narty biegowe

Dział - Narty Biegowe  

Snow PR: Jeżeli chcesz się sprawdzić i jesteś prawdziwym miłośnikiem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu Red Bull Bieg Zbójników to zawody dla Ciebie.

Zdobycie Jankulakowskiego Wierchu jest co prawda wyzwaniem nawet dla profesjonalistów, ale jak pokazuje historia zeszłorocznej edycji na szczycie stanąć mogą także ci, którzy swoje pierwsze kroki na biegówkach postawili zaledwie dzień wcześniej. Wszystko czego potrzebujesz to odpowiedni sprzęt, podstawy techniki i dobry humor!

Oto kilka porad, które pomogą Ci przygotować się do imprezy i zacząć swoją przygodę z narciarstwem biegowym:

Sprzęt

Przede wszystkim załóż ciepłe, ale cienkie ubranie, które nie ogranicza ruchów i dobrze odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. Narty, buty i kije możesz na początku wypożyczyć. Sprzęt dopasowany powinien być do techniki, którą pobiegniesz.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dagmara Krzewińska : Od samego rana w ośrodku narciarskim Kotelnica Białczańska świeciło piękne słońce i można było poczuć prawdziwie zbójecką atmosferę. Emocje sięgnęły zenitu w samo południe, gdy ponad stu biegaczy wystartowało na sygnał Staszka Karpiela-Bułecki. Zwycięzcą trzeciej edycji Red Bull Bieg Zbójników został Andrzej Pradziad z wynikiem 00:25:49, najlepsza wśród kobiet z czasem 00:28:34 była Martyna Galewicz.

Trzecia edycja Red Bull Bieg Zbójników przechodzi do historii. Osadzone w zbójeckim klimacie zawody biegowe przyciągnęły 104 narciarzy z całej Polski. Przebiegająca przez centrum ośrodka Kotelnica Białczańska, 8-kilometrowa trasa była bardzo wymagająca. „Zawodnicy bardzo uśmiechnięci, zadowoleni i pełni energii. Myślę, że warunki były porównywalne do tych w Pucharze Świata. Zmrożona trasa oraz świetnie przygotowane podbiegi zaważyły na tym, że bieg był bardzo szybki. Dało się odczuć mocną rywalizację przez cały dystans.” – powiedziała po zawodach Ania Guzik, dyrektor sportowa imprezy.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
 
SNS: Nadchodzący, siódmy sezon cyklu Salomon Nordic Sunday w 2016 roku przyniesie nam kilka nowości. W styczniu i w lutym zawodnicy rywalizujący w popularnym SNS-ie spotkają się w Dusznikach Zdroju (Jamrozowa Polana) oraz na Kubalonce. W nowym roku - skromna ilość startów, ale z kilkoma ciekawymi nowościami.

Zacznijmy jednak od terminarza:
24 stycznia - Duszniki Zdrój (Jamrozowa Polana)
31 stycznia - Wisła - Kubalonka
14 lutego - Duszniki Zdrój (Jamrozowa Polana)

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
Bieg Wazów to najstarszy, najdłuższy i największy bieg narciarski na świecie. Na królewskim dystansie 90 km rywalizuje ok. 16 tys. biegaczy narciarskich, a w sumie na różnych dystansach startuje ponad 40 tys. miłośników nart biegowych z całego świata.  W jubileuszowej 80. Edycji pojawili się przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej, celebryci, gwiazdy biegów narciarskich i ci, którym udało się zapisać na start. Listy do tegorocznej edycji zostały zamknięte w półtorej minuty po otwarciu! Serwery się zawieszały, łącza internetowe zrywały, więc przekornie można powiedzieć, że większa sztuką jest otrzymać numer startowy niż potem ukończyć ten morderczy dystans.

Justyna Kowalczyk pokonała stylem klasycznym 90 kilometrową trasę w czasie 4:41:02. W ten sposób podwójnie spełniła swoje marzenie, startując i jednocześnie wygrywając w Biegu Wazów. Drugie na mecie była Szwedka Britta Johansson Norgren, która straciła do Polki 4 minuty i 16 sekund. Najniższy stopień podium wywalczyła Szwajcarka Seraina Boner. W klasyfikacji generalnej Justyna Kowalczyk zajęła 71. miejsce, co jest najwyższym wynikiem, jaki osięgneła kobieta w historii imprezy (dotąd było to 91. miejsce).

