Śniegiem sypnęło porządnie więc można spokojnie myśleć o prezentach gwiazdkowych i robić plany na przyszły sezon. Co może ucieszyć biegacza? Wiadomo! Dobre buty! Postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej ciekawemu i bardzo ekstrawaganckiemu modelowi Reeboka z „pofalowaną" podeszwą czyli Zig Tech-owi. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to czy te buty są jedynie marketingowym wybrykiem popartym solidna kampanią medialną czy też mogą się sprawdzić „w boju"... bo bez wątpienia modni będziemy na pewno:) Producent reklamuje buty jako „napój energetyczny dla stóp". Zygzakowata podeszwa ma za zadanie absorbować uderzenie pięty o podłoże by skumulowaną energię posyłać wzdłuż buta ku palcom. Każdy z odcinków podeszwy ma reagować niezależnie zapewniając niezakłócony ruch. Dzięki takiej konstrukcji obciążenie na pięty, stawy i kluczowe mięśnie zostało  zminimalizowane podobno nawet o 20 procent. Materiałem jakim użyto do produkcji podeszwy jest dobrze znana i stosowana w butach biegowych - pianka EVA (octan etylowinylu o strukturze mikrokomórkowej), odlewana na gorąco. Atutem butów oprócz amortyzacji ma być też ich stabilność.


Jak to wygląda w praktyce? W naszych testach rzeczywiście wyraźnie było odczuwalne wspomaganie odbicia i sprężystość buta. Trzeba również przyznać, że szeroka podeszwa, miękka tylna cześć i dobre trzymanie stopy powodują, że buty sprawią satysfakcje tym, którzy cenią sobie stabilizację. Staw skokowy nie jest narażony na „pływanie" stopy w bucie. Generalnie jednak mimo futurystycznej podeszwy możemy się czuć w Zig Tech-ach jak w typowych butach biegowych, które nie zmieniają anatomii naszego kroku. Czy rzeczywiście mięśnie męczą się mniej o 20 procent? Tego zapewne nikt nie jest w stanie stwierdzić do końca.

Buty rekomendowane są dla biegaczy neutralnych i z tendencją do pronacji. Dzięki swojej rozbudowanej amortyzacji na pewno przydadzą się na długie wybiegania. Nie powinniśmy nabawić się w nich żadnych zmęczeniowych kontuzji. Dość szeroki przód zapewni nam dodatkowy komfort i będzie korzystny zwłaszcza dla biegaczy o szerszych stopach. Ponadto użyte tkaniny zapewniają dobrą wentylację a technologia SmoothFit ukrywa wszystkie szwy, aby nie powodowały podrażnień.

Mimo solidnego wyglądu buty mają stosunkowo niską wagę wynoszącą 255 gram.

Zig Techy dostępne są w różnych wariacjach kolorystycznych również w wersji dla Pań.

Jaka będzie ich podatność na zużycie będziemy mogli ocenić po dłuższej eksploatacji. Buty zrobiły na nas korzystne wrażenie i wydają się nam być ciekawym pomysłem na prezent  gwiazdkowy dla biegacza.


{moscomment}