Do 6 września można jeszcze zapisać się na 35. PKO Wrocław Maraton, który wystartuje w niedzielę 10 września 2017 r. na Stadionie Olimpijskim. Imprezie będzie towarzyszył PKO Bieg Rodzinny dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Zawodników zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej „biegnę dla Laury i Jasia".

PKO Wrocław Maraton to jeden z największych biegów masowych w Polsce. Jego początki sięgają 1983 r., kiedy to nazywał się jeszcze Maraton Ślężan. 35 edycja imprezy wystartuje w niedzielę 10 września o godz. 9.00. ze Stadionu Olimpijskiego, gdzie znajduje się również meta. Bieg ma jedną pętlę prowadzącą przez najatrakcyjniejsze części miasta. Trasa została tym razem lekko zmodyfikowana. W odróżnieniu od poprzednich lat zawodnicy przebiegną przez most Grunwaldzki oraz most Pokoju mijając m.in. Muzeum Narodowe, Katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapisy potrwają do 6 września lub do wyczerpania miejsc. Limit zawodników to 7000 osób.

– Po raz kolejny PKO Bank Polski jest sponsorem tytularnym jednej z największych i najważniejszych imprez biegowych na Dolnym Śląsku. 35. PKO Wrocław Maraton to doskonała okazja, aby zwiedzić na sportowo nasze miasto, a jednocześnie pomóc potrzebującym. Zachęcamy do udziału w biegu, w akcji charytatywnej dla Laury i Jasia oraz do kibicowania uczestnikom – mówi Małgorzata Czerwińska, dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego we Wrocławiu.

Laura, podopieczna Fundacji Cor Infantis, urodzi się w październiku i ze względu na wadę serca (DORV) musi być od razu operowana. W przyszłości czekają ją następne zabiegi. 2-letni Jaś również zmaga się z chorobą serca (LTGA i Zespół Ebsteina) i wymaga kolejnej operacji, która pozwoli mu w miarę normalnie funkcjonować. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Siepomaga.

Zaangażowanie zawodników, którzy 10 września przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Laury i Jasia” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na pomoc dla dwójki dzieci. Kartki będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w Sekretariacie Maratonu (sala gier Hali Wielofunkcyjnej AWF na Stadionie Olimpijskim, al. I.J. Paderewskiego 35): w piątek 8 września w godz. 16.00-22.00 oraz w sobotę 9 września w godz. 9.00-22.00.

Do akcji charytatywnej mogą przyłączyć się również uczestnicy PKO Biegu Rodzinnego, który ruszy ok. godz. 9.15. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 1 mili - ok. 1609 m. Jest to propozycja zarówno dla mieszkańców Wrocławia, jak i rodzin, które przyjadą do Stolicy Dolnego Śląska razem z maratończykami. W biegu może wystartować każdy, niezależnie od wieku. Rok temu w imprezie wzięło udział 2000 osób. W tym roku limit ustalono na 1500 osób.

Koszulkę 35. PKO Wrocław Maratonu i PKO Biegu Rodzinnego przygotowała firma 4F, partner techniczny programu biegowego PKO Banku Polskiego. W pakietach uczestnicy otrzymają też od Banku kartę pierwszej pomocy. Dodatkowo, na zawodników i kibiców czekają takie atrakcje jak miasteczko lekkoatletyczne dla dzieci czy pokazy pierwszej pomocy. Na imprezie będą obecni ambasadorowie programu „PKO Biegajmy razem”: Sebastian Chmara i Paweł Januszewski.

PKO Bank Polski realizuje swój autorski program od 2013 r. i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Wrocław Maraton i PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Podczas wszystkich tych wydarzeń organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla…”, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ubiegłym roku 2208 uczestników 34. PKO Wrocław Maratonu pomogło w ten sposób 12-letniemu Szymkowi, który urodził się z bardzo rzadką wadą genetyczną. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała pieniądze na operację serca chłopca. Od 2013 r. odbyło się 299 takich akcji, w których wzięło udział ponad 106 tys. osób. Od początku istnienia programu Fundacja wsparła 322 beneficjentów kwotą ponad
4,2 mln zł.

Bank zaprasza także na 3. PKO Bieg Charytatywny, który odbędzie się już 16 września 2017 r. na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach Polski, w tym we Wrocławiu. W zeszłym roku zawodnicy przebiegli na Stadionie AWF Wrocław 2 513 okrążeń. Uczestnicy w całym kraju, wraz z uczniami biorącymi udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych, wybiegali w sumie 32 391 okrążeń. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała blisko 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. Zapisy rozpoczną się w sobotę 2 września o godz. 11.00 na stronie http://www.pkobiegcharytatywny.pl/.

Polacy biegają
Według raportu „Aktywność fizyczna Polaków” zrealizowanego w tym roku przez Kantar TNS aż 62% respondentów uprawia sport, w tym 30% co najmniej trzy razy w tygodniu, a 20% minimum raz w tygodniu. Najczęściej jeździmy na rowerze. Tę dyscyplinę wskazało 31% badanych, w tym prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Na drugim miejscu znalazło się bieganie (29%). Wśród biegających 7% zadeklarowało udział w zawodach masowych. Zazwyczaj uczestniczą w nich osoby w wieku 25-39 lat. Wśród aktywnych Polaków, którzy jako jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin wybrali bieganie, jest prawie taka sama liczba kobiet, co mężczyzn. Co ciekawe, biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia, choć oczywiście zdecydowanie więcej jest młodszych (32%). Coraz bardziej popularne stają aplikacje mobilne wspomagające treningi – używa ich 13% badanych. Tyle samo osób korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki.


{moscomment}