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. I nie inaczej jest z szóstym sezonem cyklu Salomon Nordic Sunday. W niedzielę 8 marca na jakuszyckich trasach odbędzie się piąty, finałowy bieg sezonu 2014/15. Trasa nie należy do najdłuższych. Ma co prawda „tylko” 12 kilometrów, ale znajdzie się na niej uciążliwy podbieg na Samolot.

W tym sezonie SNS gościł raz w Zakopanem i trzykrotnie w Jakuszycach. Finał także odbędzie w najpopularniejszym w Polsce ośrodku narciarstwa biegowego.
Tym razem trasa liczyć będzie 12,3 kilometra, a biegacze po starcie na Polanie Jakuszyckiej będą musieli wspiąć się na Samolot. Bagatela blisko 2 kilometry podbiegu z różnicą wysokości ponad 140 metrów. – Wejście na Samolot wprost z Polany to już tradycja na SNS-ie. W tym roku jeszcze go nie było, więc na finale po prostu musieliśmy go zafundować zawodnikom – podkreśla Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator cyklu Salomon Nordic Sunday.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)


Trochę o nartach biegowych, trochę o biathlonie :)
 
Mariusz Kostrzewa: Zdecydowana większość biegaczy na nartach żyje w przekonaniu, że w Polsce jest tylko jedno miejsce gdzie można pobiegać na profesjonalnie przygotowanych trasach. Mimo, że należę do mniejszości, to moje biegówki również szusowały wyłącznie po trasach w Jakuszycach. W ten weekend się to zmieniło, a zarazem spełniło się moje wielkie marzenie. Marzenie, które „wykiełkowało” jeszcze kiedy byłem uczniem szkoły podstawowej czyli być jak Tomasz Sikora - biathlonistą.

W miniony weekend na Jamrozowej Polanie w Dusznikach Zdroju odbyły się biathlonowe Mistrzostwa Polski Amatorów i Mastersów. W gronie startujących nie mogło zabraknąć mojej osoby. Jednak droga do mojego startu w zawodach biathlonowych była bardzo długa.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
 
Monika Strojny: 257 osób zameldowało się dziś na mecie, czwartego w tym sezonie biegu, w ramach cyklu Salomon Nordic Sunday. W klasyku po raz trzeci z rzędu wygrał Łukasz Bronowicki z Jeleniej Góry. W łyżwie najmocniejszy był Mariusz Michałek, jedyny zawodnik, który w dzisiejszych zawodach pobiegł poniżej 30 minut.

157 osób, które ukończyły bieg; 187 w klasyku oraz 70 w łyżwie, to rekord tego sezonu. Wysokiej frekwencji sprzyjała m.in. piękna, słoneczna pogoda. Co prawda temperatura szybko rosła, ale generalnie przez większość biegu warunki były szybkie. Choć już pod koniec, gdy na metę dobiegali ostatni zawodnicy, śnieg był coraz wolniejszy i bardziej miękki.

Patrząc na listę startową zmagań stylem klasycznym, od początku można było wytypować faworytów. Łukasz Bronowicki w sobotę rywalizował na dystansie 17 km, ale nie przeszkodziło mu to wygrać w niedzielę. Biegacz z Jeleniej Góry dał z siebie wszystko, a zaraz po wbiegnięciu na metę padł na śnieg i długo odpoczywał po szybkim biegu. Był jednak bardzo zadowolony, bo drugiego na mecie Bogusława Gracza (zwycięzca m.in. ostatniego Biegu Gwarków) wyprzedził o 21 sekund.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
SNS:   To już tradycja, że w lutym w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday w Jakuszycach odbywają się Mistrzostwa Sił Powietrznych w narciarstwie biegowym. Nie inaczej będzie w niedzielę 15 lutego. Na starcie stanie około stu wojskowych i sporo ponad 200 cywili!

W tym roku lotnicze mistrzostwa mocno się rozrastają. Dokładnie będą to Otwarte Mistrzostwa Sił Powietrznych, z udziałem także Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej oraz Szkolnictwa Wojskowego. W sumie „mundurowe” zmagania potrwają trzy dni. Przed weekendem żołnierze zmierzą się w sprintach i sztafetach, a w niedzielę w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday odbędą się biegi dystansowe.

