Trening Biegowy
Trening biegowy to nie tylko bieganie
- Nadrzędna kategoria: Trening
Dla naszych czytelników mamy kolejny, bardzo ciekawy materiał Jurka Skarżyńskiego, w którym zwraca uwagę na niezwykle cenny element treningu - na gimnastykę rozciągającą, o której nawet wytrawny biegacz powinien zawsze pamiętać!
Jurek Skarżyński: Od zawsze namawiam do czynnego biegania.. Wszak to moda, która oby trwała wiecznie - dla zdrowia biegających. Powszechnym skojarzeniem dotyczącym treningu biegaczy jest konieczność zaliczania przez nich odpowiedniej porcji kilometrów. W zależności od ilości czasu przeznaczanego na trening, biegacze pokonują ich od kilku do kilkudziesięciu. Zaawansowani maratończycy biegają na przykład tzw. czterdziestki, czyli odcinki o długości 40 km, a bywają wśród nich i tacy, którym dystans nawet 60 km nie jest na treningu straszny. Można i tak, byle z głową!
Otóż każda biegowa jednostka treningowa, bez względu na jej długość i intensywność, wywołuje po jej zakończeniu spadek gibkości układu mięśniowego. Mięśnie i ich przyczepy stają się mniej elastyczne, co w konsekwencji może spowodować - przy braku przeciwdziałania - skrócenie kroku i pogorszenie techniki biegu. Do tego dochodzi spadek siły ogólnej, a stąd już tylko mały krok do przeciążeń układu ruchu, wyłączających nas z powodu kontuzji z treningu.
O łamaniu granic w maratonie.
- Nadrzędna kategoria: Trening
Wojtek Szota: Według mnie artykuł, który prezentujemy poniżej jest kwintesencją treningu wytrzymałościowego. Zawsze polecałem go osobom chcącym poprawić swoje wyniki. Bardzo się cieszę, że dzięki uprzejmości Pawła Zacha (rek. żyć. - 2:32:24) możemy Wam przybliżyć jego treść.
Paweł Zach: Mam przyjaciela, którego biegał wiele lat, ale nie mógł pokonać bariery 3:30 w maratonie. Biegał od wielu lat, ale w maratonie nie udawało mu się biec szybciej niż w czasie zwykłego truchtania. OK., pokonać maraton truchtem to również sukces. Jeśli biegasz regularnie, a twoje treningi sprowadzają się do wielokilometrowego truchtu i osiągnąłeś poziom, który trudno Ci jest pokonać, a wszystkie starty kończą się zbliżeniem do rekordu życiowego, niniejsze słowa są prawdopodobnie skierowane do Ciebie. Zwłaszcza, jeśli chciałbyś poprawić wyniki.
Bieganie dla początkujących
- Nadrzędna kategoria: Trening
Ewa Witek: Patrząc z boku na bieganie początkujących amatorów, spotykamy się z problemami, które nam, wyczynowym biegaczom, wydają się być obce. Na kursach poznajemy teorię, w klubach - praktykę, ale praktykę od razu na wysokim poziomie, „z górnej półki". Początki wyczynowego biegacza, w klubie, są proste: jest klub, trener, mówi ile i jak biegać. Nikt się nie zastanawia, po co, dlaczego. Nikt nie poddaje się zmęczeniu i nie rozczula się nad sobą, bo są koledzy, którzy też trenują i oceniają. Powstaje rywalizacja, na podstawowym poziomie.
Inaczej jest z ludźmi, którzy będąc już „w pewnym wieku", postanowili zacząć biegać - czy to pod wpływem jakiegoś impulsu, czy za namową kogoś znajomego. Nagle spotykamy się z ludźmi, którzy nie są w stanie przebiec 200 metrów bez odpoczynku. Którzy zadają - nam by się wydawało - oczywiste, pytania: jak oddychać, jak prowadzić ręce, jak stawiać stopy. W co się ubrać. To dla nich są prawdziwe problemem
Stara śpiewka, czyli rozgrzewka. Jak przygotować się do startu? Doradzają Mariusz Giżyński i Adam Nowicki
- Nadrzędna kategoria: Trening
Mariusz Giżyński (Bieg Niepodległości 2018)
Robert Zakrzewski: „Na początek rozgrzeweczka” - mówił pewien nauczyciel WF do swoich uczniów. Ale gdy nie patrzył, młodzież odpuszczała część ćwiczeń. Po latach, sami z własnej woli, opierają się o drzewa jakby chcieli je powalić, lub krążą dziwnie kończynami. Za chwilę start i trzeba się rozgrzać, choć nauczyciel już nie patrzy. Tylko jak?
O rozgrzewce słyszeli wszyscy, także osoby niezwiązane ze sportem. Według słownikowej definicji jest to zestaw ćwiczeń ruchowych, poprzedzających trening lub start. Każdy zawodnik ma swój sposób na rozgrzewkę, ale wszyscy są zgodni, że jest to niezbędny element sportowego życia.
Na tydzień przed maratonem - Akademia Biegowa
- Nadrzędna kategoria: Trening
Ale, jeśli z założonego przez siebie planu treningowego zrealizowałem tylko 60 lub 70 % myślę, że nie trzeba rezygnować ze startu ale trzeba pamiętać o tym, że tempo biegu i zakładany wynik musi ulec korekcie. Nie można jednak rezygnować z kolejnego doświadczenia, wspaniałych przeżyć i emocji związanych z udziałem w maratonie. Chciałbym Wam podać kilka wskazówek, takich już na ostatnią chwilę przed startem, jakby nie patrzeć w trudnym wyzwaniu, jakim jest bieg na dystansie 42km195m.
Upały - odpowiedni czas na bieganie?
- Nadrzędna kategoria: Trening
Trasa
Po pierwsze, odpowiednie przygotowanie. Każdy wie, że maratonu nie da się przebiec bez ćwiczeń . Podobnie z bieganiem w lecie - wysoka temperatura, duchota lub rozgrzane podłoże wymagają doświadczenia i praktyki, aby nie doprowadziły do kontuzji. Przygotuj odpowiednią trasę – wybieraj zacienione, chłodniejsze miejsca, gdzie ciało będzie mieć chwilę wytchnienia. Na pierwszy letni trening przygotuj trasę krótką - obserwuj swoje ciało, jakie masz trudności, a potem stopniowo powiększaj metraż trasy. Postaraj się nie biegać na powierzchniach otwartych, nagrzanych przez słońce - takie lepiej zachować na jesień czy wiosnę.
Nawet, jeśli najchętniej biegasz samotnie, na gorące treningi dobrze wziąć ze sobą kompana. Niech biegnie lub towarzyszy Ci na rolkach czy rowerze - będziesz miał pewność, że ktoś pomoże Ci, gdy zabraknie wody lub poczujesz się niezbyt dobrze. Dodatkowo może zachęcisz kogoś do treningu i pomożesz mu odzyskać kondycję?
Jeff Gallowey dla Maratonczyka.pl
- Nadrzędna kategoria: Trening

