Słowniczek Biegacza
 
Achilles - ścięgno Achillesa, najmocniejsze ścięgno w organizmie, często kontuzjowane u biegaczy. Znajduje się z tyłu nogi między łydką a piętą. Najmocniej pracuje podczas wspinania się na palce, wybicia i lądowania na palcach stóp.

BC1 - bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywnosci. BC1 jest to wolny bieg, pozwalający na prowadzenie rozmowy. Jest szybszy niż trucht. Tętno podczas tego biegu kształtuje się na poziomie 65-79% tętna maksymalnego. Jest to podstawowy środek treningowy dla wszystkich biegaczy.

BC2 - bieg ciągły w drugiej intensywności, bieg w średnim tempie pomiędzy BC1 a BC3. Bieg przy takiej prędkości odbywa się przy pełnej równowadze organizmu, jest szybki, ale jednocześnie nie bardzo męczący. Takie tempo można utrzymać przez 60-90min w warunkach treningowych lub dłużej w czasie zawodów. Orientacyjne tętno podczas biegu 75-85% tętna maksymalnego.
BC3 - bieg ciągły w trzecim zakresie intensywnosci, szybki na dłuższym odcinku (2-5km) powtarzamy kilka razy z przerwą na wypoczynek. Tętno podczas treningu 85-95% tętna maksymalnego.

BNP - bieg z narastającą prędkością. Zaczynamy wolno, z kolejnymi kilometrami tempo wzrasta 1km-4.00, 2km-3.55, 3km-3.50.

Ból kulszowy - ból promieniujący od pośladka do mięśnia dwugłowego. Bywa bardzo dokuczliwy i trudny do wyleczenia. Przyczyny tego bólu to problemy z kręgosłupem i nierozciągnięte mięśnie. Leczenie polega na rozciąganiu mięśni.
 
HR max-tętno maksymalne - Największa częstotliwość, z jaką w czasie biegu bije serce. Wartość indywidualna dla każdego biegacza. Aby poprawnie określić HR max, należy przeprowadzić biegową próbę wysiłkową (test Coconii). Wartoścć HR max jest pomocna przy określaniu i planowaniu treningu.

Interwał - bieg dość szybki od 100m do 2km, przedzielony krótką przerwą wypoczynkową.

Kolce - buty biegowe do biegania po bieżni tartanowej lub przełajach. Do podeszwy mają przymocowane kolce zwiększające przyczepność i siłę odbicia.

Kros - rodzaj treningu odbywającego się na pofałdowanym terenie. Jest to bieg ciągły przez co najmniej 2km na zmianę z górki i pod górkę.

Przebieżka - bieganie krótkich odcinków 50-200m w szybkim tempie. Przebieżka może być typowo szybkościowa, zwracamy uwagę na szybki bieg lub techniczne utrzymanie poprawnej sylwetki, odpowiedniego kroku biegowego i rytmu.

Siła biegowa - środek treningowy poprawia dynamikę i siłę mięśni; skipy, wieloskoki, podbiegi.

Sprawność - część treningu polegająca na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń poprawiających siłę, koordynację - wykonujemy je w trakcie rozgrzewki.

Trening tempowy - trening polegający na bieganiu odcinków w tempie, w jakim mamy zamiar pobiec dłuższy bieg w trakcie zawodów lub szybciej. Trening tempowy odbywa sie na dłuższych odcinkach. 
{m}