Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne

world recordfot. Bank of America Chicago Marathon

Ilona Berezowska: Po odwołaniu maratonów w Nowym Jorku i Berlinie, biegacze nie mieli wątpliwości, że ta decyzja jest już tylko formalnością. Maraton w Chicago również się nie odbędzie.

Miałem nadzieję, że zobaczę wszystkich na linii startu 11 października, ale naszym priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo uczestników i wolontariuszy

- powiedział Carey Pinkowski, dyrektor maratonu w Wietrznym Mieście, gdzie przed rokiem padł rekord frekwencji - 45 786 uczestników.

Na trasie zeszłorocznego biegu padł również rekord świata w maratonie kobiet. Stało się tak za sprawą Brigid Kosgei, która obroniła tytuł i przekroczyła linię mety z czasem 2:14:04, detronizując Paulę Radliffe na pozycji rekordzistki świata (2:17:18 w 2002 r.). Kenijka tuż za metą ogłosiła, że może biegać jeszcze szybciej. Niestety z powodu koronawirusa, nie będzie miała okazji tego udowodnić.

Bieg i wszystkie imprezy towarzyszące zostały odwołane. Biegacze będą się mogli ubiegać o zwrot kosztów lub przenieść swój udział w maratonie na 2021, 2022 lub 2023 rok. Niedługo zostaną również ogłoszone zasady biegu wirtualnego.

Chicagowski bieg nie odbędzie się po raz drugi. Poprzednio został odwołany w 1987 r. Wtedy była to jednak kwestia nie bezpieczeństwa a braku funduszy. W ostatniej chwili ze współpracy wycofał się ważny partner biznesowy. Wtedy organizatorzy podjęli decyzję o starcie jedynie półmaratończyków. Kolejne zamieszanie, już podczas trwania biegu, przyszło w 2007r. Wtedy maraton został zawieszony po upływie 3h i 30 minut. Powodem były rekordowe upały.

Chicago Marathon to już przedostatni odwołany bieg Wielkiej Szóstki. Wcześniej taką decyzję podjęli organizatorzy w Bostonie, Nowym Jorku i Berlinie. W Tokio na trasę wybiegli jedynie zawodnicy z elity. Losy tegorocznej edycji maratonu w Londynie mają zostać ogłoszone pod koniec lipca, jednak wiele wskazuje na to, że również i ten bieg trzeba będzie przenieść na przyszły rok.

chicago1fot. Bank of America Chicago Marathon