Trening do Mistrzowskiej 10-tki w Krynicy
- Nadrzędna kategoria: Trening
Dariusz Kaczmarski, Wacław Mirek i Mastersi z klubu AZS –AWF Kraków: Trening jest relatywnie prosty, ale niestety wymaga dużej motywacji. Biegi tempowe nie są przyjemne dla organizmu. To raczej drastyczny sposób podnoszenia wydolności. Drastyczny, ale niesłychanie skuteczny!!
Akademia Biegowa - Nowy cykl artykułów na Maratończyk.pl
- Nadrzędna kategoria: Trening
Serwis Biegowy Ziemi Łódzkiej oraz portal Maratończyk.pl wraz z trenerem Jackiem Chmielem zapraszają do Akademii Biegowej. Będzie to cykl artykułów zawierających porady, wskazówki oraz plany treningowe uwzględniające największe imprezy w naszym kraju w okresie jesiennym i zimowym.
Zaczniemy od podstawowych porad: jak się ubrać, co jeść i pić. Każdy miłośnik biegania znajdzie na pewno coś dla siebie. Autorem wszystkich publikacji będzie Jacek Chmiel absolwent AWF Poznań. Akademia Biegowa wystartowała 6 października, artykułów szukajcie na stronach www.maratonczyk.pl oraz www.biegampolodzi.pl
Biegowy trening górski z Sebastienem Chaigneau
- Nadrzędna kategoria: Trening
Intensywność w cyklu treningowym
- Nadrzędna kategoria: Trening

Gotowy do biegu?
- Nadrzędna kategoria: Trening
- Trasa o długości 42,195 kilometrów to nie lada wyzwanie dla maratończyka. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie procesy zachodzą w organizmie sportowca podczas biegu.
Po wystartowaniu organizm czerpie energię potrzebną do pracy mięśni z glikogenu, nazywanego zapasowym cukrem. Z czasem, gdy zasoby glikogenu ulegają pomniejszeniu, organizm szuka alternatywnego źródła energii jakim jest tłuszcz zapasowy. Im dłużej trwa wysiłek, tym mniejsze są zapasy glikogenu, a większy udział energii z tłuszczów.
Droga do sukcesu w maratonie według fizjologa, prof. Jana Chmury - Nawadnianie - cz. I
- Nadrzędna kategoria: Trening

