Marcin Dulnik: Jubileuszowy 30. Budapest Marathon, który odbędzie się 11 października w stolicy Węgier wzbudza spore zainteresowanie biegaczy z całego świata. Na 3 miesiące przed imprezą na liście startowej biegu znajdują się nazwiska ponad 6000 biegaczy z prawie 70 krajów. Polacy tradycyjnie będą jedną z najliczniej reprezentowanych narodowości na budapesztańskim maratonie. Do startu w maratonie zgłosiło się już 210 biegaczy z Polski, co oznacza, że na kilkanaście tygodni przed biegiem chętnych do startu w jubileuszowym biegu jest o ponad 40 osób więcej, niż w ubiegłorocznej edycji Budapest Marathon.

Polacy coraz chętniej wybierają Budapeszt, jako cel wyjazdu na maraton. Dwa lata temu bieg w stolicy Węgier na dystansie 42,195km ukończyło 93 Polaków, w ubiegłym roku do mety dobiegło ponad 169, a do tegorocznej, jubileuszowej edycji imprezy zgłosiło się już 210 biegaczy z Polski.

Atutem imprezy jest płaska, za wyjątkiem podbiegów i zbiegów w okolicach mostów, szybka  trasa prowadząca przez centrum miasta wzdłuż Dunaju, w okolicy najważniejszych zabytków Budapesztu wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Jest to maraton średniej wielkości, z trasą zatwierdzoną przez AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych).  Budapeszt jest jedyną stolicą na świecie z  tak wieloma leczniczymi gorące źródłami. Biegacze po trudach maratonu mogą skorzystać z kąpieli w budapesztańskich basenach i łaźniach.

„Jak mówi przysłowie doskonale znane w obu krajach: Polak – Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki! Cieszymy się, że tak wielu Polaków wybiera właśnie Budapeszt na miejsce swojego jesiennego maratońskiego startu. Maraton w węgierskiej stolicy jest doskonałą okazją, aby biegając zwiedzać nasze piękne miasto oraz jego słynne zabytki m.in. Operę i Parlament. Jubileuszowa edycja Budapest Marathon zapowiada się wspaniale! – powiedział Árpád Kocsis, dyrektor 29. SPAR Budapest Marathon.

Organizatorzy Budapest Marathon w tym roku podjęli współpracę z Marcinem Dulnikiem, blogerem prowadzącym bloga DulnikBiega.pl, który został polskim ambasadorem imprezy. Do jego zadań należy promowanie budapesztańskiego maratonu w Polsce oraz udzielanie informacji o imprezie biegaczom zainteresowanym startem w stolicy Węgier.

Budapest Marathon to impreza międzynarodowa, organizowana od 1984 roku. Jest wydarzeniem  coraz chętniej wybieranym przez biegaczy, zwłaszcza z krajów zachodnich oraz skandynawskich.  Największą popularnością impreza cieszy się wśród Brytyjczyków, których do tegorocznej edycji zgłosiło się już prawie tysiąc.
 


 
{moscomment}