Dział - Maratony zagraniczne

Khapilina
Robert Zakrzewski: 37. Wizz Air Sofia Marathon przejdzie do historii nie ze względu na wyniki sportowe, a na wyniki testów antydopingowych. Na zażywaniu tej samej niedozwolonej substancji przyłapani zostali zwycięzca i zwyciężczyni imprezy: Marokańczyk Youssef Sbaai i Ukrainka Viktoriia Khapilina. Biegaczka w przeszłości nie raz startowała w Polsce.

To był jeden z nielicznych maratonów rozgrywanych jesienią w którym mogli sprawdzić się biegacze w międzynarodowej obsadzie. W drugi weekend października nad rzeką Bojańską rywalizowało w sumie 2700 osób na trzech dystansach. Zawody posiadały brązowy certyfikat World Athletics.

Wśród mężczyzn najlepsi byli Marokańczycy Youssef Sbaai i Reduan Nouini, którzy wspólnie przekroczyli linię mety z czasem 2:13:03, co jest też rekordem imprezy. Za zwycięzcę uznany został ten pierwszy. Podium uzupełnił debiutant Holender Mohamed Ali (2:16:21)

Równie zacięty był bieg kobiet, ale tu nie potrzebny był werdykt sędziów. Najlepsza była 28-letnia Ukrainka Viktoriia Khapilina, która ustanowiła rekord życiowy z czasem 2:27:57, a także rekord zawodów. Druga metę minęła Kenijka Jebet Noam (2:28:41), a trzecia była jej rodaczka Cynthia Kosgei (2:32:10).

Nieco miesiąc po wyścigu organ tropiący dopingowych oszustów, czyli Athletics Integrity Unit poinformował o tymczasowym zawieszeniu zwycięzców maratonu w Sofii. W ich organizmach wykryto taką samą zakazaną substancję czyli rekombinowane EPO. Test przeprowadzony był po zawodach. Teraz sprawa zawodników czekać będzie na rozstrzygnięcie.

Dodajmy, że Viktoriia Khapilina w 2019 roku zwyciężyła Cracovia Maraton z czasem 2:28:03 czym ustanowiła rekord imprezy. Rok wcześniej podczas Gdynia Półmaratonu była 4. z wynikiem 1:14:19. W 2015 roku podczas Półmaratonu Warszawskiego zajęła 7. miejsce z rezultatem 1:17:08.