O wyprawie

Wyprawa „Śladami Wandy Rutkiewicz" - Broad Peak/K2 Expedition 2007 

Anna Czerwińska jest kierownikiem wyprawy, którą postanowiła zorganizować upamiętniając w ten sposób wielką polską alpinistkę, która zginęła 15 lat temu. „Pomysł tego projektu powstał na biwaku pod szczytem Makalu na wysokości 8250 mnpm. Był wynikiem bliskości Kangczendzongi i tego, że Ania postanowiła przybliżyć sylwetkę Wandy w piętnastolecie jej śmierci."

Ania mówi o Wandzie: „Zawsze podziwiałam jej siłę, upór i determinację w dążeniu do celu, co w połączeniu z umiejętnościami organizacyjnymi uczyniło z niej najwybitniejszą alpinistkę świata. Wanda zaginęła 12 maja 1992 r. na północnej ścianie Kangchenjungi podczas ataku szczytowego. Okoliczności wypadku do dziś są nie wyjaśnione. W 2007 r. minie 15 lat od śmierci Wandy. Myślę, że warto przypomnieć jej sylwetkę. Temu właśnie ma służyć organizowany przeze mnie cykl wypraw „Śladami Wandy Rutkiewicz". 

Broad Peak (8047 m)
Ania Czerwińska: „Jeden z czterech ośmiotysięczników leżących w paśmie Karakorum (Pakistan). Wanda atakowała go dwukrotnie bez powodzenia. Pomimo tego, że w 1983 r. udało mi się zdobyć Broad Peak Rocky Summit (8030 m) wciąż przede mną jest wejście na główny wierzchołek, co będzie równocześnie zrealizowaniem zamierzeń Wandy."

K2 (8611m)
Ania Czerwińska: „Drugi co do wysokości szczyt świata, najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Wanda Rutkiewicz zdobyła K2 w 1986 r. jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak. Było to jej największe osiągnięcie w górach wysokich."

Ania Czerwińska: "Mimo kilku wypraw nie udało mi się dotąd wejść na K2. W 1986 r. na południowym filarze zabrakło mi do szczytu 300 m, w 2005 r. dwukrotnie osiągnęłam wysokość około 8000 m. Mam nadzieję, że obecna próba zakończy się dla mnie wejściem na szczyt i pośrednio przypomni o wielkim sukcesie Wandy."{moscomment}

Napisz komentarz (8 Komentarzy)