Wszystko, co dobre, szybko się kończy. I nie inaczej jest z szóstym sezonem cyklu Salomon Nordic Sunday. W niedzielę 8 marca na jakuszyckich trasach odbędzie się piąty, finałowy bieg sezonu 2014/15. Trasa nie należy do najdłuższych. Ma co prawda „tylko” 12 kilometrów, ale znajdzie się na niej uciążliwy podbieg na Samolot.

W tym sezonie SNS gościł raz w Zakopanem i trzykrotnie w Jakuszycach. Finał także odbędzie w najpopularniejszym w Polsce ośrodku narciarstwa biegowego.
Tym razem trasa liczyć będzie 12,3 kilometra, a biegacze po starcie na Polanie Jakuszyckiej będą musieli wspiąć się na Samolot. Bagatela blisko 2 kilometry podbiegu z różnicą wysokości ponad 140 metrów. – Wejście na Samolot wprost z Polany to już tradycja na SNS-ie. W tym roku jeszcze go nie było, więc na finale po prostu musieliśmy go zafundować zawodnikom – podkreśla Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator cyklu Salomon Nordic Sunday.

Zawodnicy uczestniczący w niedzielnym finale pościgają się także po trasie Jeleniogórskiej, której w tym roku nie było na żadnym dystansie w ramach 39. Biegu Piastów.

Kilka informacji praktycznych. Start biegu stylem klasycznym, podobnie, jak ostatnio o godz. 10.45, łyżwy o godz. 11.15. Na linii start - mety będą dwa korytarze biegowe, tak by startujący łyżwiarze nie napotkali finiszujących klasyków.

Biuro zawodów jest czynne w niedzielę do godz. 10.00 – Sala Modrzewiowa. Po biegu zawodnicy oddają chipy startowe, a koszulki oczywiście zachowują dla siebie.
Ok. godz. 14.00 rozpocznie się dekoracja zwycięzców finałowego biegu, a po niej nagradzanie zwycięzców klasyfikacji generalnej sezonu 2014/15. Nagrodami dla najlepszych trójek w każdej kategorii będą pulsometry firmy Suunto!
Na koniec tradycyjne losowanie, podczas którego także będzie można wylosować Suunto. Losowanie oczywiście wśród uczestników ostatniego biegu, którzy przed startem wypełnią kupon konkursowy.

Aby znaleźć się w generalce należy zaliczyć minimum cztery biegi. Oczywiście osoby, które nie mają już na to szans, także mogą wystartować w finale. - Prosimy jednak, by nie blokować pierwszych pól startowych, tym, którzy jeszcze walczą o jak najlepsze miejsce w generalne – apeluje B. Lepka.
Zapewne wiele osób zastanawia się, jak wyglądają obecnie warunki pogodowe i śniegowe w Jakuszycach? Już odpowiadamy. Pokrywa śnieżna na trasach to obecnie od 30 do 50 centymetrów. Dostępnych jest ponad 50 kilometrów śniegu, a zima trwa w najlepsze. Śnieżyć ma jeszcze w czwartek, a do niedzieli codziennie towarzyszył nam będzie mróz, nie ma więc żadnego ryzyka utraty, choćby niewielkiej ilości śniegu.
Finał SNS-a odbędzie się więc w prawdziwie zimowej scenerii, podczas gdy w większości Polski zimę trudno znaleźć.

Zdjęcia Stacja Jakuszyce
 
 
 
 
 
 
 

{moscomment}