Monika Strojny: W niedzielne popołudnie przy temperaturze wynoszącej 35 stopni i silnym wietrze wznoszącym tumany piasku, z półwyspu w Paulino Neves wystartował rajd Ecomotion - tegoroczne Mistrzostwa Świata AR. Zespół Speleo Salomon na 28 km treking po plaży i wydmach ruszył z najlepszymi i przez ponad 3 godziny niemal nie opuszczał zwartej grupy liderów. Początek biegu  prowadził po wydmach, na których piach był dość głęboki i sporo zespołów już na początku odczuło tego skutki w butach. Na szczęście polski zespół uważnie odrobił lekcje o pustyni i do samego końca mógł biec w butach, wielu jednak szło boso.
Większość etapu teamy pokonywały tuż nad brzegiem oceanu, gdzie piach był na tyle zbity, że możliwe było szybsze poruszanie się. Do strefy zmian Sarah, oba Piotrki i Artur przybiegli jako 8 zespół (na 58 startujących), z 11 minutami starty do liderów.

Po błyskawicznym zmyciu piachu spod ubrania, z oczu, ust i uszu w zupełnych ciemnościach (jesteśmy 4 stopnie pod równikiem więc o 18 jest już zupełnie ciemno) zaczynał się jeden z kluczowych odcinków - szesnaście godzin wiosłowania z przerwą na 15 km treking. Kajaki sit on top to jedne z najwolniejszych dwuosobowych łódek, w dodatku od pierwszej fali siedzi się cały czas w wodzie. Dodatkowo wiatr w twarz na oceanie i nocna nawigacja na szerokiej rzece wszystkich zawodników doprowadzały do skrajnej bezsilności. Piotrek Kosmala powiedział rano, że momentami ich prędkość nie przekraczała 2 km/h!

W poniedziałek rano zespół wykorzystał 3h z obowiązkowego czasu na sen (w sumie 8h) i przed trekiem w lasach palmowych uniknął najgorętszego południa odpoczywając w cieniu murów starej szkoły. Z nowymi siłami w dwie godziny przebiegli 15 km i ponownie wsiedli do kajaków. O zmroku dopłynęli do miasta Parnaiba, w którym czekał support (zespół wspomagający) ze świeżą porcją picia, jedzenia i rowerami gotowymi do jazdy. Po 40 minutach pakowania cała czwórka wsiadła na Rockety i zaczęła 110 km pedałowania przez bezdroża tzw. Ecomotion Boiler, najgorętszego obszaru zawodów. Na szczęście dobre tempo sprawiło, że pokonują go w nocy...

We wtorek i środę kolejne 200 km zostanie przebyte, a do mety coraz bliżej...


Strona zespołu www.speleoteam.pl
Strona zawodów i pozycje zespołów na żywo! www.ecomotion.com.br

FOTORELACJA
(MONIKA STROJNY)


{moscomment}