Fotorelacja 2018 - fot. Dorota i Wojciech Szota
Strona zawodów

Dział poświęcony imprezie (Poznań Półmaraton i Poznań Maraton)

poznan pko maraton 2018 237

PKO BP: Jedyny taki bieg. PKO Poznań Maraton obchodzi okrągły jubileusz!

Wielkie święto biegania w stolicy Wielkopolski! 20 października odbędzie się wyjątkowy, jubileuszowy 20. PKO Poznań Maraton. Uczestnicy imprezy będą mogli pomóc Fabianowi oraz Frankowi biorąc udział w akcji „biegnę dla…”.
20. PKO Poznań Maraton będzie wyjątkowy nie tylko za sprawą dwudziestej rocznicy. W tym roku biegacze pobiegną trasą, która powstała po konsultacjach z samymi zawodnikami. Jest bardziej płaska, co pomoże im w biciu życiowych rekordów. Ciekawostką jest również powrót po 8 latach nad Jezioro Maltańskie, które przez pierwsze 12 edycji stanowiło nieodłączny element biegu.

– Dla tysięcy biegowych zapaleńców, którzy w niedzielę 20 października ruszą ulicami miasta, w 20 już, jubileuszowej edycji PKO Poznań Maratonu będzie to wyjątkowe wydarzenie. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników biegu, tym bardziej, że nowa trasa będzie idealną okazją, żeby powalczyć o nowe rekordy życiowe – mówi Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Poznaniu. – Zachęcam do przyłączenia się do naszej akcji charytatywnej „biegnę dla Fabiana i Franka” ale też do odwiedzenia strefy sportowej PKO Banku Polskiego, bo w niej przygotowaliśmy wiele atrakcji – dodaje.

Wszyscy, którym uda się dotrzeć do mety w limicie czasu wynoszącym sześć godzin, otrzymają pamiątkowy medal. W roku jubileuszowym zdecydowano się umieścić na nich wizerunek Macieja Frankiewicza - pomysłodawcy i współtwórcy, a od 2010 roku patrona poznańskiego maratonu. Który jako ówczesny wiceprezydent miasta i zapalony sportowiec amator był uczestnikiem pierwszych dziewięciu edycji.

Poznańska impreza przyciąga biegaczy.

PKO Poznań Maraton cieszy się ogromną popularnością, a statystyki frekwencji robią wrażenie. Na liście startowej jest 7 tys. zawodników. To o 1 tysiąc osób więcej, niż początkowo zakładano. O zwiększeniu limitu zdecydowano widząc, jak bardzo jubileuszowa edycja przyciąga biegaczy.

Innym magnesem przyciągającym do zawodów jest Korona Maratonów Polskich. Aby uzyskać ten tytuł należy w ciągu 24 miesięcy ukończyć pięć biegów (Poznań Maraton, Maraton w Dębnie, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton i Maraton Warszawski). Czas przebiegnięcia nie ma tu aż takiego znaczenia – najważniejsze jest pokonanie dystansu.

Kolekcjonerska moneta od PKO Banku Polskiego

Z okazji swojego jubileuszu – 100. rocznicy powstania – PKO Bank Polski przygotował niespodzianki dla uczestników poznańskiego maratonu. Co setny zawodnik, który wbiegnie na metę otrzyma srebrną monetę kolekcjonerską „100-lecia powstania PKO Banku Polskiego”, wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski. Każdy z biegaczy będzie mógł pobrać za darmo swoje zdjęcia z 3 miejsc z trasy biegu.

W otwartym dla wszystkich miasteczku biegowym będzie czekać moc atrakcji. W strefie lekkoatletyczno-piłkarska PKO Banku Polskiego, w sobotę będzie można sprawdzić precyzję i szybkość strzału, zagrać na specjalnym boisku 1 na 1, pobiec na prawdziwej bieżni tartanowej, a także wystartować z bloków startowych jak zawodowi sprinterzy. Wszystko to pod okiem Sebastiana Chmary i Karoliny Gorczycy, ambasadorów programu „PKO Biegajmy Razem” oraz Krzysztofa Golonki - mistrza świata trików piłkarskich i finalisty programu „Mam talent”.

Z kolei w niedzielę Bank zaprasza do strefy zdrowia, w której będzie można skonsultować się z dietetykiem, przebadać stopy, przejść badanie kostka-ramię czy przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Z kolei na 13 kilometrze trasy stanie strefa kibica, w której do dopingu zagrzewać będzie Krzysztof Łoniewski z Polskiego Radia.

Podczas 20. PKO Poznań Maratonu odbędzie się również finał konkursu „100 km na 100-lecie Banku”, w którym uczestnicy mieli za zadanie przebiec 100 kilometrów w biegach sponsorowanych przez PKO Bank Polski.
Pobiegniemy dla Fabiana i Franka

Podczas 20. PKO Poznań Maratonowi zawodnicy pobiegną dla Fabiana i Franka. 11-letni Fabian choruje na rzadką genetyczna chorobę Zespól Lesha Nyhana. Jest podopiecznym Fundacji Słoneczko.
– Fabian jest dzieckiem leżącym. Choroba odebrała mu sprawność fizyczną ale może się komunikować za pomocą PCS (systemu obrazkowego). Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i rehabilitacja. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wezmą udział w akcji i pomogą w zebraniu środków – mówi mama Fabiana, Milena Kukuła.

1,5 roczny Franek ma zdiagnozowaną m.in. encefalopatię niedokrwienno-niedotlenieniową, wzmożone napięcie w kończynach górnych i dolnych, przy obniżonym napięciu w osi ciała i główce oraz opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistycznego sprzętu - wózka i pionizatora. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Złotowianka.

– Aby pomóc wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Fabiana i Franka” i ukończyć bieg, a Fundacja PKO Banku Polskiego za zaangażowanie zawodników przekaże darowiznę na leczenie chłopców – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Do akcji charytatywnej mogą dołączyć uczestnicy wszyscy uczestnicy biegu. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać w biurze zawodów w godzinach jego pracy.
Akcje charytatywne „biegnę dla…” organizuje Fundacja PKO Banku Polskiego już od 6 lat. Od 2013 roku odbyło się blisko 400 takich akcji, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób. Fundacja wsparła do tej pory prawie 460 osób kwotą ponad 5,4 mln zł.