Jurek Skarżynski
Trening biegowy dla początkujących - pierwsze 10 km.
- Nadrzędna kategoria: Trening
Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu treningowego. Jurek Skarżyński - wielki autorytet w świecie biegowym pokazuje nam jak najlepiej przygotować się do startu w zawodach na dystansie 10 km. Zapraszamy do lektury :) Pierwsze zawody..
Przygotowania do biegu na dystansie 10 km. Zacznij, nawet, jeżeli twój aktualny poziom biegowy określają trzy znane słowa: mniej niż zero! Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe? Pokonanie największych problemów biegowych to też tylko kwestia chęci i czasu na trening.
Jeśli więc masz wystarczająco dużo chęci zorganizuj 3-4 razy w tygodniu po godzinie, a będzie już wszystko, czego potrzebujesz. Co najważniejsze - te zawody nie muszą być końcem twoich biegowych doświadczeń. Dzisiaj na świecie biegają miliony takich jak ty. Tylko miliony, gdy wiadomo, że powinny miliardy. Dobrze wiesz, dlaczego. Policz, ilu masz biegających regularnie kolegów czy sąsiadów? Trenując biegi staniesz się członkiem elitarnej grupy! Biegacz to brzmi dumnie, a ty będziesz biegaczem! Jestem pewien, że jesteś na tyle ambitny, iż już teraz gromadzisz dostępną literaturę, by za przygotowaniami praktycznymi kryły się też przygotowania teoretyczne. Teoria treningu biegowego to nie wirtualna, ale realna rzeczywistość, która - jeśli będziesz pilnym uczniem - przełoży się na coś, co może zmienić obraz twego dalszego życia! Uśmiechasz się? Zapewniam, że nie będziesz ani pierwszym, ani ostatnim, który tego doświadczył. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni!
Napisz komentarz (211 Komentarzy)Piramida formy - cz.I - "Przebieżki"
- Nadrzędna kategoria: Trening
Jurek Skarżyński: Monotonia pokonywania coraz większej ilości kilometrów na pewnym etapie rozwoju biegowego staje się wręcz męcząca. Zwłaszcza, gdy zaliczamy je w samotności. Trudno się dziwić - godzina, dwie a czasami nawet dłużej, samotnego biegu, to ogromne obciążenie nie tylko dla naszych mięśni, ale i dla psychiki. Każdemu może to dokuczać. A niedoświadczeni biegacze właśnie w zwiększaniu objętości treningu widzą drogę swego dalszego rozwoju. I nie mylą się, ale... nie tędy droga! Są skróty!
Co robić, by cieszyć się postępami biegając 4 razy w tygodniu, zaliczając 50-60 km, ale z takimi samymi efektami jak biegacze człapiący monotonnie swoje 100 km tygodniowo?
Jest to możliwe, a przy tym nawet nie specjalnie trudne! Wystarczy zacząć trenować, a nie biegać... jak głupi! Żeby ułatwić biegaczom wspinaczkę na szczyty formy sportowej trzeba wprowadzić do planu zajęć różne przyśpieszacze. Wysiłek do pokonania, a skuteczność gwarantowana. To tak, jakby wlać do baku samochodu paliwo lepszej jakości. Wiadomo, że jazda jest wtedy i łatwiejsza, i bezpieczniejsza.
Napisz komentarz (16 Komentarzy)Pulsometry
- Nadrzędna kategoria: Trening
Tym razem Jurek Skarżyński w swoim kolejnym artykule proponuje nam zapoznanie się z pulsometrami: Co za czasy! Coś, co przed 30-40 laty z uwagi na problemy techniczne było nieosiągalnym marzeniem każdego ambitnego zawodnika konkurencji wytrzymałościowych (a zwłaszcza jego trenera), bo stosowane umiejętnie w codziennym treningu mogło dać ogromną przewagę nad rywalami, dzisiaj można kupić w byle sklepie z zegarkami. Wprawdzie słowo zegarek wydaje się w tym przypadku trochę mylące, bo chociaż to urządzenie obsługuje również zaawansowane funkcje zegarka, to zasadniczą jego rolą jest pomiar tętna podczas biegu.
Od otyłości do... skóry i kości - nadwaga a bieganie
- Nadrzędna kategoria: Trening
Tym razem Jurek Skarżynski w swoim artykule zachęca do biegania osoby, które czują, że waga im przeszkadza i chcieliby dołączyć do grona tych, którzy w sportowym stroju mijają ich w parkach i na ulicach pokonując kolejne kilometry. Zwraca jednak uwagę na, że aby dobrze biegać i spalać tłuszcz trzeba też.. zadbać o dobrą dietę. Zapraszamy do przeczytania kolejnego bardzo ciekawego artykułu Jurka.
Jesteś otyły czy może masz tylko nadwagę. Co pozwala sklasyfikować ludzi pod tym względem? Określa to współczynnik BMI - czyli Body Mass Index. To wynik dzielenia ciężaru ciała (wyrażonego w kg) przez kwadrat wzrostu (wyrażonego w metrach). Gdy BMI osiąga wartość powyżej 25 - masz nadwagę, ale gdy przekracza 30 - to już oznaka otyłości.
Napisz komentarz (4 Komentarze)Trening zimowy biegacza
- Nadrzędna kategoria: Trening
Jurek Skarżyński: Wystartowałeś już w biegu na dystansie 10 km - rozpoczynasz swoją biegową przygodę. Czy będzie ona kiedyś uwieńczona startem w... biegu maratońskim? Ta myśl dla wielu brzmi teraz pewnie jak herezja, ale pomarzyć można. Zresztą, prawdę mówiąc, nie o sam start w maratonie chodzi. „Bieg maratoński jest niezdrowy dla ludzkiego organizmu. Aż 42 km i 195 m to zdecydowanie za dużo, jak na jego możliwości.."- twierdzi doktor Thomas Wessinghage, były mistrz Europy w biegu na 5000 m, gorący propagator biegania w Niemczech. „..ale trudno zaordynować mu coś zdrowszego od przygotowań do startu w maratonie!" - dodaje szybko. I o tych przygotowaniach będzie w tym artykule.
Bieg od euforii do... bólu
- Nadrzędna kategoria: Trening

