Strona imprezy

wroc maraton 2018 894

Robert Zakrzewski: Wprowadzenie stanu wyjątkowego na Słowacji mocno pokrzyżowało plany organizatorom najstarszego maratonu w Europie. 97 Koszycki Maraton Pokoju odbędzie się okrojonej formule i bez udziału elity. Ze startu musiał zrezygnować Kamil Jastrzębski, który liczył na poprawę rekordu życiowego.

Początkowo nad rzeką Hornad wystartować miało niemal tysiąc osób, a w programie miał znaleźć się dodatkowo mini-maraton. Pod uwagę brano nawet przeprowadzenie masowych testów. Widząc jednak pogarszającą się sytuację już wcześniej odwołano bieg towarzyszący.

O dobry rezultat zamierzali walczyć nie tylko gospodarze, ale też zawodnicy z Czech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, oraz Japonka Miharu Shimokado. Męska elita legitymowała się wynikami na poziomie między 2:11:00 a 2:16, a wśród pań 2:27 - 2:30. Impreza posiadała status srebrny World Athletics.

Jednak od dziś - czwartek 1 października - w Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa. W miniony piątek odnotowano tam 552 przypadków. Wśród obostrzeń ograniczany został m.in. udział w imprezach masowych do maksymalnie 50 osób.

wroc maraton 2018 887Wrocław Maraton 2018 - Zwycięstwo w klasyfikacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej

Organizatorzy maratonu oświadczyli, że bieg będzie mógł się odbyć z udziałem 200 uczestników. O tym kto pobiegnie i ostateczne instrukcje, uczestnicy otrzymają drogą mailową. Powstała też nowa trasa składająca się z 4,2 km pętli prowadzącej ulicami Hlavná i Moyzesova. Samo miejsce startu i mety nie uległo zmianie.

W zaistniałej sytuacji ze startu wycofał się Kamil Jastrzębski (2:16:25), który nie tylko liczył na poprawę swojego rekordu życiowego, ale chciał też walczyć o minimum olimpijskie wynoszące 2:11:30. Biegacz z Kraśnika jest ostatnio w bardzo dobrej formie, co udowodnił podczas Mistrzostw Polski na 5000 i 10 000 m poprawiając swoje najlepsze czasy w karierze.

Czuje, że jestem w życiowej dyspozycji. Konsekwentnie realizowaliśmy trening maratoński i z tego wyszły super wyniki. Wybraliśmy Koszyce z kilku powodów. Obecnej formy nie mogę trzymać w szczycie nie wiadomo przez jak długi czas. Termin słowackiego maratonu wpisywał się idealnie aby dać jej pokaz. Była też potwierdzona grupa pacemakerów i zawodnicy na minimum olimpijskie. Odpowiadała mi dobra szybka trasa na dwóch pętlach. Chciałem tam walczyć o zwycięstwo całej imprezy

– mówił Kamil Jastrzębski, który teraz szuka kolejnego startu.

wroc maraton 2018 662
Koszycki Maraton Pokoju rozgrywany jest od 1924 roku. Na liście zwycięzców nie brakuje Polaków. Jako ostatni triumfowali tam Edyta Lewandowska w 2005 roku z czasem 2:37:48 i rok wcześniej Adam Dobrzyński z rezultatem 2:12:35.