Przed nami trzecia odsłona Narodowego Święta Biegania. Już w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia na starcie ORLEN Warsaw Marathon biegacze z całego świata ruszą na trasę  maratonu oraz biegu na 10 km. Rywalizacja rozpocznie się punktualnie o 9.30 na Wybrzeżu Szczecińskim. O wygraną w maratonie zawalczą m.in. zwycięzca tegorocznego maratonu w Dubaju – Lemi Berhanu (Etiopia), zdobywca 6. miejsca podczas maratonu w Tokio w 2015 r. – Markos Geneti (Etiopia) oraz rekordzista i Mistrz Polski – Henryk Szost.

W czwartek 23 kwietnia, podczas konferencji prasowej z udziałem czołowych zawodników, którzy staną na starcie ORLEN Warsaw Marathon, przedstawiciele PKN ORLEN, organizatora wydarzenia, potwierdzili, że tegoroczna edycja pobije kolejny rekord frekwencji biegaczy. Na starcie maratonu, Biegu OSHEE 10 km oraz Charytatywnego Marszobiegu „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” stanie aż 40 tys. zawodników.

ORLEN Warsaw Marathon zaledwie po dwóch edycjach stał się największą imprezą biegową w kraju. W ubiegłym roku we wszystkich trzech biegach wystartowało ponad 32 tys. zawodników. W tym roku padnie kolejny rekord – w sumie ponad 40 tys. osób z Polski i ze świata pobiegnie w naszej imprezie na wszystkich dystansach – powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Dwa dni sportowych emocji

Już w niedzielę, 26 kwietnia, biegacze rozpoczną rywalizację w maratonie oraz Biegu OSHEE 10 km. Dzień wcześniej odbędzie się Charytatywny Marszobieg „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” 4,6 km, współorganizowany przez Fundację ORLEN – Dar Serca oraz radiową Trójkę. Podobnie jak w poprzednim roku, udział każdej osoby to 10 PLN, które PKN ORLEN przekaże dla wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka. Dodatkowo, po raz pierwszy w ramach wydarzenia odbędzie się „Bieg na TAK!”, czyli rywalizacja uczniów szkół podstawowych klas 4-6 biorących udział w programie PZLA „Lekkoatletyka dla każdego”. ORLEN Warsaw Marathon towarzyszyć będzie również NightSkating Warszawa, czyli masowy przejazd na rolkach na dystansie 18 km.

W ramach ORLEN Warsaw Marathon wręczony zostanie Puchar Prezydenta RP dla zwycięzcy 85. Mistrzostw Polski w maratonie mężczyzn organizowanych dzięki ścisłej współpracy z PZLA. O Puchar Prezydenta RP zawalczą także zawodnicy niepełnosprawni startujący w kategorii handbike na dystansie 20,500 km.

Najlepsi zawodnicy

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia z pewnością będziemy świadkami olbrzymich emocji. Swój udział w ORLEN Warsaw Marathon potwierdzili m.in. Etiopczyk Lemi Berhanu, który w styczniu br. wygrał maraton w Dubaju, osiągając rekord życiowy 02:05:32, jego rodak Markos Geneti (rekord życiowy 02:04:54), Kenijczyk Elijah Kiprono Kemboi (legitymujący się rekordem życiowym 02:07:34), Erytrejczyk Amanuel Mesel (02:08:17) oraz Japończyk Kohei Matsumura (02:08:09). Na starcie pojawi się także najszybszy polski maratończyk – Henryk Szost, który zapytany o formę przed niedzielną rywalizacją odpowiedział: W tym roku poprzeczka postawiona jest niezwykle wysoko. Mistrzostwo Polski w maratonie oraz najszybszy bieg Polaka na rodzimej ziemi na królewskim dystansie zobowiązują. Chcę po raz kolejny dać z siebie wszystko i udowodnić kibicom, że Polacy mogą skutecznie rywalizować z najszybszymi maratończykami świata. Po 5-tygodniowym treningu w Stanach Zjednoczonych czuję się dobrze przygotowany i chcę zawalczyć o pobicie wspomnianego rekordu.

Atrakcje na trasie
ORLEN Warsaw Marathon to jednak nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie. Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji zarówno dla uczestników wydarzenia, jak i kibiców. Na trasie zorganizowane zostaną trzy Strefy Kibica przygotowywane wspólnie z władzami dzielnic Mokotów, Ursynów i Wilanów. Odbędą się tam bezpłatne badania medyczne, pokazy sportowe i taneczne, warsztaty, konkursy oraz występy dzieci i młodzieży. W tym roku po raz kolejny biegacze będą także aktywnie dopingowani przez muzyków uczestniczących w projekcie ORLEN Marathon Jam Session. W najbliższą niedzielę na trasie maratonu wystąpią aż 33 zespoły wybrane przez Piotra Stelmacha na antenie radiowej Trójki.

Wyniki swoich faworytów śledzić będzie można także przy pomocy mobilnej aplikacji na systemy Android i iOS. Dzięki niej kibice będą mogli na bieżąco sprawdzać postępy swoich najbliższych. Interaktywne mapy wskażą, gdzie znajdują się najciekawsze miejsca na trasie i gdzie komunikacja może być utrudniona. Aplikacja daje też możliwość wezwania pomocy medycznej w nagłych przypadkach.

Biura Zawodów:

Lokalizacja: Błonia Stadionu Narodowego, wzdłuż Al. Zielenieckiej
•    23.04.2015 r.: (czwartek) w godz.: 14.00 – 20.00
•    24.04.2015 r.: (piątek) w godz.: 10.00 – 21.00
•    25.04.2015 r. (sobota) w godz.: 09.00 – 22.00*
*Biuro Zawodów Charytatywnego Marszobiegu „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” 4,6 km w dniu 25. 04. 2015 r.  będzie otwarte w godzinach: 09:00 – 14:00.
 
 
{moscomment}