Tradycją do tej pory było, że podczas SNS-a z lotnikami, na trasie znajdował się podbieg na Samolot. Tym razem wyjątkowo go nie będzie. Zawodnicy pobiegną jednak wokół Samolotu, a ostrych i długich podbiegów nie zabraknie. – Nie chcieliśmy, aby uczestnicy mistrzostw Sił Powietrznych, co roku biegali po tej samej trasie. Pamiętajmy, że część z nich przyjeżdża na biegówki tylko raz do roku, właśnie na zawody Salomon Nordic Sunday. Warto więc, żeby poznali inne fragmenty jakuszyckich szlaków – wyjaśnia Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator cyklu SNS.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
SNS:  Kolejny rekord frekwencji w zawodach Salomon Nordic Sunday w tym sezonie pobity. W niedzielę na trasie Polana Jakuszycka – Stacja Turystyczna Orle rywalizowały aż 243 osoby; 165 w klasyku i 78 w stylu dowolnym. W sumie na trasie pojawili się reprezentanci czterech krajów.

Międzynarodowa obsada na tych popularnych zawodach w narciarstwie biegowym, nie jest żadną nowością. Podobnie, jak ilość krajów reprezentowanych na SNS-ie (tym razem była to Polska, Czechy, Niemcy oraz Ukraina). Ale już tak duża liczba obcokrajowców stanowi pozytywne zaskoczenie. – Cieszy nas, że nasz cykl staje się coraz popularniejszy poza granicami kraju – podkreśla Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator zawodów. W niedzielę na Polanie Jakuszyckiej, na starcie biegu Salomon Nordic Sunday pojawiło się 29 obcokrajowców; 18 Czechów, 10 Niemców oraz 1 Ukrainiec. Czyli blisko 12 procent wszystkich startujących.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
 
SNS: Aż 230 osób wystartowało w niedzielnych zawodach Salomon Nordic Sunday na Polanie Jakuszyckiej. Był to drugi bieg z cyklu SNS w tym sezonie, ale pierwszy w Jakuszycach. Na dystansie 13,5 km najlepsi byli Łukasz Bronowicki i Monika Judka (oboje z Jeleniej Góry) w stylu klasycznym oraz Czech Radek Sretr i Joanna Badacz z Piechowic w stylu dowolnym.

Niedzielna trasa była dość wymagająca z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na długi, męczący podbieg trasą PKO Zimową, a potem krętym, choć płaskim odcinkiem biegnącym trasami: Dzielne Klapki i Niematematyczną. Po drugie, szczególnie w klasyku ze względu na zmienne warunki śniegowe; padający w sobotę śnieg, zmieniająca się stale temperatura, oblodzenie tras. Właśnie z tego powodu wielu zawodników ostatecznie wystartowało na łusce, nie ryzykując nietrafionego smarowania na trzymanie. Ci, którzy na podbiegu w środku trasy zyskali odpowiednią przewagę, mogli na tym zyskać, choć już na zjazdach, narta bez łuski była zdecydowanie szybsza.


Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
 Salomon Nordic SundayWyglądając za okno w wielu miejscach w Polsce, zapewne sporo osób nie myśli o bieganiu na nartach. Tymczasem na Polanie Jakuszyckiej narciarskie warunki biegowe są lepiej, niż dobre. Już w najbliższą niedzielę 18 stycznia właśnie tu odbędzie się drugi w tym sezonie bieg z cyklu Salomon Nordic Sunday. Dystans: 13,5 km. Styl klasyczny lub dowolny.

Kilka dni temu na Polanie dopadało ponad 20 centymetrów śniegu i teraz pokrywa śniegowa na trasach narciarskich wynosi w niektórych miejsca nawet 40 cm! – Do końca tygodnia powinniśmy przygotować wszystkie możliwe trasy – ponad 60 km - szczególnie, że w sobotę ma jeszcze dosypać białego puchu – informuje Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin. Dzięki takim warunkom i sprzyjającym prognozom możemy ogłosić, że niedzielny, drugi w tym sezonie bieg z cyklu Salomon Nordic Sunday (przeniesiony z 4 stycznia) rozegrany zostanie na dystansie 13,5 kilometra. I to na widowiskowej, ale wymagającej trasie. – Obiecywaliśmy, że gdy tylko pogoda na to pozwoli, będziemy wytyczali trasy ponad 10-kilometrowe i tak robimy – mówi organizator SNS-a Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
Salomon Nordic Sunday: Piotr Michałek (Jaworzynka) oraz Marta Naglik (Zakopane) - stylem klasycznym oraz Dariusz Mazurkiewicz (Smolec) i Katarzyna Długopolska (Kościelisko) - stylem dowolnym wygrali dzisiejsze sprinty w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday w Zakopanem. Były to inauguracyjne zawody cyklu w sezonie 2014/15.

