marek danielak2021

Dziś (14.11.2021) zmarł Marek Danielak, pomysłodawca i pierwszy dyrektor Maratonu Wrocławskiego, animator biegania, społecznik. Jak napisał Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk: „Miał na swoim koncie największą liczbę zorganizowanych maratonów na… świecie”. To bardzo przykra wiadomość, która nas dzisiaj zszokowała. Nie raz z zapartym tchem słuchaliśmy jego opowieści o tym jak organizował biegi jeszcze w dobie PRL-u, w czasach transformacji i ostatnich latach. Wciąż był honorowym dyrektorem Maratonu Wrocławskiego, czynnie biorącym udział w przygotowaniach do imprezy. Pamiętamy go jako wielkiego przyjaciela biegaczy. Zawsze powtarzał, że to uczestnicy są najważniejsi, a dopiero potem sponsorzy, patroni, organizatorzy... Niech spoczywa w pokoju.

4 lata temu dzień przed 35. Wrocław Maratonem, odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci Wrocławskiego Sportu. To także jeden z wyjątkowych projektów współtworzonych przez Marka Danielaka. Tego dnia została także zaprezentowana książka jego autorstwa od tytułem „35 lat w biegu” opowiadającą o historii maratonu wrocławskiego. Mieliśmy tę wielką przyjemność być świadkami tej uroczystości i otrzymać książkę z autografem. Będzie to dla nas wyjątkową pamiątką.

Nasza Izba Pamięci to chyba pierwsze miejsce w Polsce, w którym można dowiedzieć się wiele o historii samego biegu maratońskiego, dziejach tej dyscypliny w Stolicy Dolnego Śląska, jak i o wyjątkowym obiekcie, na terenie którego znajduje się ekspozycja

– powiedział wówczas Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu Wrocław.

 

 

marek danielak8

marek danielak6 
Marek Danielak podpisuje swoją książkę (2017) 

marek danielak7Otwarcie Izby Pamięci (2017)

marek danielak1

marek danielak5

marek danielak4

marek danielak2

marek danielak3