Z fizjologicznego punktu widzenia idealna temperatura powietrza podczas biegu maratońskiego wynosi od 6 do 10 °C. Niestety, wiele maratonów odbywa się w znacznie wyższych temperaturach. Zazwyczaj w trakcie biegu temperatura narasta i niejednokrotnie osiąga 30 °C i więcej. Wysoka temperatura otoczenia jest wrogiem numer jeden dla maratończyka. Dlaczego? Organizm musi usunąć nie tylko ciepło metaboliczne w wyniku produkcji energii w trakcie biegu (ciepło wewnętrzne), lecz także ciepło pozyskiwane ze środowiska zewnętrznego (promieniowanie słoneczne), które dodatkowo obciąża mechanizm termoregulacji. Tak więc w upale dochodzi do kumulowania ciepła i wzrostu temperatury wewnętrznej ciała. Nadmiar ciepła musi być wyprowadzony na zewnątrz, aby nie dopuścić do negatywnych skutków jego przegrzania (hipertermii). Pobudzenie ośrodka eliminacji ciepła w podwzgórzu (w mózgu) przez wzrost temperatury krwi powoduje zmiany ułatwiające chłodzenie organizmu. Jedną z nich jest zwiększanie skórnego przepływu krwi, który przyspiesza przenoszenie ciepła przez krew z wnętrza organizmu na powierzchnię ciała do skóry. Tutaj następuje przekazanie ciepła wewnątrzustrojowego do środowiska i tutaj także zachodzi proces chłodzenia.
CRAFT trenuj z Radkiem Dudyczem
- Nadrzędna kategoria: Trening

Dystans 10 km – Cel Wynikowy 50'
Dystans 10 km – Cel Wynikowy 60'
Sponsor techniczny XXII Biegu Powstania Warszawskiego oraz Mistrz Polski w maratonie 2009, 2010 prezentują koncepcję treningową:
„CRAFT – trenuj z Radkiem Dudyczem”
Trzy propozycje planów treningowych na dystansie:
10 km do uzyskania wyniku 40' 50' i 60' w XXII Biegu Powstania Warszawskiego - 28.07.2012
Przedstawione programy treningowe: CRAFT – trenuj z Radkiem Dudyczem są propozycją bezpośredniego przygotowania startowego (BPS) na dystansie 10 km w odniesieniu do Biegu Powstania Warszawskiego (28.07.2012). Celem każdego z nich jest uzyskanie określonego wyniku sportowego, czyli odpowiednio: 40' 50' i 60'. Plany przeznaczone są dla osób, które posiadają już doświadczenie i mają umiejętność kontrolowania tempa biegu.
Południowa Anglia...
- Nadrzędna kategoria: Trening
Muzyka na sportowo
- Nadrzędna kategoria: Trening

Zastanawiało mnie jak to jest z zawodnikami TRAILteamu (http://trailteam.pl/), czy muzyka jest dla nich ważna podczas treningów i zawodów, czego słuchają, jeżeli w ogóle słuchają…? Zebrałam wypowiedzi biegaczy, rowerzystów, triatlonistów, skitourowców i zawodników adventure racing. Przekrój dyscyplin imponuje, a zbieżność wypowiedzi zaskakuje. Zdecydowana większość jednak... nie słucha muzyki, gdy trenuje. Dlaczego?
Pokonaj trasę UTMB z Sebastienem Chaigneau
- Nadrzędna kategoria: Trening
Droga do sukcesu w maratonie według fizjologa, prof. Jana Chmury. Węglowodany – najważniejsze paliwo w trakcie biegu - cz. 2
- Nadrzędna kategoria: Trening

8. Węglowodany – najważniejsze paliwo w trakcie biegu.
W czasie wysiłku energia wytwarzana jest z węglowodanów, tłuszczów i białka. W energetyce wysiłku maratońskiego najważniejszym źródłem w wytwarzaniu paliwa są węglowodany, które powinny stanowić w diecie 60-70% zapotrzebowania energetycznego. Węglowodany są znacznie szybciej wykorzystywane jako źródło energii niż tłuszcze i białka, wspomagają przyswajanie wody i przyspieszają jej opróżnianie z żołądka. Stanowią także podstawowe źródło energii dla mózgu i układu nerwowego. Magazynowane są w mięśniach (glikogen mięśniowy), w wątrobie (glikogen wątrobowy) i we krwi (glukoza). Zapasy węglowodanów są ograniczone i wynoszą zaledwie ok. 2000 kcal, dlatego muszą być systematycznie uzupełniane. Ich zużycie jest uzależnione od intensywności wysiłku.
Mix Up Your Run czyli jak trenować
- Nadrzędna kategoria: Trening