Jeszcze w sobotę pod Wielką Krokwią padał deszcz, a temperatura dochodziła do 8 stopni Celsjusza na plusie. Jednak organizatorzy robili co mogli, by w niedzielę udało się wreszcie zainaugurować szósty sezon cyklu Salomon Nordic Sunday. Przypomnijmy, że wcześniejsze biegi z 21 grudnia oraz 4 stycznia trzeba było przełożyć.

Aż wreszcie udało się. Co więcej po trasie nie było widać, by dzień wcześniej panowała tam wielka odwilż… Co Było nieco ślisko i szybko, ale to w końcu sprinty.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Narty Biegowe  

Salomon Nordic Sunday: W niedzielę na trasach biegowych pod Wielką Krokwią odbędzie się podwójny debiut popularnych zawodów Salomon Nordic Sunday. Po pierwsze będzie to inauguracja tego sezonu SNS-a, po drugie zawody w tym miejscu odbędą się pierwszy raz w historii. Organizatorzy przygotowują pętlę o długości 1,3 km, na której rozegrane zostaną sprinty.
 
Zaznaczmy, że zawody odbędą się na trasach tuż obok skoczni, nie na trasach COS! - Mamy tu nawet 40 centymetrów ubitego śniegu, naturalnego i z armatek. Tak więc zawody nie są zagrożone, nawet gdyby w weekend temperatura powietrza znalazła się na plusie – zapewniają pracownicy firmy Ski&Run, która organizuje niedzielnego SNS-a pod Krokwią. Niestety fragmenty trasy w lesie, szczególnie na podbiegach i zjazdach są urudniejsze do przygotowania, dlatego ostatecznie zapadła decyzja, że ścigać będziemy się na pętli o długości 1,3 kilometra. Dokładna mapa i profil trasy pojawi się na stronie internetowej cyklu najpóźniej w piątek.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Narty Biegowe  
Srona zawodów

Salomon Nordic Sunday:  Aż 257 osób pojawiło się w niedzielę na starcie biegów finałowych cyklu Salomon Nordic Sunday, w ramach Małego Biegu Piastów. To już koniec piątego sezonu SNS-a. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Dziś dziękujemy zawodnikom, za to że byli z nami w tym trudnym sezonie i do końca walczyli o wygraną w generalce!

Poranny obrazek śniegowy chyba zaskoczył wszystkich zawodników. Dzięki panującemu w nocy mrozowi oraz ciężkiej pracy ludzi ze Stowarzyszenia Bieg Piastów, o poranku trasa do klasyka wyglądała wręcz idealnie. Mimo tego, że w godzinie startu temperatura nagle wzrosła, na całej trasie udało się do końca utrzymać dobre warunki.

180 zawodniczek i zawodników rywalizował klasykiem na pętli o długości 2,1 km, którą każdy musiał pokonać trzy razy. O zwycięstwo w Małym Biegu Piastów mieli walczyć Jakub Mroziński oraz Wojciech Smykowski, którzy jednocześnie mieli „bić się” o wygraną w klasyfikacji generalnej cyklu Salomon Nordic Sunday.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)


Dziś Polki zajęły w sztafecie sprinterskiej bardzo dobre piąte miejsce. Justynę Kowalczyk wszyscy doskonale znają, natomiast Sylwia Jaśkowiec dopiero teraz zaczyna odnosić swoje poważne sukcesy. Dlatego chcemy krótko przybliżyć jej sylwetkę zwłaszcza, że ma na swoim koncie ciekawe epizody w bieganiu górskim.

