Rob: Great North Run: Kenijka Kosgei szybka jak nigdy, ale rekord bez zmian.

Po raz kolejny półmaraton Great North Run udowodnił, że należy do biegów świetnych. Szósty raz z rzędu najlepszy okazał się Brytyjczyk Mo Farah. Ale prawdziwą sensację wzbudziła Kenijka Brigit Kosgei uzyskując rekordowy wynik, którego nie powstydziłby się niejeden z biegaczy.

Zwyciężczyni maratonów rozgrywanych w Chicago i w Londynie, tym razem błysnęła formą na dystansie o połowę krótszym. Trasę prowadzącą z Newcastle do miasta South Shields pokonała w rekordowo szybkim czasie wynoszącym 1:04:28. Tak szybko jeszcze nie biegła żadna zawodniczka w historii.

W półmaratonie IAAF notuje dwa rekordy świata : 1:04:51 – w biegu mieszanym i 1:06:51 - w biegu bez udziału mężczyzn. W miniony weekend ten drugi zostałby wręcz zmiażdżony, bo z Newcastle elita pań startowała osobno, przed biegiem masowym. Jednak światowe tabele ani drgną. Wszystko z powodów regulaminowych.

Chodzi tu o dwie podstawowe sprawy: trasa półmaratonu w północnej Anglii posiada zbyt dużą liczbę przewyższeń między startem a metą (1 m na km - red). Dodatkowo odległość w linii prostej między początkiem a końcem biegu wynosi więcej niż 50 procent długości dystansu. Dlatego zamiast rekordu świata, na pocieszenie Kenijce zostanie nowy rekord trasy.

Przeglądając europejskie rankingi zobaczymy, że w tym sezonie tylko 68 zawodników pobiegło szybciej od Brigit Kosgei. I nie mówimy tu o amatorach, tylko o czołowych zawodnikach ze swoich krajów jak Polak Krystian Zalewski (1:02:34), Włoch Daniele Meucci (1:02:49) czy Niemiec Richard Ringer (1:02:10).

W biegu mężczyzn po raz szósty z rzędu wygrał sir Mo Farah i został pierwszym biegaczem, który dokonał tej sztuki. Długo Brytyjczyk walczył nie tylko z czasem, ale i Etiopczykiem Tamiratem Tolą – wicemistrzem olimpijskim w maratonie z Rio. Faworyt zaatakował na zbiegu tuż przed 20 km. Metę przekroczył z czasem 59:07. Nieoficjalnie będzie to jego najlepszy wynik w jego karierze, a także rezultat lepszy od rekordu Europy (59:13 Julien Wanders -red). Jednak ze względu na wymienione już kwestie prawne za rekordy nie zostanie uznany.

Zarówno Mo Farah jak i Brigit Kosgei przygotowują się obecnie do Maratonu Chicagowskiego. Wracają do Wietrznego Miasta w glorii ubiegłorocznych zwycięzców. Czy uda im się powtórzyć sukces przekonamy się już w październiku.

W półmaratonie Great North Run wzięli udział Polacy, ale z pewnością liczyli na więcej. Adam Nowicki był 19. z czasem 1:05:31. Natomiast wśród pań Anna Gosk uzyskała wynik 1:19:07, co dało jej 176 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Great North Run - wyniki mężczyzn

1 Mo Farah (GBR) - 59:07
2 Tamirat Tola (ETH) - 59:13
3 Abdi Nageeye (NED) - 59:55
4 Callum Hawkins (GBR) - 1:00:39
5 Bashir Abdi (BEL) - 1:01:11

Great North Run - wyniki kobiet

1 Brigid Kosgei (KEN) - 1:04:28
2 Magdalyne Masai (KEN) -1:07:36
3 Linet Masai (KEN) – 1:07:44
4 Mary Kaitany (KEN) - 1:07:58
5 Charlotte Purdue (GBR) - 1:08:10