Najszybsi sportowcy na kuli ziemskiej – jak Moe Farah czy Allyson Felix – trenują właśnie w butach z serii Zoom Air. Wśród nich obecny jest również Adam Kszczot, Mistrz Europy w biegu na 800 m. Razem tworzą Legion of Zoom – nieformalny klub najlepszych biegaczy na świecie (wszystkich zawodników można zobaczyć tutaj). Nike Running przygotowało nową odsłonę modeli z rodziny Zoom Air.

Linię Zoom Air współtworzą modele: Zoom Pegasus 32, Zoom Elite 8, Zoom Stucture 19, Zoom Vomero 10 oraz Zoom Oddysey.

Mo Farah, Galen Rupp i Allyson Felix mają ze sobą więcej wspólnego niż tylko medale i pobite rekordy. Łączy ich wyjątkowy talent, niewiarygodna prędkość i olbrzymia determinacja do pracy. Gdy mają ruszyć w kolejny bieg, zawsze wybierają Nike Zoom Air – najbardziej sprężystą amortyzację Nike Air. Różnica pomiędzy najlepszymi biegaczami na świecie, a pozostającymi w ich cieniu jest często różnicą rzędu ułamków sekund. Rekord sprintu na 100 m poprawiony został na przestrzeni ostatnich 80 lat o zaledwie pół sekundy. Z kolei zwycięzca tegorocznego Maratonu w Bostonie wyprzedził drugiego zawodnika zaledwie o 4 sekundy.

Nike Zoom AirPo dwudziestu latach od premiery, Nike Zoom Air wciąż zapewnia słynną sprężystość kroku i amortyzację przy jednoczesnym zachowaniu niskiego profilu podeszwy. Podczas prac nad kolejnymi modelami z rodziny Zoom Air projektanci Nike zawsze współpracują z najszybszymi sportowcami świata. Ich wspólnym zadaniem jest zapewnienie biegaczom najlepszych rozwiązań – niezależnie od poziomu ich zaawansowania. Swoją wyjątkową sprężystość Zoom Air zawdzięcza silnie naprężonym włóknom umieszczonym wewnątrz wypełnionej gazem poduszki Nike Air. Kiedy stopa biegacza wchodzi w kontakt z podłożem, włókna te są ściskane, amortyzując siłę uderzenia stopy o ziemię. Następnie, gwałtownie rozprostowują się, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dynamiczne i silne odbicie od podłoża. W rezultacie krok biegowy jest dobrze amortyzowany, a przy tym szybki.

System Zoom Air zadebiutował w 1995 r. po ponad dziesięciu latach badań. Został wykorzystany w trzech rodzajach obuwia. Pierwszym modelem były buty piłkarskie Nike Air Marauder z poduszkami Zoom Air zarówno na poziomie pięty, jak i przedniej części stopy. Kolejnym był Air Go LWP, przeznaczony do koszykówki, z poduszką w rejonie śródstopia. Chwilę później zaprezentowano trzeci, biegowy wariant o nazwie Air Zoom LWP. Od tego momentu sportowcy trenowali, startowali i wygrywali w zawodach, mając pod stopami amortyzację spod znaku Zoom. Zawodnicy uwielbiają sprężysty krok, jaki oferuje im amortyzacja Zoom Air ze względu na poczucie szybkiego wybicia po kontakcie stopy z podłożem. Buty Zoom Air są wybierane przez najbardziej utytułowanych sportowców Nike. Mistrzowie pokroju Mo Farah, Galena Rupp’a czy Matta Tegenkamp’a mówią, że biegając 20 mil dziennie chcą, by but w pewnym sensie wykonywał część pracy za nich. System Zoom Air oferuje im właśnie tę możliwość.