By uniknąć ryzyka związanego z rutynowym, monotonnym treningiem, warto urozmaicić swój cykl treningowy o ćwiczenia nad prędkością, bieganie naturalne, treningi na dużych dystansach i po różnych rodzajach podłoża. Trening mieszany, będący kombinacją różnych form ćwiczeń, oferuje biegaczom wiele korzyści - nie tylko minimalizuje ryzyko kontuzji, ale też pozwala budować siłę biegową i wytrzymałość.
Trener Adrian Danilewicz radzi... Co jeść przed i po treningu?
- Nadrzędna kategoria: Trening

Bieganie, jak każdy inny wysiłek fizyczny, który powoduje zmiany w naszym organizmie – przyspiesza przemianę materii czy budowę mięśni. Nie bez znaczenia jest pora realizowanego treningu. Inaczej podejdziemy do kwestii posiłku rano, a inaczej w godzinach popołudniowych.
Jak wstać od biurka i zacząć biegać
- Nadrzędna kategoria: Trening

"Jak wstać od biurka i zacząć biegać" - Radzi Mateusz Kaźmierczak z zawodowego zespołu sportowego AdgarFit Pro Team, którego członkowie 2 razy w tygodniu prowadzą w Warszawie otwarte, bezpłatne treningi biegowe. Jak zmobilizować się do regularnego biegania, gdy słabnie początkowy zapał? Jak rozsądnie zaplanować treningi, aby przyniosły najlepsze efekty? Poniżej radyMateusza Kaźmierczaka, zawodnika AdgarFit Pro Team.
1. Postaw sobie cel
Najważniejsze, żebyś wiedział, po co to robisz, dlatego na samym początku ustal cel. Może to być poprawa samopoczucia, zrzucenie kilku kilogramów czy poprawa kondycji.
2. Kup dobre buty u specjalistów
Bieganie to jeden z najbardziej dostępnych sportów. Wszystko, czego potrzebujesz to buty, miejsce do treningów i chęci. Buty muszą być przeznaczone specjalnie do biegania, ponieważ obuwie do innych sportów nie ma w podeszwie wystarczających systemów do amortyzowania wstrząsów. Powinny być o numer większe od tych noszonych na co dzień. Przed zakupem warto poradzić się specjalistów w sklepach sportowych – szczególnie jeżeli mają sprzęt np. do komputerowego zbadania, jak pracują Twoje stopy w czasie biegu. Wtedy możesz być pewny, że wybrane buty są najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Kolejne elementy wyposażenia biegacza możesz kupić, gdy ten sport na dobre cię wciągnie.
Akademia (pół)maratonu 21K.pl zaprasza do wspólnego biegania
- Nadrzędna kategoria: Trening

