Monika Prendke: W niedzielę, 17 kwietnia, z dystansem 21,097 km zmierzy się 13 000 biegaczy z 24 państw. Większość z nich będą stanowić poznaniacy, a wśród nich aktorka Katarzyna Bujakiewicz, muzyk Jacek Mejer Mezo oraz sportowiec Daniel Skibiński z Ankos Zapasy Poznań.

O czołowe lokaty powalczą zawodnicy z Kenii, m.in. zawodnik z aktualnie najlepszą życiówką (1:01'00) - Robert Mbithi.  Kenijskim zawodnikom spróbują pomieszać szyki dwaj Polacy: Tomasz Grycko oraz zwycięzca ubiegłorocznej edycji poznańskiego półmaratonu – Paweł Ochal. Wśród Pań również zapowiada się emocjonująca walka. O tytuł najlepszej biegaczki walczyć będą dwie Kenijki oraz cztery Polki, w tym zwyciężczyni 8.Poznań Półmaratonu – Olga Kalendrowa Ochal. 

Faworyci 9.PKO Poznań Półmaratonu

Mężczyźni
•    Paweł Ochal, Polska, 1:04'20 (Piła Półmaraton 2006)
•    Kipkorir Biwot, Kenia, 1:02'42 (Remich LUX 2015)
•    David Kiprono Metto, Kenia, 1:03'04 (Wrocław 2015)
•    Tomasz Grycko, Polska, 01:05'56 (Piła 2015)
•    Robert Mbithi, Kenia, 1:01'00 (Den Haag 2010)
•    Daniel Muteti, Kenia 1:02:11 (Pila 2014)

Kobiety
•    Olga Kalendrowa – Ochal, Polska, 1:12'47 (Hiszpania 2012)
•    Izabela Parszczyńska, Polska, 1:18'30 (Piła 2015)
•    Christine Moraa Oigo, Kenia, 1:13'38 (Gdynia 2016)
•    Agnes Chebet, Kenia
•    Karolina Pilarska, Polska, 1:16'50 (Piła 2015)
•    Marta Krawczyńska, Polska, 01:15'18 (Gdańsk 2015)

Wszyscy biegacze otrzymają na mecie medale. Najlepsi - nagrody finansowe. Uczestnicy mają również szansę wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe:

•    biegacz, który przebiegnie linię mety jako 1922. osoba, weźmie udział w treningu I Drużyny KKS Lech Poznań
•    biegacz, który przebiegnie linię mety jako 2016. osoba otrzyma zaproszenie na weekend w Hotelu Sheraton w Poznaniu.

Wydarzenia towarzyszące

Przez cały weekend (15-17.04.2016) na Międzynarodowych Targach Poznańskich działać będą targi Poznań Sport Expo, na których zawodnicy sportowcy oraz amatorzy będą mogli zaopatrzyć się w obuwie, odzież oraz akcesoria do uprawiania rożnych dyscyplin sportowych. Znajdzie się coś dla miłośników rowerów, triatlonu, innych rekreacji na świeżym powietrzu, jak również treningów w klubie fitness.

Na wszystkich aktywnych (niezależnie od wieku) czekać będzie Strefa Twardziela przygotowana przez Komendę Wojewódzką i Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, a w niej wiele aktywności sprawnościowo-wydolnościowych. Tuż obok Biura Zawodów, gdzie zawodnicy będą odbierali swoje pakiety startowe, utworzymy dla najmłodszych Strefę Urwisa. Dzieci będą mogły w niej skakać na trampolinie, dmuchanych konstrukcjach oraz wykazać się zręcznością i szybkością na torze przeszkód.

Dzień przed półmaratonem, w sobotę 16 kwietnia, odbędą się prelekcje dla biegaczy. Eksperci z różnych dziedzin związanych ze sportem i zdrowiem oraz zawodowi biegacze podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem. Wykłady odbędą się w Sali Zielonej i mają charakter otwarty.

Pomagamy potrzebującym
Nie zabraknie akcji charytatywnych. Biorąc udział w 9. PKO Poznań Półmaratonie można pomóc 5-letniemu Kubie z Poznania, który urodził się z sercem jednokomorowym. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Kuby” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże bowiem darowiznę na zabieg Kuby. Kartki „biegnę dla Kuby” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego na stoisku banku, które zlokalizowane będzie na MTP, w hali nr 3. Kolejną akcją, do której przyłączenia zachęcamy biegaczy to akcja NAKRĘCENI BIEGACZE, w ramach której zbierając plastikowe nakrętki można pomóc 4-letniemu Ziemowitowi w rehabilitacji, dzięki której będzie mógł sprawniej się poruszać. Zasady akcji są bardzo proste: wystarczy przynieść ze sobą na targi plastikowe nakrętki i zostawić je na stoisku oznaczonym plakatami akcji NAKRĘCENI BIEGACZE.

Trwa również licytacja wyjątkowego numeru startowego - magicznego “1922”.  Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na akcję “Piątka dla Waldka Piątka”, której celem jest zebranie funduszy na leczenie byłego bramkarza Kolejorza. Licytacja potrwa do 10 kwietnia w chwili obecnej pakiet warty jest 222,50 zł i dostępna jest: http://charytatywni.allegro.pl/nr-1922-9-pko-poznan-polmaraton-dla-waldka-piatka-i3058353

Biegacze wystartują 17 kwietnia o godzinie 9.00 z ulicy Grunwaldzkiej, a finiszować będą na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Więcej informacji: www.halfmarathon.poznan.pl.
 
Konferencja prasowa
 
 
 
 
 
{moscomment}