Bieg Wazów to najstarszy, najdłuższy i największy bieg narciarski na świecie. Na królewskim dystansie 90 km rywalizuje ok. 16 tys. biegaczy narciarskich, a w sumie na różnych dystansach startuje ponad 40 tys. miłośników nart biegowych z całego świata.  W jubileuszowej 80. Edycji pojawili się przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej, celebryci, gwiazdy biegów narciarskich i ci, którym udało się zapisać na start. Listy do tegorocznej edycji zostały zamknięte w półtorej minuty po otwarciu! Serwery się zawieszały, łącza internetowe zrywały, więc przekornie można powiedzieć, że większa sztuką jest otrzymać numer startowy niż potem ukończyć ten morderczy dystans.

Justyna Kowalczyk pokonała stylem klasycznym 90 kilometrową trasę w czasie 4:41:02. W ten sposób podwójnie spełniła swoje marzenie, startując i jednocześnie wygrywając w Biegu Wazów. Drugie na mecie była Szwedka Britta Johansson Norgren, która straciła do Polki 4 minuty i 16 sekund. Najniższy stopień podium wywalczyła Szwajcarka Seraina Boner. W klasyfikacji generalnej Justyna Kowalczyk zajęła 71. miejsce, co jest najwyższym wynikiem, jaki osięgneła kobieta w historii imprezy (dotąd było to 91. miejsce).

Justyna Kowalczyk reprezentowała rosyjski zespół Russian Marrathon Team.

Za zwycięstwo Kowalczyk otrzyma 91 tysięcy koron szwedzkich, czyli ok. 41 tysięcy złotych. Bieg Wazów upamiętnia historyczne wydarzenie – ucieczkę Gustawa  Ericssona Wazy przed żołnierzami Chrystiana II – króla Szwecji i krajów unii kalmarskiej. Gustaw Waza chciał przedrzeć się na nartach do Norwegii, ale ostatecznie stanął na czele buntu, który pokonał Duńczyków i obalił Chrystiana II, a Gustaw Wazę wyniósł na tron szwedzki.

Obecnie panujący monarcha Szwecji Karol XVI Gustaw wystartował w biegu trzykrotnie.
Kolejne zapisy do Biegu Wazów już 22.03.2015.