Sylwia Jaśkowiec urodziła się 1 marca 1986 w Myślenicach. W 2009 roku została  dwukrotną młodzieżową mistrzynią świata w narciarstwie biegowym. Rok później podczas przygotowań do nowego sezonu miała poważny wypadek W trakcie treningu na nartorolkach, mijający ją autobus, nagle zajechał jej drogę. Ratując się przed zderzeniem, boleśnie upadła doznając skomplikowanych urazów ręki. Leczenie trwało ponad rok i konieczne było przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Nie mogąc obciążać ręki, trenowała głównie nogi. Bieganie bardzo pomogło jej jako trening uzupełniający.  W 2011 roku wraz z grupą zawodników z Katowickiego AWF wystartowała w Tenzing Hillary Everest Marathon w Himalajach.

Napisz komentarz (4 Komentarze)

Dział - Narty Biegowe  
Srona zawodów

 

Salomon Nordic Sunday:  Takich emocji w zawodach Salomon Nordic Sunday już dawno nie było. O zwycięstwie w niedzielnym biegu stylem klasycznym na dystansie 1.100 metrów zadecydowały dokładnie 2 setne sekundy. To co prawda więcej, niż o zwycięstwie Zbigniewa Bródki na Igrzyskach, ale i tak dramaturgia była ogromna.

Zacznijmy jednak od soboty, kiedy to 68 osób stanęło na starcie wyścigu stylem dowolnym, także na dystansie 1.100 metrów. Zawodnicy wyjątkowo nie ruszali na trasę ze startu wspólnego, a rywalizowali czwórkami. - W sytuacji, gdy biegliśmy na 1100 metrów, start masowy nie byłby dobrym rozwiązaniem. Dlatego na starcie zawodnicy ustawiali się czwórkami, które ruszały na trasę, co minutę.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Narty Biegowe  
Srona zawodów

Zima w tym sezonie nas nie rozpieszcza. Z powodu warunków pogodowych w najbliższy weekend (15-16 lutego 2014 roku) zawody Salomon Nordic Sunday na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie odbędą się na trasie sprinterskiej, o długości minimum 1,6 km. Dokładny przebieg trasy i dystans podamy w czwartek lub piątek.

Ze względu na brak opadów śniegu i przeciętne warunki na trasach, a także zbliżający się Bieg Piastów, nie możemy zorganizować biegu na dłuższym dystansie. W każdy weekend na Polanie Jakuszyckiej pojawiają się setki, o ile nie tysiące biegaczy przygotowujących się do Biegu Piastów, którzy także muszą mieć warunki do treningu.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Narty Biegowe  
Srona zawodów

 To absolutny rekord tego sezonu i jeden z lepszych wyników w historii zawodów Salomon Nordic Sunday. W ciągu weekendu (1-2 lutego 2014 roku) na Polanie Jakuszyckiej rywalizowało aż 387 osób – 155 stylem dowolnym i 232 klasykiem. Wygrali: Mateusz Zawół i Joanna Badacz (st. dowolny) oraz Piotr Skowron i Alena Jindriskova (st. klasyczny).

Rywalizacja, zarówno w sobotę i niedzielę, odbyła się na trasie liczącej ok. 8 kilometrów, ale bardzo wymagającej, zarówno kondycyjne, jak i technicznie. Na początku blisko 2 km ostrego podbiegu, a potem sporo zjazdów na zróżnicowanej trasie. W sobotę doświadczenie biathlonowe pomogło Mateuszowi Zawołowi, reprezentantowi gospodarzy, czyli Szklarskiej Poręby. Mateusz w tym sezonie reprezentował Polskę na Uniwersjadzie. Drugiego na mecie Pavla Simka wyprzedził o 5 sekund, a trzeciego Jana Maska o 37 sekund. Wśród pań najlepsza była wicedyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie – Joanna Badacz, przed inną biathlonistką Katarzyną Leją i Czeszką Aleną Jindriskovą.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Narty Biegowe  
Srona zawodów

