Dział poświęcony imprezie
   
 
 
Monika Prendke: Podczas tegorocznego maratonu w Poznaniu biegacze będą pić na trasie wodę dostarczoną przez Aquanet, czyli miejskie wodociągi. O tym, że woda z kranu jest zdrowa, przekonywali dzisiaj przedstawiciele Aquanetu podczas konferencji prasowej zorganizowanej dla dziennikarzy, sportowców i osób zainteresowanych ekologią. Była to doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się wszystkiego o procesie uzdatniania wody w Poznaniu i dlaczego warto ją pić prosto z kranu.

PKO Poznań Maraton jako pierwszy maraton w Polsce zdecydował się zaproponować biegaczom kranówkę, wpisując się tym samym w światowy trend. - W Berlinie biegacze piją wodę z wodociągów podczas maratonu od lat, bo dbają o ekologię i mają zaufanie co do jej jakości. Polacy nadal są nieufni wobec kranówki, ale poznaniacy nie mają ku temu powodów.

Aquanet przez ostatnie lata wymienił infrastrukturę wodociągową i używa zachodnioeuropejskich systemów testowania przydatności wody do picia. Mamy zapewnienie, że dostarczana przez nich woda jest dobrej jakości, zawiera ważne pierwiastki (wapń, magnez) i żadnemu z biegaczy nie powinna zaszkodzić. Muszą się oni po prostu przełamać mentalnie i nauczyć pić tę wodę z przyjemnością. – mówi Łukasz Miadziołko, Dyrektor 16. PKO Poznań Maratonu.

Podczas briefingu główny specjalista ds. bezpieczeństwa zdrowotnego wody w Aquanet,  Grzegorz Podolski, oprowadził zebranych po obiektach odpowiedzialnych za procesy uzdatniania wody i wytłumaczył na czym polega proces biomonitoringu. Współpraca z PKO Poznań Maratonem jest częścią dużej akcji informacyjnej Aquanetu, mającą na celu zachęcenie poznaniaków do picia wody z kranu. Jak powiedziała rzeczniczka wodociągów, Dorota Wiśniewska - Udział w 16.PKO Poznań Maratonie to dla nas wielkie wyróżnienie i zobowiązanie, ale też fantastyczne wyzwanie, bo biegacze to wspaniali sportowcy, których w biegu będziemy wspierać tym, na czym znamy się najlepiej – wodą do picia.

Cieszymy się bardzo z tego, że wielu zebranych na briefingu nie trzeba było przekonywać do picia wody z kranu, bo robią to od dawna. Zofia Wawrzyniak z portalu „Kobiety Biegają” stwierdziła - Osobiście od jakiegoś czasu piję wodę z kranu, bo wiem, że jest ona zdatna do picia i śmiało można po nią sięgać. Bardzo podoba mi się też to, że coraz więcej restauracji w Poznaniu częstuje taką właśnie wodą. Sama nie raz miałam również okazję uczestniczyć w biegach, głównie zagranicznych, w których podawano wodę z kranu. Widzę w tym same plusy: woda jest tańsza niż kupowana w sklepach oraz jest to bardziej ekologiczne, dlatego moim zdaniem będzie to świetne rozwiązanie podczas poznańskiego maratonu.

Mamy nadzieję, że tak jak Poznań Maraton zapoczątkował niegdyś modę na bieganie w stolicy Wielkopolski, tak w tym roku przekona poznaniaków do picia wody z kranu.

16.PKO Poznań Maraton odbędzie się 11 października. Do końca sierpnia obowiązuje niższa opłata startowa – 100 złotych. Po tym terminie wzrośnie ona do 150 złotych.
Sponsorem Tytularnym maratonu jest PKO Bank Polski.

Więcej informacji oraz zapisy: www.marathon.poznan.pl

 

 

{moscomment}