Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne


 Pacemekerzy przed startem do maratonu

Janusz Tybuszewski  TS Opatrunki Toruń/Drużyna Szpiku: Helsinki - miasto zwane „ Córką Bałtyku” wybrałem na kolejny mój start w maratonie zagranicznym. W lipcu br. odbyły się tu ME w LA. Stadion Olimpijski w przeszłości był areną wielu ważnych imprez sportowych m. in. Igrzysk Olimpijskich w 1952r, MŚ i ME w LA. Miasto pełne zieleni, otoczone ze wszystkich stron morzem.

EXPO było w hali TOOLO SPORTS. Przed wejściem maratończyków witał z pomnika Lasse Viren 4-krotny mistrz olimpijski z Monachium 1972, Montrealu 1976 na 5 i 10km. W kompleksie sportowym poza w/w halą znajduje się stadion olimpijski z imponującą wieżą, stadion HJK, wielu boisk treningowych piłkarskich ( na których od rana do wieczora coś się działo), basen oraz hala z lodowiskiem arena MŚ w hokeju na lodzie. Biuro zawodów – skromne, ok. 10 stoisk ze sprzętem sportowym, medycznym, odżywkami. Dla obcokrajowców był oddzielny punkt wydawania nr startowych.

MARATON –
zaplanowany został na sobotę, godz. 15.00 (podobnie w Sztokholmie czy Oslo). Start nastąpił między w/w halą Toolo Sport a stadionem olimpijskim przy pomniku Paavo Nurmiego 9-krotnego mistrza olimpijskiego w biegach długich. Temperatura ok. 23 stopni, pacemarkerzy byli w przedziale czasowym 3h, 3.5h … 5h. Trasa przygotowana przez organizatorów była urozmaicona, biegliśmy po terenie pofałdowanym, niezwykle wymagająca po różnych osiedlach, praktycznie 2-krotnie obiegliśmy zatokę. Przy okazji można było zobaczyć największe atrakcje Helsinek z perspektywy biegowej. Od 7km średnio, co 3km można było skorzystać z wody lub Gotorade Lemon, poza tym na trasie można było skonsumować banany, ogórki oraz ok. 35km z energo-żelu. Meta maratonu była na stadionie olimpijskim. Finiszowe metry kończyliśmy wzdłuż głośno dopingującej widowni, która zapełniła główną trybunę. Na mecie każdy z biegaczy otrzymał medal oraz pakiet żywnościowy. Bieg ukończyło 4251 zawodników w tym 1047 pań. Zawody zdominowali zawodnicy z Kenii i Etiopii. Tak na marginesie, ciekawie by było gdyby nie pomoc kibiców przed startem zawodnikowi nr 5 (późniejszy zwycięzca maratonu), który wyszedł z ogrodzenia na kilka min. przed startem za potrzebą i później błądził, by wrócić na start.

Zwycięzcy maratonu:
Panie :       1. Biwott Salome Kenia   2.41.55
                   2. Pautiniemi Leena Finlandia  2.43.04
                   3. Kiptoo Sarah   Kenia  2.46.36

 Panowie :  1. Kurgat Titus Kenia   2.22.47
                   2. Tekeliab Endall Etiopia  2.22.48
                   3. Małyo Kiplagat Kenia 2.23.32

Satysfakcja
W odstępie 5 tygodni ukończyłem 2 maratony skandynawskie (drugi Sztokholm) z metą na stadionach olimpijskich i ciekawymi datami 1912, 1952, 2012.

Poza stroną sportową wiele czasu wraz z rodziną spędziłem na zwiedzaniu miasta. M. in. trafiliśmy na chrzciny prawosławne dziecka w największej poza Rosją prawosławnej Katedrze Uspieńskiej, skosztowaliśmy narodowe potrawy z ryb na Market Square (ceny od 10 e), najważniejsze obiekty zostały zaliczone.

Helsinki – można zwiedzić na wiele sposobów. Poza biegiem w maratonie, pieszo, rowerem (wypożyczenie w hostelu doba 10e ) komunikacją miejską (bilet 2e – 1h), autobusami turystycznymi typu City Bus oraz statkami. Inf:  www.helsinkicity.fi

Dla wybierających się w przyszłości do Helsinek podaję podstawowy koszt wyjazdu.
- samolot LOT 302zł bilet wykupiony 5 m-cy wcześniej
- dojazd z lotniska do centrum w 2 strony  2 x 4.5e
- nocleg osobo/doba 24e w pokoju 3-osobowym
- wpisowe maraton 50e

Janusz Tybuszewski  TS Opatrunki Toruń/Drużyna Szpiku
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   czas 3.59.15
Widok na kompleks sportowy, na górze wieża stadionowa


Zawodnicy w chłodzie oczekiwali na zawody przed halą Toolo Sports i pomnikiem L. Virena


Zawodnicy chwilę po starcie do maratonu w Helsinkach


 Zwycięzca maratonu Biwott Salome Kenia


Finiszowe metry
Katedra Luterańska


Katedra Uspieńska


Ołtarz w Katedrze Uspieńskiej
Pomnik „ Sibeliusenpuisto” zbudowany ze stalowych rur


  Helsinki z 11-piętra
{moscomment}