Salomon Nordic Sunday: Jak na Mistrzostwa Sił Powietrznych w narciarstwie biegowym przystało, ściganie w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej należy uczcić poprowadzeniem trasy przez wzniesienie zwane Samolotem. W ten weekend w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday (1-2 lutego 2014 roku) odbędzie się nie tylko rywalizacja Sił Powietrznych, jak rok temu, ale także Mistrzostwa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na Polanie Jakuszyckiej panują obecnie najlepsze warunki do biegania na nartach i organizowania zawodów w Polsce, tak więc nie dziwi fakt, że kilkaset osób jest zainteresowanych startem w weekendowych zawodach Salomon Nordic Sunday (1-2 lutego 2014 roku). – Mamy mnóstwo telefonów z całej Polski i Czech z pytaniem o trasę – mówi organizator cyklu Beata Lepka. – A ta będzie ciekawa – dodaje z uśmiechem. Po kilku dniach przejeżdżania jakuszyckich tras ratrakiem i skuterami, bieganiu na nartach i godzinach narad, udało się stworzyć trasę o długości 7.700 metrów (może jeszcze delikatnie się wydłużyć). Oczywiście, jak na wojskowe mistrzostwa przystało na trasie musi znaleźć się wzniesienie o nazwie Samolot.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
Salomon Nordic SundayNiestety, ale zima nie chciała na czas zawitać na Kubalonkę. Ten sezon robi niezłe zamieszanie w kalendarzu cyklu Salomon Nordic Sunday. Z powodu braku śniegu organizatorzy musieli odwołać zawody SNS zaplanowane na najbliższy weekend (25-26 stycznia 2014 roku) na Kubalonce!

- Oczywiście postaramy się znaleźć nowy termin na rozegranie zawodów SNS-a na Kubalonce, ale dziś jeszcze nie możemy go podać, ze względu na bardzo napięty kalendarz zawodów w tym miejscu – mówi organizator cyklu SNS Beata Lepka.

We wtorek organizatorzy postanowili zapytać na Facebooku biegaczy, czy byliby zainteresowani zorganizowaniem w to miejsce, wieczornych sprintów na Polanie Jakuszyckiej. Czemu wieczornych? – Nie chcieliśmy na kolejny weekend zabierać turystom możliwości biegania w Jakuszycach – tłumaczy B. Lepka.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Dział - Narty Biegowe  

 
fot. Organizator

Salomon Nordic Sunday:  Kiedyś musi być ten pierwszy raz… Po raz pierwszy w swojej ponad czteroletniej historii cykl Salomon Nordic Sunday przegrał z pogodą. Po raz pierwszy organizatorzy zmuszeni są odwołać zawody i przenieść je na inny termin. W dniach 11-12 stycznia 2014 roku zaplanowany na Polanie Jakuszyckiej SNS nie odbędzie się. Termin przełożonego biegu podamy wkrótce.

- Nie jesteśmy jedynym biegiem, który w ostatnich dniach przegrał z pogodą. Już w poniedziałek decyzję o odwołaniu imprezy podjęli organizatorzy słynnej Jizerskiej Pięćdziesiątki. Dziś niestety my do nich dołączamy – mówi organizator SNS-a Beata Lepka.

A plany były ambitne. W pierwszej wersji na ten weekend zaplanowany był bieg na 18 kilometrów (w stronę Szklarskiej Poręby i przez Kopalnię), potem padła decyzja, że zawodnicy pobiegną na trasie Rozdroże pod Cichą Równią – Kopalnia i powrót. Ale teraz nawet tej trasy nie można dobrze przygotować.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
Monika Strojny: Przedświąteczne zawody inaugurujące piąty sezon cyklu Salomon Nordic Sunday nie są zagrożone. Przypomnijmy, że ten najpopularniejszy w kraju cykl zawodów narciarstwa biegowego dla amatorów rozpoczyna się już 21 i 22 grudnia na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.

Na Polanie Jakuszyckiej jest obecnie ok. 20 centymetrów śniegu ubitego przez ratrak. Do codziennego użytku dla narciarzy przeznaczonych jest kilkanaście kilometrów tras. Na dodatek przed 21 grudnia ma być jeszcze kilka dni z opadami śniegu, niewielkimi, ale zawsze opadami…

- Mogę zapewnić, że zaplanowane na 21 i 22 grudnia na Polanie Jakuszyckiej zawody w ramach Salomon Nordic Sunday na pewno się odbędą – podkreśla Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator popularnego SNS-a. – W najgorszym wypadku jesteśmy przygotowani na wariant awaryjny, czyli ściganie się na pętlach. Ale mogę zapewnić, że trasa zawodów na przedświąteczny weekend będzie miała ok. 10 kilometrów - dodaje organizatorka.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
Dziś część trzecia i ostatnia statystycznego podsumowania czwartego sezonu cyklu Salomon Nordic Sunday. W tej części przeanalizujemy indywidualne dokonania zawodników tego najpopularniejszego w Polsce cyklu dla narciarzy biegowych amatorów.

