Monika Prendke: Maraton poznański od 16 lat łączy ze sobą ludzi z ogromną pasją do biegania i tworzy dla nich wydarzenie, które emanuje entuzjazmem, energią i integracją. Uczestnicy biegu dekorowani są na pamiątkę medalem, który za każdym razem nawiązuje do szczególnych chwil z historii stolicy Wielkopolski. W tym roku na medalu maratońskim znajdzie swoje odbicie 25-letnia historia, równie magicznej co maraton, flagowej poznańskiej imprezy – Malta Festival Poznań.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 roku. W pierwszych latach istnienia Festiwalu tereny wokół toru wioślarskiego oraz samo jezioro Malta (od którego swoją nazwę wzięło to wydarzenie) były miejscem barwnych pochodów, pełnych rozmachu plenerowych inscenizacji w wykonaniu grup teatralnych z całego świata. W pole gry zmieniały się także poznańskie rynki, ulice i skwery, gdzie odbywały się kameralne, spontaniczne akcje angażujące przypadkowych przechodniów. Dziesiątki tysięcy poznaniaków brały udział w pierwszych w Polsce spektaklach światowej sławy grup teatralnych i w koncertach takich gwiazd muzycznych, jak Faith no More, Portishead, Michael Nyman, Manu Chao czy Buena Vista Social Club.

Malta Festival Poznań jest synonimem nowatorskiego podejścia do procesu twórczego, w którym obok aktorów biorą udział amatorzy  – młodzież, lokalni mieszkańcy i przypadkowi widzowie. W ten sposób na kilkanaście dni  miasto zaczyna bić rytmem Festiwalu, a mieszkańcy „oddychają” sztuką. Podobną magią charakteryzuje się PKO Poznań Maraton, który na weekend zamienia miasto w wielkopolską stolicę sportu, a jego mieszkańcy zarażają się od maratończyków nawykiem aktywnego spędzania czasu. Na starcie stają obok siebie zawodowcy i amatorzy, a wzdłuż trasy ustawiają się tłumnie lokalni mieszkańcy i przypadkowi przechodnie. I tak jak podczas Malta Festival Poznań, tak podczas maratonu rozgrywa się na ulicach miasta pokaz indywidualnych umiejętności, w trakcie którego biegacze (niejako aktorzy) potrzebują do ukończenia zawodów (spektaklu) wsparcia kibiców (widowni). Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że 16. PKO Poznań Maraton postanowił uczcić tą wyjątkową, bo aż 25. rocznicę istnienia festiwalu Malta, upamiętniając ją na medalu.

Mamy nadzieję, że dla każdego z uczestników tegorocznej edycji, medal ten będzie nie tylko symbolem ukończonego królewskiego dystansu, ale również wspomnieniem wszystkich wydarzeń i niesamowitej atmosfery, których biegacze będą uczestnikami w dniu 11 października w Poznaniu –  mówi Łukasz Miadziołko, Dyrektor Maratonu.

16.PKO Poznań Maraton odbędzie się 11 października, opłata startowa wynosi 150 zł. Sponsorem Tytularnym jest PKO Bank Polski.  Więcej informacji: www.marathon.poznan.pl.
 
 
 
 
 

{moscomment}