Straszę? Nie - uświadamiam!
Są trzy rodzaje bolesności, które mogą towarzyszyć biegaczom po treningu. Napisz komentarz (11 Komentarzy)
Piramida formy. Część 2 - "Krosy"
- Nadrzędna kategoria: Trening

Rozmowa z Jurkiem Skarżyńskim z 2007 roku - początki boomu biegowego
- Nadrzędna kategoria: Trening
Z Jurkiem Skarżyńskim rozmawia Dorota Szota, nagranie zarejestrowane 17.03.2007.
Polityka startowa i taktyka biegu
- Nadrzędna kategoria: Trening

Rozgrzewka czyni cuda!
- Nadrzędna kategoria: Trening

Pogoda dla biegaczy
- Nadrzędna kategoria: Trening

Biegiem po zdrowie!
- Nadrzędna kategoria: Trening

Specjalnie dla czytelników naszego serwisu przekazał swoje artykuły, które będziemy co jakiś czas zamieszczać w zakładce TRENING. Pierwszy artykuł nosi tytuł pierwszej książki Jurka - "Biegiem po zdrowie". Życzymy przyjemnej lektury :) Napisz komentarz (5 Komentarzy)
Babskie bieganie...
- Nadrzędna kategoria: Trening

Wyjątkiem była kapłanka bogini urodzaju, Demeter, która strzegła świętego ognia olimpijskiego. Przekazy historyczne podają, że tylko raz zakaz ten został złamany.
Napisz komentarz (2 Komentarze)
Trening wiosenny
- Nadrzędna kategoria: Trening

Bieganie to jest TO
- Nadrzędna kategoria: Trening

Czy maratończycy boją się zmęczenia?
- Nadrzędna kategoria: Trening

A już na pewno, że się boimy zmęczenia. Wszak zmęczenie treningowe, to nasz chleb powszedni" - odparują szybko. Napisz komentarz (4 Komentarze)
Hu, Hu, Ha Idzie zima ZŁA. ZŁA?
- Nadrzędna kategoria: Trening

