Dział - Maratony zagraniczne 

Seria rekordów w biegach ulicznych trwa już od jakiegoś czasu. Dziś nowymi rekordami mogą pochwalić się organizatorzy 10K Valencia Ibercaja w Hiszpanii. Mimo fantastycznej obsady biegu chyba nikt nie spodziewał się aż takich wyników. Rekord świata, rekord europy, rekord trasy i akcent specjalny - rekord Polski Karoliny Nadolskiej. Ręce same składają się do braw.

O swoje miejsce w historii dzisiaj zawalczył Rhonex Kipruto z Kenii, który ruszył bardzo mocno od samego startu. Osiągnął niesamowity międzyczas na 5 km - 13:18. Jakby tego było mało drugą piątkę pobiegł w 13:06, co jest wynikiem lepszym od rekordu świata na tym dystansie. Ostatecznie nie dając szans rywalom, Kipruto zameldował się na mecie z wynikiem 26:24! Tym samym poprawił poprzedni rekord świata należący do Joshua Cheptegeia z Ugandy o 14 sekund. Ugandyjczyk cieszył się swoim wynikiem zaledwie 6 tygodni (wywalczył go również w Walencji, 1 grudnia 2019).

Zacięta walka toczyła się także o kolejne miejsca na podium. Ostatecznie na drugiej pozycji uplasował się Kenijczyk Benard Kimelii z rezultatem 27:12. Trzecie miejsce zajął rekordzista Europy Julien Wanders ze Szwajcarii osiągając wynik 27:13, ale i tak poprawił rekord Europy o 12 skund należący poprzednio także do niego.

Rywalizacja kobiet również była imponująca. Po raz pierwszy w historii w jednym biegu na 10 km, trzy kobiety uzyskały wynik poniżej 30 minut. Wydawało się, że również w tej rywalizacji będziemy się cieszyć nowym rekordem świata. Niestety pierwotnie ogłoszony wynik Kenijki Sheili Chepkirui - 29:42, skorygowano o 4 sekundy do rezultatu 29:46. Na pocieszenie zwyciężczyni mogła się cieszyć rekordem trasy (dotychczasowy 30:15) i nowym własnym rekordem życiowym. Swoją drogą korekta czasu na tej rangi imprezie jest dość szokującym wydarzeniem. Przyczyny na razie nie są nam znane.

Pozostałe miejsca na podium przypadły również zawodniczkom z Kenii, także poprawiającym swoje rekordy życiowe na dystansie 10 km. Drugie miejsce zajęła Rosemary Wanjiru z wynikiem 29:50, trzecie Norah Jeruto z czasem 29:51.

Fantastycznie pobiegła nasza rodaczka Karolina Nadolska. Po 7 latach poprawiła własny rekord Polski o jedną sekundą, który od dziś wynosi 32:08.

10K Valencia Ibercaja - mężczyźni

1. KIPRUTO Rhonex (KEN) 26:24 WR
2. KIMELI Benard (KEN) 27:12
3. WANDERS Julien (SUI) 27:13 AR

10K Valencia Ibercaja - kobiety

1. CHEPKIRUI Sheila (KEN) 29:46
2. WANJIRU Rosemary (KEN) 29:50
3. JERUTO Norah (KEN) 29:51