patron panelu,  prof. dr hab. Jan Chmura AWF Wrocław – fizjolog i maratończyk, prof. dr hab. Piotr Ponikowski – kardiolog i maratończyk, Jerzy Skarżyński – maratończyk i autor poradników dla biegaczy, red. Maciej Kurzajewski (TVP Sport) – propagator zdrowego stylu życia i maratończyk, Piotr Przygoński – Prezes Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017: budynek P-1 AWF, Stadion Olimpijski,
18.00 - 22.30        zakwaterowanie zawodników w Hali Sportowej przy ul. Parkowej 14, tel. +48 71 3484309  
na podstawie skierowań wydanych przez Sekretariat Maratonu,
Organizator zapewnia płatne miejsca noclegowe w akademikach. Informacji udzielają, rezerwacji dokonują oraz opłaty od zawodników przyjmują:
- Dom Studencki „Spartakus”: AWF Wrocław, Stadion Olimpijski, tel. +48 713475286
- Camping AWF Wrocław, Stadion Olimpijski, tel. +48 713484651, tel. kom. +48 501287283
- Dom Studencki „Bliźniak” Uniwersytetu Medycznego, ul. Wojciecha z Brudzewa 12,
  tel. +48 713484232 wew. 22, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

13 września 2015 r. (niedziela)
05.30 - 08.00        ciąg dalszy weryfikacji, wydawanie numerów startowych i materiałów uczestnikom Maratonu
w Sekretariacie 33. PKO Wrocław Maratonu, Hala Gier AWF, Stadion Olimpijski
al. I. J. Paderewskiego 35,
06.00 - 16.00        TARGI SPORT EXPO – kiermasz sprzętu sportowego, Hala Sportów Walki AWF na Stadionie Olimpijskim,
07.00 - 08.30        weryfikacja, wydawanie numerów startowych uczestnikom PKO Biegu Rodzinnego – Mila Olimpijska w Biurze w holu Hali do Gier AWF, Stadion Olimpijski, al. I. J. Paderewskiego 35,
06.00 - 08.45        przebieranie się uczestników 33. PKO Wrocław Maratonu w przebieralniach oraz przekazywanie zasznurowanych i oznakowanych worków z odzieżą do depozytu, który znajduje się na Hali Szermierki AWF i Sali Boksu, Stadion Olimpijski,
08.30 - 08.45        ustawianie się zawodników na starcie 33. PKO Wrocław Maratonu, brama główna (aleja zachodnia), w kierunku al. Różyckiego, w kolejności:
        - na linii startu - zawodnicy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich,
        - 10 metrów za linią startu – elita  Maratonu wg numerów startowych od 1 do 100,
        - pozostali zawodnicy ustawieni w odpowiednich strefach czasowych,
08.45        uroczyste otwarcie 33. PKO  Wrocław Maratonu,
08.59        start zawodników niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich z napędem pośrednim
do 33. PKO Wrocław Maratonu, Stadion Olimpijski w kierunku al. Różyckiego, brama główna, Stadion Olimpijski, w kierunku al. Różyckiego,
09.00        start 33. PKO Wrocław Maratonu, brama główna, Stadion Olimpijski,
09.20        start uczestników PKO Biegu Rodzinnego – Mila Olimpijska, brama główna, Stadion Olimpijski, w kierunku al. Różyckiego,
09.25 - 10.00

09.50 - 10.15        wbieganie uczestników PKO Biegu Rodzinnego – Mila Olimpijska na metę (aleja południowa), Stadion Olimpijski,
Flash mob – masowy taniec w ramach prezentacji Tygodnia Ruchu, prowadzony przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - estrada, Miasteczko Maratońskie,
10.15 - 13.00        wjazd zawodników na wózkach na metę Maratonu, aleja południowa, Stadion Olimpijski,
11.12 - 15.00        wbieganie zawodników na metę maratonu, aleja południowa, Stadion Olimpijski,
11.30        dekoracja zwycięzców klasyfikacji indywidualnej zawodników niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich 33. PKO Wrocław Maratonu, estrada, Miasteczko Maratońskie, Stadion Olimpijski,
11.40        dekoracja zwyciężczyń klasyfikacji indywidualnej kobiet niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.00        dekoracja indywidualnych zwycięzców w klasyfikacji mężczyzn 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.05        dekoracja zwycięzców klasyfikacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.30        dekoracja indywidualnych zwyciężczyń w klasyfikacji kobiet 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.35        dekoracja zwycięzców klasyfikacji obywatelek Rzeczypospolitej Polskiej 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.40        dekoracja zwycięzców klasyfikacji drużynowej 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.45        dekoracja zwycięzców klasyfikacji indywidualnej i drużynowej organizatorów imprez biegowych oraz  klasyfikacji indywidualnej i drużynowej dziennikarzy 33. PKO Wrocław Maratonu,
12.50        dekoracja indywidualnych zwycięzców w 14. Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Maratonie,
13.00        dekoracja indywidualnych zwycięzców w kategoriach wiekowych 33. PKO Wrocław Maraton,
14.00        dekoracja najlepszych: Dolnoślązaczki i Dolnoślązaka,
14.10        dekoracja najlepszych: Wrocławianki i Wrocławianina,
14.20        dekoracja zwycięzców indywidualnych 4. Mistrzostw Polski Solidarności w Maratonie,
14.30        dekoracja najstarszej i najstarszego zawodnika, którzy ukończą 33. PKO Wrocław Maraton,
14.40        dekoracja najmłodszej i najmłodszego zawodnika, którzy ukończą 33. PKO Wrocław Maraton,
14.45        dekoracja najlepszych zawodników w klasyfikacji Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej,
14.55
15.00        dekoracja 2017. zawodnika 33. PKO Wrocław Maratonu,
dekoracja najszybszej i najszybszego uczestnika programu „I Ty możesz zostać maratończykiem”,
15.05        wręczenie upominków członkom „Złotej Trójki Wrocław Maratonu”, którzy ukończyli wszystkie trzydzieści trzy Maratony Ślężan i Wrocław Maratony,
15.20        Loteria 33. PKO Wrocław Maratonu,
16.00        uroczyste zakończenie 33. PKO Wrocław Maratonu.
 
 
{moscomment}