Strona Imprezy


Tak miało być... oficjalne video zapowiadające Maraton w Paryżu 2020...

Maraton dla par biegowych jak mówią niektórzy, czyli Marathon de Paris 2020, został odwołany definitywnie. Organizatorzy najpierw przenieśli termin z 5 kwietnia na 18 października, a następnie jeszcze raz przesunięto datę na 15 listopada. Teraz niestety zapadła ostateczna decyzja odwołująca rywalizację pod Wieżą Eiffla.

W Maratonie Paryskim zwykle startuję ok. pięćdziesięciu tysięcy biegaczy z czego połowę stanowią obcokrajowcy, z prawie wszystkich państw na świecie. Na trasie można podziwiać takie zabytki jak Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe), Pola Elizejskie (Champs-Elysées), Plac Zgody (Place de la Concorde), Plac Bastylii (Place de la Bastille), Katedrę Notre Dame i oczywiście Wieżę Eiffla.

Historia maratonu w Paryżu sięga jeszcze XIX w. Po sukcesie biegu maratońskiego jako dyscypliny na pierwszych igrzyskach nowożytnych w Atenach (1896), zorganizowano szybko także zmagania w Paryżu. W dniu 18 lipca 1896 r. zwyciężył Anglik Leonard Hurst. Kolejna impreza odbyła się jednak dopiero… w 1976 r. Od tego czasu Maraton Paryski jest jedną z najpopularniejszych imprez biegowych na świecie. W 1993 r. triumfował jak dotychczas jedyny Polak - Leszek Bebło (2:10:46).