Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

2019 Berlin marathon 2019 konferencje 006Fot. Irena Hulanicka

W miniony piątek 27-go września w Mistrzostwach Świata Dausze w Katarze, o godz. 23.59 czasu lokalnego (22.59 w Polsce) wystartował maraton kobiet. Pora podyktowana była ekstremalnymi upałami i miała złagodzić skutki biegania, w tak trudnych warunkach. Nie obyło się jednak bez dramatów. Dwa dni później w Berlinie odbyła się 46. edycja maratonu. O wielkim sukcesie i niewielkim dramacie może mówić zwycięzca Kenenisie Bekele.

Na przykładzie tych dwóch maratonów z łatwością możemy zobaczyć jaki wpływ na bieganie ma temperatura i wilgotność powietrza. Kobiety na Mistrzostwach Świata w Dausze startowały przy wilgotności 73,3 procent, a odczuwalna temperatura wynosiła ponad 40 stopni.

Zawodniczki słaniały się na nogach, schodziły z trasy i trafiały pod kroplówki. Czas najszybszej kobiety był najsłabszy w historii i trudno się dziwić. Najwięcej siły zachowała Kenijka Ruth Chepngetich, która ukończyła maraton w rezultatem 2:32.42. Sił zabrakło jej już jednak podczas udzielania wywiadów, podczas których Ruth zasłabła. Z 68 uczestniczek, które stanęły na starcie, na metę dotarło... zaledwie 40.

W najbliższą sobotę zostanie rozegrany maraton męski. Jeśli warunki się nie zmienią sytuacja może sie powtórzyć.

Z kolei 29 września w niedzielę w Berlinie Etiopczykowi Kenenisie Bekele zabrakło zaledwie dwóch sekund do rekordu świata w maratonie. To też dramat... ale przynajmniej nie zagrażający zdrowiu i życiu. Bekele nie miał w tym roku szczęścia i start w Berlinie potraktował bardzo prestiżowo. Nie tylko zamierzał wygrać jak w trzy lata temu (2:03:03), lecz też powalczyć o rekord. To pierwsze się udało, wygrał z czasem 2:01:41, pokonując rywali w pięknym stylu. Do szczęścia zabrakło dwóch sekund. Po występie w 46. edycji BMW Berlin Marathon, Kenenisa Bekele wskoczył na drugie miejsce maratońskiej listy wszechczasów. Obiecał, że to jeszcze nie jest jego ostatnie słowo.

Podobnie było w tym we Wrocławiu. Do rekordu trasy w Maratonie Wrocławskim Kenijczykowi zabrakło zaledwie 4 sekund. Cosmas Mutuku Kyeva ukończył trasę w 02:13:32. Jednak jego strata wynikała z tego, że podczas biegu okazywał serdeczność kibicom, przybijał piątki dzieciakom... i najwyraźniej nie kontrolował czasu :) Na pocieszenie, za swoją postawę, otrzymał od dyrektora Wrocław Maratonu Wojciecha Gęstwy, specjalną premię finansową, w wysokości 5000 zł.

Wracając do Maratonu Berlińskiego, trzeba dodać, że podium uzupełnili zawodnicy również ze świetnymi rezultatami. Drugie miejsce w Berlinie wywalczył Etiopczyk Birhanu Legese, który uzyskał wynik 2:02:48. Trzeci finiszował Sisay Lemma z czasem 2:03:36.

W rywalizacji kobiet do połowy dystansu, wydawało się faworytką jest Gladys Cheromo. Jednak rekordzistka trasy i trzykrotna zwyciężczyni Maratonu Berlińskiego, z powodu złego samopoczucia nie ukończyła biegu, schodząc mocno osłabiona na 32 kilometrze.
Zwyciężyła Ahete Bekere uzyskując wynik 2:20:14. Druga dobiegła Mare Dibaba z rezultatem 2:20:21. Podium uzupełniła Sally Chepyego z czasem 2:21:06.