Zima już na dobre pożegnała nas w tym roku. Jednak zaledwie dwa tygodnie temu i zaledwie dwa tygodnie po zawodach Pucharu Świata, w których w wielkim stylu triumfowała Justyna Kowalczyk, na Polanie Jakuszyckiej koło Szklarskiej Poręby odbyła się największa masowa impreza w narciarstwie biegowym w Polsce - XXXVI Bieg Piastów. Prezentujemy kilka słów relacji z zawodów i obszerne galerie ok. 5 000 zdjęć!

Rozgrywany co roku Bieg Piastów ma na celu popularyzację biegów narciarskich oraz promocję Gór Izerskich, Karkonoszy i Dolnego Śląska. Organizatorzy starają się tym samym zachęcać do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu i prowadzenia zdrowego trybu życia. Impreza składa się z 5 biegów na różnych dystansach, w których łącznie wystartowało 5 tys. zawodników z całego świata - między innymi z Czech, Niemiec, Norwegii, Finlandii, Słowacji, a nawet Stanów Zjednoczonych i Australii i Japonii.

Od wielu lat podczas zawodów nie było tak dużej ilości śniegu. Tak dobre warunki pozwoliły na bardzo dokładne poprowadzenie tras na wszystkich dystansach. Największą popularnością tradycyjnie cieszyły się biegi rozgrywane technika klasyczną. Pierwszy, najkrótszy bieg - 10 km stylem klasycznym - zawodnicy pokonali już w piątek 2 marca 2012. Bieg ukończyło 861 zawodników. Zwyciężył zawodnik z Niemiec - Benjamin Seifert z czasem 27:24. Wśród kobiet triumfowała Simona Jirickova z Czech z czasem 37:29.

Najbardziej wymagający dystans to trasa o długości 50 km - jednego dnia zawodów pokonywana stylem klasycznym, drugiego stylem dowolnym. Dla mniej wytrzymałych były dystanse krótsze - 26 km stylem klasycznym i 30 km stylem dowolnym. Zawodnicy pokonujący 50 km wyruszali na trasę o 9.00 rano. Dystans 50 km CT był niespodzianką. Pierwszy raz od 11 lat bieg wygrał Polak - Mariusz Michałek z Istebnej z czasem 2:13:06. Dopiero 21 sekund za nim na mecie pojawił się zawodnik z Niemiec - Benjamin Seifert, który dzień wcześniej wygrał bieg na 10 km. Trzecie miejsce podium także należało tym razem do Polaka, Macieja Staręgi z Siedlec (02:13:38). Wśród kobiet pierwsze i trzecie miejsce należało do zawodniczek z Czech, drugie do Białorusinki. Pierwsze miejsce zajęła Martina Chrastkova (2:34:08), drugie Alena Sannikova (2:35:13), trzecie Klara Moravcova (2:36:00). Sannikova wygrała następnego dnia rywalizację na 50 km stylem dowolnym.

Tutaj warto przytoczyć ciekawą historię. Otóż komandor Julian Gazdowski, który od samego początku, a więc od 36 lat był dyrektorem zawodów postanowił w tym roku pożegnać się z Biegiem Piastów ustępując miejsca nowym osobom. Jak sam powiedział będzie dalej w Stowarzyszeniu Biegu Piastów wspierał nowego dyrektora biegu. Zastrzegł jednak, że jeśli by wygrał Polak, może zmieni zdanie..  Być może zatem wygrana Polaka sprawi, że znów za rok zobaczymy komandora na Polanie Jakuszyckiej :) czego mu gorąco życzymy.

W biegu na 50 km FT na podium stanęli: mężczyźni - 1. Escher Toni z Niemiec - 02:04:19 (triumfował także na dystansie 26 km CT), 2. Jiri Rocarek z Czech - 02:04:39, 3. Radek Sretr z Czech - 02:06:57. Kobiety - 1. Alena Sannikova z Białorusi - 02:17:24, 2. Kamila Borutova z Czech - 02:20:18, 3. Helena Randakova z Czech - 02:22:14.

Mimo iż pogoda we wszystkie dni zawodów była naprawdę piękna, przysporzyła jednak sporo trudności zawodnikom biegnącym na krótszych dystansach. Bieg na 26 i 30 km startował w drugiej turze – popołudniowej. Słońce roztopiło tory, które zachowały się jedynie w zacienionych miejscach trasy. Roztopiony przez słońce śnieg zmrażała minusowa temperatura, co powodowało, że warunki były dla zawodników wyjątkowo wymagające. Niebezpieczne upadki miały miejsce szczególnie na oblodzonych zakrętach. Kilka z nich nasz fotograf Wojciech Szota uwiecznił na zdjęciach – zapraszamy do obejrzenia fotorelacji :) Sobotni bieg na dystansie 26 km był najliczniej obsadzoną konkurencją podczas wszystkich zawodów w ramach 36. Biegu Piastów. Na trasę wyruszyło łącznie 1559 osób!
Zawody na dystansie 26 km CT wygrał zawodnik z Niemiec Escher Toni z czasem 1:09:38, który następnego dnia wygrał również bieg na 50 km stylem dowolnym. Drugi na mecie pojawił się Pavel Ondrasek z Czech z czasem 1:11:39, trzeci był Niemiec, Richard Leopold z czasem 1:15:51.

Najlepsza z pań Adela Boudikova z Czech na ukończenie biegu potrzebowała 1:17:39. 10 sekund po niej linię mety minęła Polka - Marcela Marcisz, która zajęła drugie miejsce, trzecia była Justyna Mordarska z Czech z czasem 1:18:13.

Triumfatorem biegu na 30 km techniką dowolną został Niemiec Benjamin Seifert (1:15:02), drugi był Dan Slechta z Czech (1:16:56), trzeci Victor Novotny z Czech (1:16:59).

Najszybsze kobiety w tej konkurencji to zawodniczki z Czech - Klara Moravcowa – (01:22:53), druga Adela Boudikova (1:26:45), trzecia Blanka Paulo (1:34:41).

Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie „Bieg Piastów” w Szklarskiej Porębie z komandorem Juliuszem Gozdowskim na czele.  Bieg Piastów jest najstarszą i zarazem najbardziej popularną w Polsce imprezą w zakresie narciarskich biegów masowych. Od 1995 roku włączony jest do europejskiej ligi biegów długodystansowych Euroloppet, a od 2008 roku do światowej ligi Worldloppet (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie piętnaście biegów z całego świata. Od 2001 roku w ramach Biegu Piastów rozgrywane są Mistrzostwa Polski w biegu maratońskim.