2 kwietnia 2016 roku odbył się Sportisimo Prague Half Marathon, impreza z certyfikowanym złotym znakiem jakości IAAF – the IAAF Road Race Gold Label. Dla Polaków najważniejszą informacją jest wspaniały wynik jaki osiągnęła w Pradze nasza zawodniczka - Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek). Zajmując siódme miejsce, udało się jej uzyskać wspaniały rezultat - 01:10:06, który jest nowym rekordem Polski w półmaratonie! Polka była najlepszą Europejką i potwierdziła formę, przed igrzyskami w Rio. Przypomnijmy, że minimum w maratonie Kowalska osiągnęła podczas zeszłorocznego maratonu w Berlinie (2:29:41).

Zawody ukończyło ok. 10 000 biegaczy. Od zeszłego roku został wprowadzony limit uczestników, ze względu na to, że historyczna cześć miasta nie może pomieścić większej liczby osób. Wiadomo jednak, że to właśnie zabytki i możliwość ich podziwiania podczas biegu, przyciągają tak liczną rzeszę zawodników, nie tylko z Czech ale z całego świata.

Zarówno półmaraton jak i maraton w Pradze, mają renomę jednych z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych. Listy startowe na oba biegi zapełniają się błyskawicznie. W dniu biegu, w sobotę, pogoda była przepiękna. Słońce i temperatura ok. 10 stopni bardzo sprzyjała bieganiu na dobrym poziomie.
Zwycięska Kenijka Violah Jepchumba uzyskała czas 1:05:51, który jest jej nowym rekordem życiowym. Drugą zawodniczką na mecie była ubiegłoroczna triumfatorka Sportisimo Prague Half Marathon – Etiopka Worknesh Degefa (1:06:14), trzecie miejsce wywalczyła Kenijka Gladys Yator (1:08:39).

Wśród mężczyzn triumfował ubiegłoroczny zwycięzca Kenijczyk Daniel Wanjiru osiągając również znakomity czas 59:20.  Drugie miejsce zajął również pochodzący z Kenii Barselius Kipyego (59:30),  trzeci był Etiopczyk Adguna Takele  (59:40).   

 

 

{moscomment}