Nike Air Zoom Pegasus 32: Nowy wymiar prędkościNajnowszy Pegasus to neutralny but przeznaczony do codziennego treningu. Zapewnia poczucie prędkości i wyższej sprężystości, niż jakikolwiek inny model z tej wyjątkowej linii. Trzydziestka-dwójka w dalszym ciągu posiada cechy cenione przez fanów Pegasusa: obszar pięty amortyzowany poduszką Zoom Air, przewiewną cholewkę i komfortowe dopasowanie. W modelu wprowadzono również nowe rozwiązania, jak profilowany kształt wewnętrzny, obniżony offset pomiędzy poziomem pięty i palców (10 mm), gwarantujący bardziej naturalne stawianie stopy. Innym nowym rozwiązaniem jest zmodernizowana konstrukcja podbicia, zapewniająca odpowiednią dozę wsparcia. Nike Air Zoom Pegasus 32 jest już dostępny na nike.com .


Nike Air Zoom Elite 8: lekki, smukły i szybkiNajlżejszy model z rodziny treningowej Zoom, będący minimalistyczną machiną prędkości. Zaprojektowany z myślą o sportowcach, którzy pragną czuć szybkość i lekkość zarówno podczas treningu jak i zawodów. Poduszka Zoom Air w przedniej części stopy gwarantuje dynamiczne oddawanie energii uderzenia o podłoże. Zmniejszony offset (8 mm) daje poczucie pełnej kontroli ruchu stopy. Z kolei przewiewna cholewka, wykonana ze specjalnej syntetycznej siateczki, wzmocniona została systemem lin Flywire, pewnie trzymającym stopę. Model dostępny będzie na nike.com od 2 lipca tego roku.

Nike Air Zoom Odyssey: Prędkość i komfort na długie dystansNajszybsi biegacze świata oczekują pewnego trzymania stopy, które zapewni im bieg z wysoką prędkością. Najnowsza odsłona technologii Nike Flywire oraz wtryskiwany klips na poziomie zapiętka podnoszą poziom stabilizacji. Z kolei elastyczna podeszwa oraz wkładka Ortholite zapewniają amortyzację i odpowiednie prowadzenie stopy. Cechy te doskonale uzupełnia poduszka Zoom Air – najwyższy stopień amortyzacji. W efekcie model zapewnia wyjątkowy komfort. Nike Air Zoom Odyssey będzie dostępny na nike.com od 4 sierpnia tego roku.

Nike Air Zoom Structure 19: pewny i lekkiDobrze stabilizujący stopę nowy Zoom Structure przeznaczony jest do codziennych treningów. Oferuje poczucie prędkości oraz efektywnie spowalnia tempo pronacji. But zapewnia płynne przejście stopy z pięty na palce poprzez wykorzystanie technologii Dynamic Fit oraz stabilizującego systemu trój-warstwowej pianki w technologii Dynamic Support. Dzięki temu stopa jest pewnie trzymana na platformie buta, a tempo jej przetaczania do wewnątrz jest znacznie obniżone. Nowy, specjalnie opracowany kształt wewnętrzny zapewnia wyższy stopień sprężystości w obszarze palców. Wraz z technologią Zoom Air, daje poczucie szybkiego odbicia od podłoża. Nike Air Zoom Structure dostępny będzie na nike.com od 1 października tego roku.

Nike Air Zoom Vomero 10: prędkość spotyka elegancję.Model ten to kwintesencja neutralnego obuwia biegowego. Świetnie sprawdza się podczas długich biegów. To połączenie dynamicznej poduszki Zoom Air z miękką pianką Lunarlon, zapewniające uzyskanie wysokiej prędkości biegu przy zachowaniu komfortowej amortyzacji. Cholewka w technologii Flymesh gwarantuje komfort, wentylację i odpowiednią dozę wsparcia w strategicznie rozmieszczonych strefach. Minimalistyczne poduszki Zoom Air zapewniają optymalną amortyzację i zdecydowane wybicie. Nike Air Zoom Vomero 10 jest już dostępny na nike.com.{moscomment}