W niedzielę (12.10.2008) we włoskiej miejscowości Carpi (Modena) odbył się Ferrari Italian Maraton. Zawody miały jednocześnie rangę Mistrzostw Świata Żołnierzy w maratonie. Doskonale spisał się sierż. Adam Draczyński (WKS Grunwald Poznań) zwyciężając w tej rywalizacji, z czasem 2:12.21. W tym roku maraton w Carpi upamiętniał stulecie dramatycznego biegu Dorando Pietriego na Olimpiadzie w Londynie w 1908 roku. Organizatorzy zaprezentowali nawet puchar jaki otrzymał włoski biegacz od królowej Aleksandry. Przypominamy, że Pietri przeszedł do historii po tym jak został zdyskwalifikowany, za pomoc udzieloną mu przez angielskich sędziów, na ostatnich metrach maratonu.

Walkę o zwycięstwo w Carpi stoczyli między sobą Kenijczycy. Zwyciężył Ben Kipruno (2:10:50) przed Davidem Chepkwony Kiptanui (2:10:57) i Barnabasem Koech (2:11:19). Polak skoncentrował się na rywalizacji o Mistrzostwo Świata Żołnierzy i dobiegł do mety na czwartej pozycji pokonując Włocha Alberico Di Cecho (2:13:16), który musiał się zadowolić tytułem Mistrza Włoch. Wynik jaki osiągnął Draczyński jest drugim tegorocznym rezultatem  maratońskim w Polsce. Reprezentacja Polski zwyciężyła również w klasyfikacji drużynowej. Oprócz Draczyńskiego biegli: Michał Karczmarek (2:16.43), Jan Zakrzewski (2:18:13), Zbigniew Murawski (2:21.30). Za Polakami uplasowali się Włosi i reprezentanci Kataru.

Wśród pań w triumfowała Włoszka Rosalba Konsole (2:30:44) i jej też przypadł wojskowy tytuł Mistrzyni Świata. (W.S.)