Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Marcin Dulnik: SPAR Budapest Marathon – to wyjątkowa impreza biegowa, która z rou na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem biegaczy. Obecnie to jesienny maraton, ale co ciekawe pierwsza edycja tego biegu odbyła się w kwietniu. Był rok 1984, długo przed biegowym boomem, a uczestnicy maratonu w stolicy Węgier już wtedy otrzymali broszury oraz pamiątkowe koszulki! Dzisiaj to nowoczesny bieg, na który biegacze ściagają z całego świata. To również jeden z najbardziej ulubionych biegów maratońskich dla Polaków. W latach 2009 – 2014 w stolicy Węgier pobiegło prawie 700 biegaczy! Najbliższa edycja tego niezwykłego maratonu już w niedzielę, 9 października! Na liście startowej znajduje się prawie 200 osób z Polski.

W długoletniej historii budapesztańskiego maratonu bieg nie odbył się tylko w 1994 i 1995 roku. Kluczowy jednak był rok 1996, gdy bieg został przeniesiony na termin jesienny, a impreza otrzymała nową energię, która towarzyszy organizatorom do dzisiaj. 

Przez minione ponad 30 lat maraton w Budapeszcie startował z różych części miasta, ale przez kilka edycji rolę startu pełnił miejski park. Ostatnie edycje tego biegu ruszały z Placu Bohaterów, a uczestników było tak wielu, że ostatni biegacze mijali linię startu 10 minut po strzale startera. Jeśli chodzi o trasę tego niezwykego maratonu, to w porównaniu do pierwszych edycji przez lata uległa ona wielu zmianom. Można jednak z czystym sumienem powiedzieć, że biegacze będą mogli podziwiać wiele wspaniałych zabytków węgierskiej stolicy.

SPAR Budapest Marathon to największa impreza biegowa na dystansie 42,195km na terenie Węgier. Podczas biegu uczestnicy kilka razy przebiegają słynnymi budapesztańskimi mostami z jednego brzegu na drugi. Obie części miasta są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNECSO. Poza podbiegami na mosty trasa jest płaska i umożliwia szybki bieg.  Rekord frekwencji w Budapeszcie padł 2 lata temu, była to najliczniejsza impreza biegowa na Węgrzech. Ostatecznie na wszystkich dystansach pobiegło prawie 24 tysiące biegaczy!

Jeśli chodzi o rekordy trasy to wśród mężczyzn wynosi on 2:15:04 ustanowiony podczas pierwszej edycji biegu w 1984 roku. Jeśli chodzi o kobiety, rekordzistką jest Simona Staicu, która na podium maratonu stała czterokrotnie, a w 2010 roku nabiegała rekordowe 2:37:47.

Wyjątkową rekordzistką jest Judit Földingné Nagy, która ma na koncie najwięcej zwycięstw w budapesztańskim maratonie. Na 11 startów w stolicy Węgier zwyciężyła 7 razy, w tym raz jako matka karmiąca.

„Po raz pierwszy pobiegłam w Budapeszcie w 1998 roku, gdy w stolicy Węgier odbywały się Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Maraton był 6 tygodni później, na jesieni. Wówczas wiele koleżanek biegało maraton w okolicach 2:40, więc nie było łatwo wygrać rywalizację. W 2003 roku również było ciekawie, ponieważ przez długi czas wahałam się, czy wystartować w Budapeszcie. Decyzję podjęłam w ostatniej chwili i udzielił mi się taki entuzjazm, że ostatecznie wygrałam ten bieg! Potem stanęłam na linii startu jeszcze w 2006 roku, wkrótce po urodzeniu syna Peti. Ten bieg kosztował mnie wiele sił, na mecie poznałam namiot z tlenem od wewnątrz, to był w ogóle bardzo trudny dzień” – wspomina Judit Földingné Nagy.

Począwszy od 1984 roku László Lengyel opuścił tylko dwie edycji maratonu w Budapeszcie. Obie absencje potrafi bardzo dobrze usprawiedliwić.

“Jesienią 1995 roku podczas treningu w górach Pilis ześlizgnąłem się ze skał I złamałem nogę w dwóch miejscach. Lekarz powiedział mi wtedy, że nie będę już w stanie biegać. Przeszedłem operację, podczas której w mojej nodze umieszczono rurkę z wieloma śrubami. Kolejny maraton w Budapeszcie pobiegłem już w 1997 roku z tą rurką w nodze! Wiedziałem, że jeśli mój stan się pogorszy na trasie, to zwolnię. Do mety dotarłem w całkiem niezłym czasie, a już rok później pobiegłem już bez tego żelastwa. Kolejny maraton opuściłem w 2012 roku z powodu bólu w obu nogach. Mam jednak nadzieję, że jeszcze długo będę mógł cieszyć się bieganiem w Budapeszcie. Towarzyszy mi przy tym tak wiele wspaniałych przeżyć. Mimo, że wielokrotnie się przeprowadzałem w ostatnich latach, zawsze zabieram ze sobą numery startowe i medale.” – podkreśla László Lengyel.

W Expo przed maratonem zaangażowanych jest ponad 40 wystawców. Na trasie maratonu muzykę na żywo gra ponad 30 grup muzycznych i artystów wykonujących różne rodzaje muzyki – chóry, bębniarze, jazz, folk, kapele rockowe itd. Podczas biegu uczestnicy zjadają około 320 pudełek bananów, 300 kg pastylek glukozy, 6000 litrów Powerade i wykorzystują 8500 gąbek. Zabezpieczenie medyczne składa się z blisko 80 osób, prawie 10 ambulansów, 3 ratowników na motocyklach oraz 3 na rowerach. Dyrektorem Budapest Marathon jest Árpád Kocsis, który ma na koncie 6 przebiegniętych maratonów.

We wrześniu odbyła się 31. edycja WizzAir Budapest Half Marathon, w którym wzięło udział prawie 15 000 biegaczy. Wśród nich znajdowało się ponad 2000 uczestników z 77 krajów, w tym  163 biegaczy z Polski.
 
 
 
 
 
 
 


{moscomment}