Salomon Nordic Sunday: Piotr Michałek (Jaworzynka) oraz Marta Naglik (Zakopane) - stylem klasycznym oraz Dariusz Mazurkiewicz (Smolec) i Katarzyna Długopolska (Kościelisko) - stylem dowolnym wygrali dzisiejsze sprinty w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday w Zakopanem. Były to inauguracyjne zawody cyklu w sezonie 2014/15.

Jeszcze w sobotę pod Wielką Krokwią padał deszcz, a temperatura dochodziła do 8 stopni Celsjusza na plusie. Jednak organizatorzy robili co mogli, by w niedzielę udało się wreszcie zainaugurować szósty sezon cyklu Salomon Nordic Sunday. Przypomnijmy, że wcześniejsze biegi z 21 grudnia oraz 4 stycznia trzeba było przełożyć.

Aż wreszcie udało się. Co więcej po trasie nie było widać, by dzień wcześniej panowała tam wielka odwilż… Co Było nieco ślisko i szybko, ale to w końcu sprinty.

Choć sprinty w ramach SNS-a odbyły się nie po raz pierwszy, to po raz pierwszy w takiej formule. Zawodnicy w pierwszej serii biegli zgodnie z numerami na liście startowej. A w drugiej serii rywalizowali zgodnie z miejscami zajętymi w pierwszym biegu.

Najpierw klasyk, przerwa na ratrakowanie i ruszyła łyżwa. Do końcowej klasyfikacji zaliczała się suma dwóch biegów danym stylem. W klasyku po pierwszej serii prowadził Grzegorz Legierski z Koniakowa, który o dwie sekundy wyprzedzał Piotra Michałka z Jaworzynki. W drugiej serii Michałek nie miał już sobie równych i jako jedyny w tej fazie zawodów zszedł poniżej 4 minut, uzyskując najlepszy czas dnia: 3,55 min.

Wśród pań równych sobie nie miała reprezentantka gospodarzy Marta Naglik, która na co dzień na tych trasach pracuje, jako instruktor narciarstwa biegowego. Naglik o 35 sekund wyprzedziła na mecie Edytę Olcoń z Białki Tatrzańskiej. Dodajmy jeszcze, że najlepsi zawodnicy w klasyku biegli na płaskich nartach do łyżwy, cały czas stosując bezkrok.

Wyniki stylu klasycznego tutaj: http://www.online.datasport.pl/results1359/

Po 5 minutach przerwy na ponowne ratrakowanie trasy, rozpoczęła się rywalizacja specjalistów od stylu dowolnego. W gronie łyżwiarzy pokazało się także kilku biegaczy, którzy wcześniej rywalizowali klasykiem. W stylu dowolnym o końcowym wyniku zadecydował pierwszy bieg, w którym Dariusz Mazurkiewicz ostro pobiegł od startu do mety uzyskując czas 3,40 min. i wyprzedzając drugiego na mecie w tym etapie Łukasza Bachledę aż o 13 sekund! W drugim biegu Mazurkiewicz miał dopiero piąty czas (tę serię wygrał Jan Łacek), ale goniący go Łukasz Bachleda nie zdołał odrobić strat z pierwszej części (miał czas 3,55 min.).

- Trasa była dziś krótka, ale naprawdę wymagająca. Śnieg był trudno, ale liczyłem, że będzie bardziej miękki po sobotniej odwilży. Tymczasem mróz nieco go zmienił – oceniał piąty na mecie sprintów st. dowolnym Zbigniew Galik.

Wyniki biegu stylem dowolnym tutaj: http://www.online.datasport.pl/results1361/

A już za tydzień – w niedzielę, 18 stycznia - kolejny bieg Salomon Nordic Sunday, pierwszy w tym sezonie na Polanie Jakuszyckiej. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, zanosi się na bieg na dystansie ponad 10 kilometrów. Szczegóły dotyczące trasy i dystansu już za kilka dni.

Zdjęcia Ski&Run Zakopane

 

 

 

 

{moscomment}