Zacznijmy od wieku. Najmłodszym zawodnikiem w sezonie 2012/2013 był Hubert Gajowski z Kowar, który w tym roku kończy 8 lat oraz 10-letnia Anna Szkliniarz z Kielc. Najstarszy był Jerzy Podgórski z Łodzi, który w tym roku kończy 76 lat! W tym sezonie odbyło się osiem biegów, ale nie było fizycznej możliwości, by którykolwiek zawodnik wystąpił we wszystkich ze względu na to, że 20 stycznia odbyły się równocześnie dwa: w Paczółtowicach oraz na Polanie Jakuszyckiej.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
Dziś druga część statystycznego podsumowania czwartego sezonu cyklu Salomon Nordic Sunday dla narciarskich biegaczy amatorów. Tym razem chcemy porównać rywalizujących dwoma stylami – klasykiem i dowolnym. Przyjrzymy się, w którym stylu startowało więcej zawodników i w którym poziom był bardziej wyrównany.

Przypomnijmy, że w obu stylach rywalizacja toczyła się na tych samych dystansach. W Wiśle Kubalonce „łyżwiarze” startowali po zakończeniu rywalizacji klasyków, w pozostałych biegach – 15 minut, po tym jak wystartował styl klasyczny. Zacznijmy naszą statystyczną rywalizację od liczby startujących. Tu zdecydowanie górą jest klasyk. W tym stylu w generalce znalazło się 80 zawodniczek i zawodników (aby załapać się do klasyfikacji generalnej należało w tym sezonie zaliczyć pięć z ośmiu startów). W sumie wystartowało w tym sezonie w biegach stylem klasycznym aż 417 osób! W stylu dowolnym w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu znalazło się 36 zawodników i zawodniczek. W sumie, w choćby jednym biegu w sezonie 1012/13 wystartowało 179 osób! Łącznie w obu stylach mieliśmy więc 596 zawodników. Do magicznej granicy 600 osób zabrakło tak niewiele…

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
417 zawodników w klasyku i 179 w stylu dowolnym. To absolutny rekord Salomon Nordic Sunday. To pierwsza liczba dotycząca zakończonego 10 marca czwartego sezonu. W najbliższych dniach – w trzech częściach – zaprezentujemy ich więcej.

Dziś statystyki ogólne, w drugiej części nietypowe porównanie obu stylów, a w trzeciej statystyki indywidualne. W ramach czwartego sezonu Salomon Nordic Sunday odbyło się ostatecznie osiem biegów – 5 na Polanie Jakuszyckiej, dwa w Wiśle Kubalonce i jeden w Paczółtowicach. Z powodu złych warunków pogodowych nie odbył się bieg w Lubomierzu, planowany na 6 stycznia 2013. Suma długości tras wszystkich biegów wyniosła 96,6 km, co daje średnio 12,07 km na bieg. Najdłuższy był bieg w Jakuszycach 17 lutego 2013 roku – 17 km, najkrótszy wyścig w Paczółtowicach 20 stycznia 2013 – 8,5 km. Należy jeszcze wspomnieć o dodatkowym sprincie na dystansie 800 metrów w ramach finału SNS na Polanie Jakuszyckiej – 10 marca 2013 roku. Ten bieg nie był jednak wliczany do klasyfikacji generalnej.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
W niedzielę zakończył się czwarty sezon cyklu Salomon Nordic Sunday. Sezon pod każdym względem rekordowy. Z największą liczbą uczestników, z największą liczbą nagród, z kilkoma startującymi olimpijczykami. Szkoda tylko, że to już koniec. Ale do grudnia 2013, kiedy rozpocznie się piąty sezon już niewiele czasu.

Warunki w niedzielę nie rozpieszczały uczestników, szczególnie biegających stylem dowolnym. Temperatura w niedzielę od rana była dodatnia, śnieg w Jakuszycach był miękki, ale trzeba było biegać i walczyć o dobre miejsce w klasyfikacji generalnej. Tym razem na zawodników czekało 11,6 km z podbiegiem na Samolot od strony Orla. Trochę trzeba było się tam wspinać, choć tym razem nie było widać końca góry, ponieważ wszystkie trasy w Jakuszycach spowiła mgła.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)