Monika Prendke: Do maratonu pozostało już tylko sto dni. Zatem to ostatni dzwonek, aby wkroczyć na ścieżkę systematycznych treningów i 12 października stanąć na linii startu w najwyższej formie. Dla tych, którzy decydują się właśnie na start w poznańskim maratonie, klub biegacza Night Runners poprowadzi bezpłatne treningi przygotowujące do jesiennego startu. W ramach przygotowań odbędzie się 12-13 spotkań. Programy treningowe ułożył Paweł Grzonka, trener kadry lekkoatletycznej bloku wytrzymałości. – Mamy trzy różne programy. Jeden z nich jest dla osób, które chcą po raz pierwszy wystartować w maratonie. Są to programy nowoczesne. Nie zakładają nabijania po 35 km dziennie, bo początkujący może się łatwo zniechęcić – mówi Tomek Makowiecki z Night Runners. Podkreśla, że z planów Pawła Grzonki skorzystało już wielu debiutantów. I to z sukcesem! – Dobrze wiemy, że przygotowania są często trudniejsze niż sam bieg maratoński. Plany treningowe są więc zróżnicowane i wyrabiają kondycję, która umożliwia przebiegnięcie 42,195 km nawet amatorom. Przygotowano również  programy dla średnio i mocno zaawansowanych – dodaje Makowiecki.

Pierwszy trening już w najbliższą sobotę 5 lipca. Kolejny, tydzień później - 12 lipca. Treningi odbywać się będą nad Rusałką o godzinie 9:00 rano. Nie ma potrzeby wcześniejszych zapisów. Wystarczy pojawić się nad Rusałką. Zbiórka przy Stadionie Olimpii.

Treningi to tylko jeden z wielu etapów przygotowań do maratonu. Osoby decydujące się na start  powinny zadbać również o swoje zdrowie i wykonać niezbędne badania. – W tym roku ponownie razem z Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia I-KAR będziemy zachęcać wszystkich maratończyków do zbadania swojego serca – mówi Łukasz, Miadziołko Dyrektor Maratonu. Każdy zapisany do naszego maratonu uczestnik będzie mógł w Centrum I-KAR wykonać darmowe badanie EKG oraz skorzystać z konsultacji kardiologicznej – dodaje Miadziołko. Akcja darmowych badań dla maratończyków rozpocznie się 5 lipca i potrwa do 11 października br. Rejestracje przyjmowane są  pod numerami telefonów: 61 895 12 28, 506 275 306 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Należy również pamiętać, że do 31 sierpnia obowiązuje niższa opłata startowa – 100 zł. Po tym terminie ulega ona zwiększeniu do 150 zł, a od 18 września do 2 października wyniesie 200 zł. Warto więc skorzystać z niższej opłaty i zapisać się już dziś. Zapisy dokonywane są poprzez stronę internetową: www.marathon.poznan.pl / zakładka zapisz się /.

Również przygotowania organizatorów wkraczają w decydującą fazę. – Dla nas jest to czas intensywnej pracy i nie ma ani jednego dnia do stracenia – mówi Monika Prendke z biura prasowego maratonu. Wkrótce przedstawimy 4 layouty koszulek biegowych, które poddamy pod

głosowanie zawodników, aby wybrali tę, która najbardziej im odpowiada – dodaje Prendke.
W planach organizatorów jest także powiększenie miasteczka maratońskiego oraz Targów Poznań Sport Fair, budowa stref kibica na stadionie INEA i mecie, atestacja trasy oraz prezentacja nagród i medalu.
 
 
 
 
 

{moscomment}