Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne 

Ten weekend był wyjątkowy dla historii maratonu. Wyniki były już tak wyśrubowane, że trudno było liczyć, że w krótkim czasie padną dwie kolejne niewiarygodne granice. Najpierw Kenijczyk Eliud Kipchoge przebiegł maraton w mniej, niż dwie godziny. A wczoraj w Chicago (13.10.2019) jego rodaczka Brigid Kosgei, niespodziewanie poprawiła rekord świata Pauli Radcliffe! Wydawało się, że niesamowity wynik Brytyjki – 02:15:25, z Maratonu Londyńskiego w 2003 roku, jeszcze przez długie lata będzie nieosiągalny.

Tamten rezultat był tak kosmiczny, iż bywało, że wątpiono w czystość rywalizacji. Tymczasem 25-letnia Kosgei w Chicago, biegła jakby była z innej biegowej planety. Nad drugą Etiopką Ababel Yeshaneh, wypracowała prawie 7 minut przewagi. Wszystkiemu przyglądała się na miejscu Paula Radcliffe… Kosgei poprawiła wynik Brytyjki o 81 sekund.

Brigid Kosgei na pewno nie jest zawodniczką znikąd. W zeszłym roku również triumfowała w Chicago (2:18:35), w tym roku w kwietniu, zwyciężyła w Londynie (2:18.20) zostając jego najmłodszą zwyciężczynią w historii. Co więcej, podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że jej celem jest poprawienie rekordu 17-letniego rekordu świata.

Na mecie w Chicago, Kosgei powiedziała, że czuła się znakomicie, a z każdym przebiegniętym kilometrem miała coraz więcej energii.

W cieniu rywalizacji pań, wśród mężczyzn w Chicago, najszybszy był Kenijczyk Lawrence Cherono - 2:05:45.

Wyniki - Bank of America Chicago Marathon, 13.10.2019

Kobiety
1. Brigid Kosgei (Kenia) 2:14.04 - rekord świata
2. Ababel Yeshaneh (Etiopia) 2:20.51
3. Gelete Burka (Etiopia) 2:20.55

Mężczyźni
1. Lawrence Cherono (Kenia) 2:05.45
2. Dejene Debela (Etiopia) 2:05.46
3. Asefa Mengstu (Etiopia) 2:05.48

Wszystko to wygląda jak wspaniały sen, ale już pojawiają się pytania, czy przebudzenie nie będzie szokiem. Co bardziej dociekliwi przypominają, że Kenijka należy do grupy menedżerskiej Federico Rosy – tego samego, który opiekował się zdyskwalifikowanymi za doping: mistrzynią olimpijską Jemimą Sumgong, dwukrotną zwyciężczynią z Chicago Ritą Jeptoo czy trzykrotnym mistrzem świata Asbelem Kipropem.