Monika Prendke "Poznań Maraton": Wzorem lat ubiegłych, i w tym roku, przygotowaliśmy medal związany z historycznym wydarzeniem, i chociaż nie jest on związany z wydarzeniem historycznym Poznania czy Wielkopolski, możemy śmiało mówić o jego wyjątkowości, bowiem w tym roku jest to medal upamiętniający rocznicę bitwy pod Maratonem.  W 490 r p.n.e. pod Maratonem Grecy stoczyli zwycięską bitwę nad Persami, i jak mówi legenda po zwycięskiej bitwie wysłano do Aten posłańca, by obwieścić zwycięstwo. Filippides dystans między Maratonem a Atenami pokonał biegnąc bez wytchnienia, a dotarłszy na miejsce ogłosił nowinę i zmarł z wycieńczenia. Chociaż odległość, jaką pokonał posłaniec w rzeczywistości wynosi 37 km, to bieg zwany Maratonem postanowiono zaokrąglić do dystansu 40 km, a od Igrzysk Olimpijskich w Londynie (1908r.) na prośbę królowej brytyjskiej do dystansu 42,195 km.

W tym roku mija 2500 lat od bitwy pod Maratonem, postanowiliśmy przychylić się do prośby Stowarzyszenia Międzynarodowych Maratów i Biegów Długodystansowych, i w ten wyjątkowy rok uhonorować każdego zawodnika jubileuszowym medalem.

Na rewersie medalu postanowiliśmy zastosować rozwiązanie ubiegłoroczne, które spotkało się z aprobatą wielu uczestników, dlatego i w tym roku zostawiliśmy miejsce na wygrawerowanie swojego nazwiska oraz czasu ukończenia biegu.

11. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza
Start: 10.10.2010, godz. 10:10, Ul. Abpa. A. Baraniaka, Poznań - Malta
Zapisy: do 30.09.2010
Opłata startowa: 75 zł (dla osób posiadających żółtego chipa wynosi 70 zł)
Informacje: www.marathon.poznan.pl


{moscomment}