Kluczem do sukcesu są systematyczne treningi. My, doświadczeni trenerzy, sprawimy, że przygotowania do tych wydarzeń staną się piękną przygodą. Nauczymy Was poprawnej techniki biegowej. Pomożemy też zbudować świetną kondycję. Dla każdego znajdziemy czas. Każdemu podpowiemy, w jaki sposób osiągnąć wymarzony rezultat.
Udział w projekcie to szansa na poznanie ciekawych ludzi. Trenuj z nami! Pierwszy trening odbędzie się 1 marca o godz. 19.00 w parku Południowym. Zbiórka obok pomnika Fryderyka Chopina. Od 29 marca miejscem spotkań będzie park Grabiszyński. Zajęcia będą odbywać się regularnie, dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki o godz. 19:00.
Bieganie w strefach tętna
- Nadrzędna kategoria: Trening
Co oznaczają zakresy tętna?
Jeśli potrafisz wyznaczyć swoje tętno maksymalne i obliczyć procentowe zakresy dla poszczególnych rodzajów treningów, to warto pójść o krok dalej. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne zakresy tętna. Pamiętaj też o urządzeniu pomiarowym (pulsometrze), dzięki któremu bieganie w odpowiednich strefach tętna stanie się łatwiejsze!
ROZGRZEWKA/REGENERACJA: OD 50 DO 60% HR
To bardzo umiarkowany wysiłek, który doskonale nadaje się na początek treningu dla delikatnego rozgrzania organizmu oraz pod koniec sesji dla aktywnej regeneracji, która usuwa produkty przemiany materii, wytworzone w mięśniach podczas wysiłku.
Maratony odwołane? „Trzeba szukać szans i pozytywów”
- Nadrzędna kategoria: Trening
Na zdjęciu Katarzyna Selwant - Psycholog Sportowy
Ilona Berezowska: Największe maratony odwołane. Biegowa wiosna spisana na straty. Nie wiadomo, czy dojdą do skutku imprezy jesienne. Biegacze mierzą się z nowymi wyzwaniami. Szukają motywacji, by biegać, mimo, że biegowe cele są niepewne. Na pocieszenie pozostają biegi wirtualne. Korespondencyjnie można wystartować m.in. w Nowym Jorku i Chicago. Formę e-maratonu przyjął np. "Maraton Solidarności" w tym roku w wersji "ORLEN e-Maratonu Solidarności z 5-tka w tle", w którym start został rozłożony na całe wakacje.
Jak sobie poradzić z utrzymaniem odpowiedniego nastawienia, czerpać przyjemność z przygotowań i wykorzystać możliwości wirtualnych imprez? O to zapytaliśmy psychologa olimpijskiego, autorkę książek „Zejdź z Kanapy" i "Siłowania Umysłu", trzykrotną mistrzynię Polski w curlingu Katarzynę Selwant (www.psycholog-sportowy.pl)
Buty na maraton – jak prawidłowo dobrać obuwie do treningu i startu?
- Nadrzędna kategoria: Trening
Karol Kazikowski (ZIS Kraków): Co gwarantuje, że start w zawodach będzie udany? Odpowiednie przygotowanie treningowe – jasne! Mocny mental – oczywiście. Ale czy można nie zgodzić się z tym, że odpowiedni sprzęt również? Jak więc go dobrać? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania, Drogi Czytelniku, znajdziesz poniżej.
Przygotowania maratońskie charakteryzują się treningiem stosunkowo mało intensywnym, jednak zdecydowanie bardziej objętościowym w porównaniu do tych do biegów na krótszych dystansach. Dlatego też tak dużą rolę w przygotowaniach odgrywa właśnie obuwie.
Mam cel – pobiegnę maraton. Co dalej? Jak się przygotować? Na co zwrócić uwagę?
- Nadrzędna kategoria: Trening
Fot. Andy Astfalck
ZIS Kraków (Michał Ptak/ASICS FrontRunner): Nowy rok zaczął się już kilka tygodni temu i sezon startowy zbliża się wielkimi krokami. Główne cele startowe na rok 2023 na pewno zostały już przez biegaczy obrane. Jak wytrwać w dążeniu do celu oraz na co zwrócić uwagę w drodze do jego realizacji?
Każdy biegacz, amator i zawodowiec, ustala sobie cele na sezon. Oczywiście, w zależności od formy, możliwości czasowych oraz tego, czy jest to dla nas tylko (albo aż) pomoc w utrzymaniu ciała w ruchu i formie, czy walczymy o swoje życiówki lub może walczymy o zwycięstwo, te cele są zróżnicowane. Cele mają to do siebie, że każdy ma swoje i sam jest odpowiedzialny za ich osiągnięcie. Wiadomym jest, że wśród zawodowców jadących na igrzyska olimpijskie lub zawody rangi mistrzowskiej cel jest jeden i jest on spójny dla wielu sportowców – złoty medal.
Prawidłowe odżywianie i nawadnianie w treningu maratońskim
- Nadrzędna kategoria: Trening
Natalia Regulska: Są tacy, co mówią, że kochają biegać maratony, bo można się przy nich dobrze najeść. Ale czy to znaczy, że przyszły maratończyk może codziennie na kolację „wciągać” margheritę, i to najlepiej z podwójnym serem? Opanowanie sztuki odpowiedniego jedzenia i picia podczas biegu jest niezwykle ważne, ale także szalenie trudne, ponieważ każdy z nas jest inny i u każdego „przepis na sukces” będzie brzmiał inaczej.
Maraton to cudowny dystans. Dostarcza bardzo wielu, często skrajnych, emocji i tak samo, jak nagradza cierpliwych i wytrwałych, tak również nie wybacza błędów i drogi na skróty. Dobre przygotowanie do maratonu to nie tylko setki wybieganych kilometrów i godziny spędzone na treningu uzupełniającym. Aby przygotować nasz organizm do tak długiego wysiłku, konieczny jest także trening „od środka”.