Dział poświęcony imprezie
Strona zawodów

 

Bohdan Witwicki: Tegoroczny maraton w Katowicach przyciągnął na start rekordową ilość zawodników. W sportowy weekend na Śląsku biegało prawie 4.000 osób. Jednak nie frekwencja, ale jak najlepsza organizacja biegu przyświecała organizatorom. Cel ten z pewnością osiągnęli, a zmiany z jakimi spotkali się uczestnicy Silesia Maraton z pewnością wyszły biegowi na dobre.

Nowa trasa.
Po raz kolejny trzy śląskie miasta. Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice które zastąpiły Chorzów. Cała trasa maratonu mogła się podobać. Bardzo urozmaicona, poprowadzona została w taki sposób by pokazać różnorodność regionu. Start na szerokiej, trzypasmowej ulicy i pierwsze kilometry w ścisłym centrum Katowic. W Siemianowicach bieg poprowadzono również głównymi ulicami miasta obok charakterystycznych obiektów: zabytkowej Willi Fitznera czy Wojskowych Zakładów Mechanicznych w których produkowane są wozy bojowe – Rosomaki.

W Katowicach trasa biegła zarówno przez zabytkową, robotniczą dzielnicę Nikiszowiec, ale też obok najnowszych obiektów takich jak siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, Centrum Kongresowe i Muzeum Śląskiego. Nie zabrakło też licznych odcinków maratonu poprowadzonych wśród zieleni.

Biuro Zawodów. Start i meta
Po raz pierwszy od trzech lat start i meta znajdowały się w jednym miejscu. Choć logistyka zawsze należała do mocnych stron śląskiego maratonu to wygoda z jaką w tym roku spotkali się zawodnicy jest wyjątkowa jak na krajowe standardy. Centrum biegu umiejscowiono w Silesia City Center. Przed startem miejsce budziło kontrowersje. Dziś już nikt nie wątpi, że był to świetny pomysł organizatorów. Ponad 3500 miejsc parkingowych dostępnych dla maratończyków, depozyt i przebieralnie w podziemnej części SCC ale przede wszystkim Biuro Zawodów usytuowane w centralnym miejscu to duża wygoda dla zawodników. Start na trzypasmowej jezdni, meta tuż pod wieżą wyciągową dawnej kopalni Kleofas a wszystko w obrębie kilkuset metrów pozwalających na sprawne poruszanie po całym terenie.

Sponsorzy dopisali w tym roku. Z całą pewnością wsparcie miało znaczący wpływ na duży krok jaki zrobiła impreza by pokazać się z jak najlepszej strony. PKO Bank Polski - Sponsor Generalny i Sponsorzy: PZU, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca i Silesia City Center sprawili by tegoroczny maraton pozytywnie został odebrany przez uczestników.

Patroni medialni zadbali o nagłośnienie wydarzenia. RMF FM oraz Gazeta Wyborcza mocno promowały maraton, o którym było wyjątkowo głośno.

Zawody
W tym roku organizatorzy zaproponowali trzy biegi. Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM przyciągnął prawie 1.000 zawodników. Przy pięknej, słonecznej pogodzie pokonali oni 4 kilometrową trasę w centrum Katowic.

Główny bieg maratoński wystartował w niedzielny poranek przy lekko pochmurnej pogodzie. Chłód poranka nie przeszkadzał w przygotowaniach do startu bo wielu uczestników wybrało alejki pustego o tej porze Centrum Handlowego do swojej rozgrzewki.

Na starcie Silesia Marathon stanęło ponad 1.200 maratończyków. To o ponad 50% więcej niż rok wcześniej. Wynik zwycięzcy nie należy do rekordowych jednak większość biegaczy była zadowolona z biegu.
 
Zwycięzcą tegorocznej edycji SilesiaMarathon z czasem 2:35:58 został Rafał Czarnecki z Bliżyna . Najszybszą maratonką była Patrycja Włodarczyk z Jaworzna. Na metę przybiegła w czasie 2:57:58.

IX. edycję Silesia Półmaraton wygrali: Bartosz Karoń oraz Katarzyna Golba. Bieg na najkrótszym dystansie najszybciej pokonali: Tomasz Kawlik i Patrzycja Włodarczyk.

Silesia Marathonw 2014 roku to nowe otwarcie. Za rok organizatorzy mogą się spodziewać kolejnych rekordów frekwencji, a zawodnicy liczyć na jeszcze więcej atrakcji i miłych niespodzianek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

{moscomment}