Paweł Piszczek: 4 maraton w Sztokholmie już za nami. Z 15 968 startujących, bieg ukończyło 14 686 zawodników, a wśród nich laureaci konkursu „Festiwal Biegowy dookoła Europy” - Przemysław Cieślak i Tomasz Mastalerz. Tegoroczny maraton okazał się jak do tej pory jednym z najtrudniejszych rozgrywanych w stolicy Szwecji. Ciężkie warunki atmosferyczne, temperatura 4-6 °C, deszcz i silny wiatr, były nie małym wyzwaniem.

Trasa maratonu przebiega przez centrum Sztokholmu przez 5 wysp: Östermalm, Gamla Stan, Södermalm, Längholmen i Djurgärden oraz nabrzeżem kanałów Morza Bałtyckiego i brzegiem jeziora Mälaren. Biegnie przez najważniejsze ulice stolicy Szwecji, obok pałacu królewskiego, gmachu parlamentu, ratusza, dworca głównego.
 
 
W czasie naszego pobytu pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca. Według niektórych opinii warunki pogodowe były najgorsze ze wszystkich dotychczasowych edycji – relacjonuje Przemek Cieślak. Jednakże radość z osiągniętej mety, usytuowanej na bieżni Stadionu Olimpijskiego wynagrodziła cały trud włożony w przygotowania do tego skandynawskiego maratonu – Tomasz Mastalerz.

Meta umieszczona jest na stadionie olimpijskim z 1912 roku. Najbardziej niezwykłym wydarzeniem będzie jubileuszowy maraton w Sztokholmie, którego pierwsza edycja odbyła się sto lat temu podczas V Igrzysk Olimpijskich. Już 14 lipca 2012 roku będzie można przebiec taką sama trasą jak olimpijska, czyli dystans 40.200 km.

Wyniki ASICS Stockholm Marathon 2012

Mężczyźni:
1  Methkal Abu Drais    Jordania 2.19.16
2 Dereje Debele Tulu    Etiopia   2.19.45
3 Sahle Warga Betona Etiopia   2.20.07

Kobiety:
1 Derebe Godana Etiopia 2.40.19
2 Veronika Lopatina Rosja 2.44.58
3 Belaynesh Jida Etiopia 2.45.53

za: festiwalbiegowy.pl


{moscomment}