Wyniki

Piotr Fąfarek "Mountain Marathon": Silne deszcze, burze i temperatury spadające do 10 st. C - w takich warunkach przebiegały zmagania zawodników na trasie Śnieżka Run 1602, czyli drugiej edycji MOUNTAIN MARATHON 2009. Deszcz towarzyszył zawodnikom od początku. Na starcie na stadionie w Karpaczu był to jeszcze mały opad i zapowiadał miłą odmianę po skwarze w jakim odbywał się bieg w Ustroniu (pierwsza edycja cyklu). Jednak im wyżej tym deszczu było coraz więcej. Dodatkowym utrudnieniem była słaba widoczność (masyw Śnieżki cały spowity był chmurami) oraz spadająca wraz ze wzrostem wysokości temperatura.


Zawody Śnieżka Run 1602 rozgrywane są w formule alpejskiej, co oznacza, że trasa wiedzie niemal wyłącznie pod górę (tylko bardzo krótkie odcinki mogą być w dół lub po płaskim terenie). Bieg na Śnieżkę jest sporym wyzwaniem dla biegaczy nie tylko dlatego, że jest to bieg alpejski, ale przede wszystkim ze względu na profil trasy - na odcinku 11,1 km trzeba pokonać różnicę wysokości wynoszącą aż 1053 m! Daje to średnio około 100 m przewyższenia na każdy 1 km trasy!

Już na stracie wiadomo było jednak, że w tym roku zawodnicy nie będą finiszować na Śnieżce. Ze względu na wciąż niepewną sytuację z Drogą Jubileuszową, która ucierpiała po lipcowej lawinie błotnej meta została przeniesiona do schroniska Dom Śląski (na Przełęczy pod Śnieżką). Tym samym trasa miała długość 9,3 km, a różnica wysokości między startem a metą wyniosła 847 m (zamiast planowanych pierwotnie 11,1 km i 1053 m).

Rywalizacja w kategorii kobiet toczyła się zgodnie z przewidywaniami. Podobnie jak na pierwszej edycji w Ustroniu, tak i w Karpaczu najszybsze okazały się te same panie (i to nawet w tej samej kolejności):

- kategoria KOBIET (open)
1. Izabela Zatorska, Polska, czas 57:24
2. Agnieszka Kobierska, Polska, czas 65:23
3. Joanna Drewnicka-Ogrodnik, Polska, czas 70:02

Oprócz nagrody finansowej najlepsza zawodniczka otrzymała też nagrodę w postaci pobytu w Rezydencji Apollo w Karpaczu.

Zwyciężczynie w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- WOMEN JUNIOR
Daria Szafrańska, Polska, czas 72:40
- WOMEN SENIOR
Agnieszka Kobierska, Polska, czas 65:23
- WOMEN MASTER
Izabela Zatorska, Polska, czas 57:24
- WOMEN VETERAN
Anna Dobkowska, Polska, 74:43

Dość nietypowo przebiegała rywalizacja w kategorii mężczyzn. Pierwszych siedmiu zawodników pomyliło drogę i nadłożyło dość spory kawałek, a mimo tego dotarli na metę z bardzo dobrymi czasami. Na tyle dobrymi, że niektórzy z nich osiągnęli wynik gwarantujący miejsca na podium. Powstała tym samym trudna sytuacja - kilku innych zawodników zaprotestowało, aby zdyskwalifikować całą siódemkę, bowiem trasa była dobrze oznakowana. Zawodnicy, którzy trasę pomylili (a wśród nich byli tak znani biegacze jak Andrzej Długosz i Rudyk Mykola) argumentowali natomiast, aby mimo pomyłki uznać ich wysiłek, gdyż owa pomyłka i nadłożenie drogi nie przyzniosły im żadnych korzyści. Po dokładnym sprawdzeniu trasy jaką pobiegli okazało się, że nadłożyli ponad 1,1 km, co mniej więcej przekłada się na około 3 minuty straty. Organizatorzy postanowili więc uznać te wyniki i sklasyfikować wszystkich zawodników. Przyjęto bowiem, że już samo nadłożenie drogi, a tym samym starta czasowa jaka się z tym wiązała była dla nich wystarczającą karą.

Ostatecznie zatem zwycięzcami zostali: - kategoria MĘŻCZYZN (open)
1. Artur Kern, Polska, czas 50:43
2. Rudyk Mykola, Ukraina, czas 50:48
3. Maciej Bierczak, Polska, czas 50:52

Oprócz nagrody finansowej najlepszy zawodnik otrzymał też nagrodę w postaci pobytu w Rezydencji Apollo w Karpaczu

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- MEN JUNIOR
Maciej Bierczak, Polska, czas 50:52
- MEN SENIOR
Artur Kern, Polska, czas 50:43
- MEN MASTER
Piotr Uciechowski, Polska, czas 52:47
- MEN VETERAN
Leszek Zając, Polska, 60:14


Zdecydowaliśmy także, że odpowiednie nagrody finansowe i rzeczowe otrzymają również zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-3 wśród tych, którzy pokonali całą trasę prawidłowo.

Tym samym nagrody za kategorię MEN otrzymają:
1. Maciej Bierczak, Polska, czas 50:52
2. Kornel Rakus, Polska, czas 52:10
3. Piotr Uciechowski, Polska, czas 52:47

W klasyfikacji MEN SENIOR nagrody otrzymają:
1. Kornel Rakus, Polska, czas 52:10
2. Leszek Zając, Polska, czas 53:24
3. Jan Michałowski, Polska, czas 54:02

Wszystkie nagrody i puchary będą do odbioru na kolejnej edycji cyklu.

Rozstrzyganie klasyfikacji męskiej trwało dość długo i niestety w pośpiechu jaki towarzyszył przygotowaniu zakończenia omyłkowo sklasyfikowano jednego z zawodników (zamiast w kategorii MEN MASTER zaliczono mu wynik do MEN SENIOR).
Po dokonaniu korekty pragniemy poinformować, że 2. miejsce w kategorii MEN MASTER zajął Przemysław Walewski. Przepraszamy za pomyłkę, a puchar i nagrody oczywiście przekażemy zawodnikowi.

Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim za udział!
Strona zawodów: www.mountainmarathon.pl


{moscomment}