Monika Strojny: Już 3 lipca w nadbałtyckim Sundsvall w środkowej Szwecji, rozpocznie się jeden z najdłuższych na świecie i prawdopodobnie najdłuższy w Europie rajd Explore Sweden z dopiskiem Monster. Potwór znalazł się tu nie bez kozery - do przebycia będzie dokładnie 1069 km! Zawody organizowane są przez doświadczonych i świetnych rajdowców. W przed startowych ogłoszeniach zapowiedzieli oni osiem dyscyplin, które rozegrane będą na wodach Szwecji, w górach na granicy z Norwegią i w przepastnych lasach, w których istotną umiejętnością będzie doskonała nawigacja. Etapy wodne podzielono na: kajaki po rzekach i white water (klasa 2), rafting w górach alpejskiego typu oraz mieszany hydrospeed (dwie osoby w wodzie, dwie w kajaku górskim).

Trekking w okolicach miast i dzikim terenie oraz trekking wysokogórski po lodowcu (w obowiązkowym wyposażeniu na ten etap jest namiot, raki, czekany i 50 metrów liny). Największa część trasy będzie do pokonania na rowerze, zarówno po dobrych szutrach i asfaltach jak i na single tracks. Przerywnikiem będą atrakcje na linach oraz rolki. Szwedzi bardzo lubią tą ostatnią dyscyplinę i kiedyś na swoich zawodach zaplanowali ponad 150 km. Zobaczymy jak będzie tym razem...

 

Na starcie 22 zespoły (oczywiście mieszane, 4-osobowe) z 10 krajów, w tym trzech panów ze SPELEO SALOMON Gore-Tex (Piotrek Dymus, Piotrek Hercog i Artur Kurek) wspieranych przez mocną Rosjankę z damskiego teamu Arena - Irinę Safronową. Konkurencja zapowiada się potężna. W szwedzko-amerykańskim Sole pojawi się najmocniejsze po Usherach małżeństwo AR - Karen Lundgren i Paul Romero (3. miejsce ARWC w Brazylii), w hiszpańskim Buffie niemal ten sam skład, który zwyciężył ciężkie zawody w Ekwadorze, a francuską Wilsę poprowadzi kobieta-skała Karine Baillet, która wraz z Sebastienem Sxay była czwarta w Abu Dhabi. Nie można też zapomnieć o Norwegach oraz zawsze bardzo zdeterminowanych Rosjanach z Team Russia (Maria Plyschechko pokazała klasę na Bergsonie, a Mischa Pershin startował rok temu ze Speleo w Szwecji i jak mówili panowie, twardy z niego zawodnik). Z lokalesów będzie kilka teamów, najmocniejsze to: Lundhags (ubiegłoroczni zwycięzcy Explore Sweden, szóści w Abu Dhabi Adventure Challenge 2008) oraz wywodzący się z armii FJS (2. miejsce w poprzednim Explore Sweden - 500 km).

 

Zwycięzcy spodziewani są na mecie po pięciu dobach, limit wynosi 6 dni (non-stop: czas odpoczynku wliczany jest do klasyfikacji, zatem im krócej zespół śpi, tym dłużej może napierać). Na stronie www.exploresweden.se będzie prowadzona relacja na żywo prawdopodobnie wraz z materiałami video, a na stronie www.speleoteam.pl już od wtorku będzie można śledzić postępy Speleo i zobaczyć trochę zdjęć z treningów przed zawodami. Natomiast w serwisie Youtube uruchomiono kanał z krótkimi wywiadami z 2006 roku, które znaleźć można na www.youtube.com/exploresweden. Zapraszamy do kibicowania.

Monika Strojny

{moscomment}