Dział - Narty Biegowe 

Kolejny znany bieg narciarski w Polsce przystępuje do zawodów Salomon Nordic Sunday. Tym razem do punktacji największego i pierwszego cyklu dla narciarzy – amatorów będzie zaliczany Bieg Tysiąclecia w Jakuszycach (niedziela, 15 stycznia). Od wielu lat Bieg Tysiąclecia to jedna z pierwszych imprez biegowych w danym roku, organizowana niezmiennie przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. W 2012 roku Stowarzyszenie łączy swoje siły ze Stacją Jakuszyce i po raz pierwszy organizuje Bieg Tysiąclecia razem z cyklem Salomon Nordic Sunday. – Liczymy, że dzięki takiej fuzji kolejny rekord frekwencji w naszej imprezie to tylko kwestia czasu – mówią organizatorzy cyklu SNS.

Przypomnijmy, że rekord startujących padł 18 grudnia 2011 roku, podczas pierwszego biegu trzeciego sezonu SNS-a. Tego dnia w Jakuszycach bieg ukończyło 231 osób. Od tego czasu na liście zgłoszonych przybyło kilkadziesiąt osób, także szansa na nowy rekord jest ogromna. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że w niedzielę 15 stycznia w Jakuszycach pojawią się polscy mistrzowie wioślarstwa. Na start w SNS-ie po wielomiesięcznej przerwie znów chęć ma nasza medalowa czwórka: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski. – Takie deklaracje składali już w grudniu – tłumaczą organizatorzy cyklu SNS.

Tradycyjnie biegacze będą rywalizowali stylem klasycznym i dowolnym. Na dwóch dystansach: Mini (ok. 10 km) i Mega (ok. 20 km). Trasa zapowiada się interesująco. Początek dość długo po górę (Górny Dukt Końskiej Jamy i trasa Ambonkowa), potem nieco płaskiego terenu i długi finisz (ok. 3 km) - ciągle w dół, popularnym Dolnym Duktem Końskiej Jamy. Szczegółowa trasa na stronie internetowej Salomon Nordic Sunday – sns-nartybiegowe.pl

A teraz o nowościach, których w nadchodzący weekend będzie sporo. Do Biegu Tysiąclecia można zapisać się na dwa sposoby. Jeżeli chcemy być liczeni do klasyfikacji generalnej Salomon Nordic Sunday i brać udział w tradycyjnym losowaniu cennych nagród (narty, pulsometr itp.), musimy wpłacić 40 zł opłaty startowej w biurze SNS oraz w przypadku debiutantów w cyklu – wnieść jednorazową opłatę za numer startowy – 15 zł. Pozostali uczestnicy, którzy nie chcą startować w ramach cyklu SNS powinni wnieść opłatę 15 zł w biurze Stowarzyszenia Biegu Piastów.

Kolejna nowość dotyczy lokalizacji biura zawodów i szatni. Biuro mieścić się będzie w tym samym budynku co Stacja Jakuszyce, ale na pierwszym piętrze (wejście po schodach, za drzwiami w lewo). Na tym samym piętrze znajdą się szatnie. Do dyspozycji zawodników będą cztery przebieralnie o numerach od 10 do 13. Dziesiątka to szatnia damska, pozostałe męskie. Oprócz bufetu na mecie, będzie także drugi zlokalizowany na trasie.

I kolejna nowość. Organizatorzy wsłuchując się w opinie zawodników postanowili rozstawić biegaczy na starcie. Pierwsze piętnastki open z dystansów Mini i Mega stylem klasycznym, a także pierwsze dziesiątki z obu dystansów stylem dowolnym, wystartują z tzw. sektora F1. – To sektor dla popularnych ścigaczy, a jego nazwa pochodzi od zwrotu Formuła 1 – uśmiecha się Beata Lepka, organizator SNS-a ze Stacji Jakuszyce. – Zawodnicy z sektorów F1 wyruszą dwie minuty przed resztą stawki. I jeszcze jedna uwaga odnośnie ustawienia na starcie. Biegaczy, którzy nie opłacą startowego w wysokości 40 zł, tylko niższe, ustawiamy na samym końcu pola startowego.

O rozstawieniu decydują wyniki pierwszego w tym sezonie biegu w ramach SNS - z 18 grudnia 2011 roku. W kolejnych startach będą decydowały wyniki dwóch poprzednich biegów. W ramach Biegu Tysiąclecia odbędzie się także Bieg Lekarzy. – Prosimy zawodników w nim startujących o wpisywanie przy zgłoszeniu w rubryce „klub” zwrot „bieg lekarzy” – informuje Beata Lepka.Program minutowy weekendu. Sobota, 14 stycznia 2012 roku - w godz. 9.00-17.00 zapisy w biurze zawodów. Niedziela, 15 stycznia 2012 roku - godz. 8.00-10.00 - zapisy w biurze zawodów, pobranie chipów, 11.00 - zawodników biegnących stylem klasycznym, 11.15 - start zawodników biegnących stylem dowolnym, 11.00 -14.00 - imprezy towarzyszące, 14.00 zamknięcie trasy zawodów na wszystkich dystansach i rozpoczęcie dekoracji zawodników.

- Apelujemy do wszystkich naszych zawodników o dokonywanie opłat przez internet, by nie tworzyć niepotrzebnych kolejek w biurze zawodów w niedzielę. Prosimy także o jak najszybsze odbieranie chipów startowych. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Biuro zawodów w niedzielę czynne jest tylko do godz. 10.00 – przypomina Beata Lepka.

Bieg Tysiąclecia to drugie ściganie w trzecim sezonie Salomon Nordic Sunday. W tym sezonie będzie w sumie siedem biegów. Aby znaleźć się w końcowej klasyfikacji generalnej należy zaliczyć, co najmniej pięć z nich. Na najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych czekają cenne nagrody. Dokładne informacje o zawodach Salomon Nordic Sunday – m.in. o kategoriach wiekowych, dokładnych terminach, zapisach i regulaminie – na stronie internetowej cyklu: http://sns-nartybiegowe.pl
Podczas pierwszego biegu Salomon Nordic Sunday w tym sezonie, wystartowało aż 231 osób. Czy podczas Biegu Tysiąclecia ten rekord frekwencji zostanie pobity?


 
 
 
Zdjęcia Stacja Jakuszyce

{moscomment}