Dział - Maratony zagraniczne

maratona di roma

Jedna z naszych czytelniczek zadała nam pozornie banalne pytanie: Kiedy odbędzie się Maraton w Rzymie, w 2020 roku? Tak naprawdę, to nikt jeszcze tego oficjalnie nie wie. W Wiecznym Mieście doszło do sporu prawnego między dotychczasowym organizatorem, a władzami miasta. Poszło oczywiście o pieniądze i procedurę przetargową. Atielle Roma srl - podmiot organizujący bieg jeszcze w 2018 roku, uważa że jest jedynym dysponentem marki „Maratona di Roma”. W 2019 roku, władze Rzymu zorganizowały maraton wraz z włoską federacją lekkoatletyczną, pod nazwą „Maratona Internazionele di Roma”.

25. jubileuszowa edycja została ogłoszona jako wielki sukces… jednak postanowiono powrócić do procedury przetargowej. Sprawa miała znaleźć swój finał w sądzie. W zakulisowych rozmowach doszło jednak do kompromisu. Impreza ma wrócić do poprzedniego organizatora, a władze Rzymu uznały wypracowane porozumienie za swój sukces… czyli wszyscy zadowoleni. Na chwilę obecną maraton ma organizować konsorcjum czterech firm: Infront Italy Spa, Italy Marathon Club ssdrl, Atielle Roma srl, Corriere dello Sport srl. Nowy, stary organizator ma lada moment ogłosić termin i otworzyć zapisy. Na 99,9% będzie to niedziela 29 marca 2020 roku.

Mamy nadzieję, że to takich sytuacji nie dojdzie nigdy na przykład w Warszawie, gdzie odbywają się dwa duże maratony, organizowane przez prywatną fundację, spółkę skarbu państwa i władze miasta.