"Maraton i Ultramaratony" - start sprzedaży już dziś w Toruniu!
- Nadrzędna kategoria: Trening
Strona Jerzego Skarżyńskiego
Dział TRENING
Dział ZDROWIE
Na początku grudnia w sprzedaży pojawi się nowa książka Jerzego Skarżyńskiego „Maraton i ultramaratony”. Udało nam się przeprowadzić rozmowę z autorem tuż przed pierwszym etapem sprzedaży, który nastąpi już dziś w Toruniu podczas IX Półmaratonu Świętych Mikołajów.
Maratończyk.pl: Jurku, o czym jest Twoja nowa książka? Czy wskazówki jak trenować do ultramaratonów są odpowiedzią na zwiększającą się liczbę imprez i biegaczy startujących na ekstremalnych dystansach? Czy maraton to już za mało?
Jerzy Skarżyński: Trudno nazwać ją „nową”, gdyż jest to rozszerzona wersja „Maratonu”. Rozdziały dotyczące ultramaratonów wzięły się na „życzenie” polskich ultrasów, którzy wręcz domagali się, by przygotować „coś” dla nich. Sam nigdy nie biegałem ultramaratonów, więc nie występuję tam w roli fachowca od tych dystansów. Skorzystałem z wiedzy moich kolegów, najlepszych ultrasów w Polsce. Oczywiście temat „ultramaraton” jest studnią bez dna, więc z oczywistych względów przybliżam w książce tylko mały ich wycinek. Mam nadzieję, że mój wybór: klasyczne 100 km oraz dwa chyba najbardziej prestiżowe ultramaratony – grecki Spartathlon (246 km) oraz południowoafrykański Comrades Marathon (89 km), opowiedziane ustami ich uczestników, stanowi wystarczający przekrój, by każdy, kto ma chrapkę na coś więcej niż maraton, miał pojęcie o tym, co go czeka w czasie przygotowań i podczas startów.
Stany startowe..
- Nadrzędna kategoria: Trening

Strach musi być uroczy, bo strach ma wielkie oczy - napisał kiedyś Jan Izydor Sztaudynger. Co ma piernik do wiatraka? - zapytasz. Bieganie to przecież ani boks, ani skoki narciarskie, gdzie faktycznie można mówić o strachu - dodasz. A jednak ma, chociaż słowo strach użyte jest trochę na wyrost. Ale udowodnię ci, że tylko trochę. Napisz komentarz (7 Komentarzy)
Na miejsca, gotowi...
- Nadrzędna kategoria: Trening

