Wyniki - 10 km
Wyniki - maraton

Fotorelacja (fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)

NIebawem obszerne galerie :)

Sensacyjnie zakończyła się tegoroczna edycja Orlen Warsaw Marathon. Zwyciężył Artur Kozłowski z wynikiem 2:11:56 i to on został niespodziewanym Mistrzem Polski w maratonie na rok 2016 oraz pierwszym pewnym kandydatem na igrzyska w Rio de Janeiro. Drugie miejsce zajął faworyt imprezy Henryk Szost osiągając rezultat 2:12:43. Ten wynik zapewne będzie wystarczającym potwierdzeniem dla PZLA i również pozwoli na wyjazd do Rio. Brązowym medalistą Mistrzostw Polski został siódmy na mecie Błażej Brzeziński - 02:17:41.

Orlen Warsaw Marathon zdominowali polscy biegacze zajmując siedem pozycji w pierwszej dziesiątce.

Jeszcze na 35 kilometrze, na czele znajdowała się trójka zawodników - Henryk Szost, Kenijczyk Charles Munyeki i Erytrejczyk Mulue Andom. Wydawało się, że między nimi rozstrzygnie się walka o zwycięstwo. W drugiej części trasy istotnie znaczenie dla rywalizacji miał silny czołowy wiatr. Współpraca w czołówce w związku z tym nie była zbyt dobra. Henryk Szost próbował bezskutecznie zmotywować czarnoskórych zawodników do dyktowania tempa. Kiedy czołówka mocno zwolniła, nagle za ich pleców wyłonił się Artur Kozłowski.  W  ekspresowym tempie minął on zaskoczonych rywali i ambitnie pognał do mety, stając się największą sensacją Orlen Warsaw Marathonu.

Wśród kobiet zwyciężyła Etiopka Kumeshi Sichala - 02:28:43, przed Kenijką Arusei Pininah Jerop - 02:29:21 i Białorusinką Maryną DAMANTSEVICH - 02:32:12. Najlepsza z Polek, Angelika Mach była piąta -  02:37:13.