Rekordzista Polski w maratonie - Henryk Szost, po raz czwarty startował w Fukuoka Marathon (04.12.2016) i podobnie jak w poprzednich latach zanotował wartościowy rezultat na koniec roku. Wynik 2:10:53 pozwolił zająć mu w Fukuoce szóste miejsce, ale jest też jest najlepszym tegorocznym rezultatem jaki osiągnęli polscy maratończycy. Tym samym Henryk Szost potwierdził miano najlepszego polskiego biegacza na królewskim dystansie. Warto jednak pamiętać, że w bezpośredniej walce przegrał z Arturem Kozłowskim (Orlen Marathon, Igrzyska w Rio de Janeiro).

Maraton w Fukuoce to bardzo prestiżowa impreza, w której tradycyjnie uczestniczą tylko mężczyźni, i to legitymujący się odpowiednim poziomem sportowym. Trzeba mieć ukończone 19 lat i w dorobku maraton w czasie poniżej 2:27 lub półmaraton poniżej 1:05. W tym roku, 70-tą jubileuszową edycję imprezy ukończyło 306 zawodników. Ostatni na mecie Japończyk Ryuya Okazaki, osiągnął wynik 2:45:19.

Start i meta znajdowały się na stadionie Heiwadai. Zwyciężył Etiopczyk Yemane Tsegay (2:08:48) pokonując ubiegłorocznego triumfatora Patricka Makau z Kenii (2:08:57) i Japończyka Yuki Kawauchi (2:09:11).

Na powyższym filmiku z japońskiej telewizji możecie zobaczyć ostatnie kilometry maratonu w Fukuoce (około 13:00 finiszuje Henryk Szost ).