Na start!
- Nadrzędna kategoria: Trening

W swoim kolejnym artykule kilka cennych wskazówek daje nam Jurek Skarżyński.
Jurek Skarżyński: Piramida Cheopsa to jeden z cudów świata - budowla gigantyczna, a przy tym, mimo swej architektonicznej prostoty, wręcz wspaniała. A przecież składa się tylko z prostych bloków skalnych, idealnie przyciętych i zestawionych ze sobą. Dziesięć, sto, czy nawet tysiąc takich bloków na nikim nie zrobiłoby żadnego wrażenia, ale Wielką Piramidę (to inna jej nazwa) tworzy ich prawie 2,5 miliona! A to już robi wrażenie! Prawda? Wystarczy spojrzeć na tę prawie 140 metrową górę kamieni.
Napisz komentarz (3 Komentarze)Bieg przez życie - rozmowa z Jurkiem Skarżyńskim - cz. I
- Nadrzędna kategoria: Trening
Maratonczyk.pl: Mamy dla Was niespodziankę. Udało nam się przeprowadzić z Jurkiem Skarżyńskim ciekawą rozmowę. Maratończyk.pl poruszył kilka kontrowersyjnych kwestii. Pytaliśmy o nową książkę, dorobek sportowy i zdobyte doświadczenie trenerskie. A nawet o to... czy Jurek posiada dyplom AWF? Jak wiecie Jurek od dawna jest naszym konsultantem treningowym. Cenimy jego doświadczenie dlatego tym bardziej zachęcamy do zakupu jego książek. Naszą rozmowę zaprezentujemy w kilku odcinkach. Zapraszamy do lektury.
Bieg przez życie - rozmowa z Jurkiem Skarżyńskim - cz. II
- Nadrzędna kategoria: Trening
Maratonczyk.pl: Prezentujemy II część rozmowy z Jurkiem Skarżyńskim. Na pewno niektóre odpowiedzi mogą skłaniać do szerszej dyskusji - choćby o tym czy zawodnik pokonujący maraton metodą Galloway'a może nazywać siebie maratończykiem albo kto powinien pisać książki o bieganiu? Dowiecie się także o twórczych dylematach Jurka: "Pisząc „Biegiem po zdrowie" wielokrotnie stawałem przed ścianą, gdy myślałem, że już jej nie pokonam. Nie raz byłem na granicy rezygnacji. Udało się.." Zapraszamy do lektury i dyskusji. Ciekawi jesteśmy opinii naszych czytelników.
Jurek Skarżyński o Pulsometrach. Do czego jest właściwie potrzebny?
- Nadrzędna kategoria: Trening
Rozwój biegowy to praktycznie baaardzo prosta sprawa. Ot, wystarczy systematycznie stymulować organizm sekwencją odpowiednio dobranych środków treningowych, by forma sportowa rosła jak ciasto na drożdżach. Jasne – bez cierpliwości i dozy rozsądku się nie obejdzie, bo zamiast rozwoju szybko dojdzie do bolesnego zderzenia albo z kontuzją, albo z przetrenowaniem. Ale gdy trening będzie zaplanowany i realizowany mądrze, droga do mistrzostwa będzie jak autostrada.
Co to znaczy, że „trening będzie zaplanowany i realizowany mądrze”? To znaczy, że dysponujemy wiedzą dotyczącą mechanizmów skutecznego budowania wytrzymałości i wykorzystamy ją w procesie treningowym. Najważniejszy jest poziom tzw. pułapu tlenowego (VO2max) odzwierciedlający możliwości naszego organizmu do przyswajania tlenu. Udowodniono, że w istotny sposób wpływają one na nasze wytrzymałościowe umiejętności – im wyższy VO2max, tym szybciej możemy biegać na długich dystansach. To rzecz jasna „oczywista oczywistość”, gdyż szybszy bieg wymaga większej ilości energii, a tej nie będzie bez większej ilości tlenu dostarczonego naszym mięśniom. Bo tlen jest niezbędny w procesie produkcji energii w naszych komórkowych mini elektrowniach. Kto ma wyższy pułap tlenowy ten może dostarczać mięśniom więcej tlenu, z którego powstanie większa ilość energii potrzebna do jeszcze szybszego biegu. Wniosek nasuwa się samoistnie – by się biegowo rozwijać trzeba pracować nad podwyższeniem pułapu tlenowego.
BIEG-ajnia Skarżyńskiego
- Nadrzędna kategoria: Trening

BIEG-ajnia Skarżyńskiego zaprasza biegaczy oraz kandydatów na biegaczy na obozy szkoleniowe.
Organizator - MEGA SPORT Jerzy Skarżyński – Szczecin
Miejsce
Międzywodzie, ośrodek „RELAKS” (150 m od brzegu morza):
- pokoje 2-osobowe z łazienką, TV SAT, internetem (za dopłatą pokoje 1-osobowe – ilość ograniczona); 3 posiłki dziennie
- basen, zabiegi regeneracyjno-lecznicze, hala sportowa
- kawiarnia
Terminy
3 turnusy w listopadzie 2013 r.:
- I - 3-9.11.2013 r.
- II - 10-16.11.2013 r.
- III - 17-23.11.2013 r.
Wyżywienie od obiadu w niedzielę do śniadania w sobotę (6 dni). Ilość szkolonych w każdym turnusie ograniczona do 25.
Hu, Hu, Ha Idzie zima ZŁA. ZŁA?
- Nadrzędna kategoria: Trening
