Dział - Narty Biegowe  
Srona zawodów

 

Salomon Nordic Sunday:  Takich emocji w zawodach Salomon Nordic Sunday już dawno nie było. O zwycięstwie w niedzielnym biegu stylem klasycznym na dystansie 1.100 metrów zadecydowały dokładnie 2 setne sekundy. To co prawda więcej, niż o zwycięstwie Zbigniewa Bródki na Igrzyskach, ale i tak dramaturgia była ogromna.

Zacznijmy jednak od soboty, kiedy to 68 osób stanęło na starcie wyścigu stylem dowolnym, także na dystansie 1.100 metrów. Zawodnicy wyjątkowo nie ruszali na trasę ze startu wspólnego, a rywalizowali czwórkami. - W sytuacji, gdy biegliśmy na 1100 metrów, start masowy nie byłby dobrym rozwiązaniem. Dlatego na starcie zawodnicy ustawiali się czwórkami, które ruszały na trasę, co minutę.

Najpierw biegli ci, którzy byli wyżej w klasyfikacji generalnej – wyjaśnia organizator cyklu Salomon Nordic Sunday Beata Lepka.
Wielu mocnych zawodników obawiało się, że startując z dalszych miejsc, będą mieli problemy z osiągnięciem dobrych rezultatów. Jak się okazało – niepotrzebnie.

Wśród mężczyzn wygrał, startujący w ostatniej czwórce Czech Martin Svarc, debiutujący w SNS-ie. Na co dzień czynny biegacz, ścigający się w tym sezonie m.in. FIS Slavic Cup.

Wśród pań od początku sezonu rywalizują ze sobą w łyżwie Joanna Badacz i Agnieszka Wanżewicz – Uznańska. Ostatnio górą była J. Badacz. W sobotę na szybkiej, krótkiej trasie – lepsza była jej koleżanka z Dusznik Zdroju. Dodajmy, że obie panie to byłe biathlonistki.
Pełne wyniki sobotniej rywalizacji dostępne są tutaj: http://www.online.datasport.pl/results1073

W niedzielę także startowano na 1.100 metrów i także według tej samej formuły. Już w pierwszej parze doszło do pojedynku faworytów, którzy rywalizują od początku sezonu – Wojciech Smykowski pokonał Jakuba Mrozińskiego o… 0,13 sekundy. Panowie nie mogli być jednak spokojni o podział dwóch pierwszych miejsc, bo dopiero w 14 czwórce na starcie pojawił się Piotr Skowron, który wygrał poprzedniego SNS-a. Walka z czasem, bo rywali zostawił już wcześniej, do końca była zaciekła. Ostatecznie Skowron wpadł na metę z czasem o 0,02 sekundy słabszym niż Smykowski i o 0,11 sek. lepszym niż Mroziński. Przewaga Smykowskiego nad Skowronem, nie była jednak najniższą tego dnia. Bój o piąte miejsce Adrian Gromyko wygrał z Władysławem Olszowskim o… 0,012 sekundy!

W stawce 27 pań (w sumie wystartowało w niedzielę 120 osób) rywalizacja była już nieco mniej zacięta, bo pierwsza Monika Judka pokonała drugą Alenę Jindriskovą o 5,5 sekundy. I jeszcze ciekawostka z losowania nagród. W sobotę narty Salomona do łyżwy wylosował Waldemar Żyliński, a w niedzielę Salomony do klasyka trafiły do… Katarzyny Domosławskiej – Żylińskiej. A więc jak wygrywać to rodzinnie. Gratulujemy!
Pełne wyniki niedzielnej rywalizacji tutaj: http://www.online.datasport.pl/results1074/
Na dziś finał zawodów Salomon Nordic Sunday, zaplanowany w ramach Małego Biegu Piastów, odbędzie się w terminie – niedziela, 23 lutego, Polana Jakuszycka. Jednak ze względu na obecne warunki śniegowe i prognozy pogody, na dziś nie jesteśmy w stanie podać dokładnych informacji o trasie biegów stylem klasycznym i dowolnym.

Zdjęcia Stacja Jakuszyce

 

{moscomment}